Նոյեմբերի 30-ին ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, Արարատ Օհանջանյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ, քննարկվել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ-ում Նախագահի ներկայացուցիչ Զոյա Լազարյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը և ոլորտների պատասխանատուներ:
Ներկայացնելով աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման ոլորտին 2019թ.-ին հատկացվելիք գումարը՝ նախարար Սամվել Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ այն կկազմի 23մլդ 637մլն 500 հազ դրամ, ինչը 2018թ.ի հաստատված պետական բյուջեի ծախսերի նկատմամբ ավել է 730մլն 900 հազար դրամով: Նախարարի խոսքով՝ բյուջեի նախագծում ներառված է 250մլն դրամ՝ կենսաթոշակառուների գումարի նվազագույն չափը 25500 դրամ հասցնելու նպատակով, ինչը համահունչ է ՀՀ-ում կատարված փոփոխությանը:
Պատգամավորները նախարարին են առաջադրել աղքատության մակարդակի նվազեցմանն ուղղված ծրագրերին, կենսաթոշակների կուտակային համակարգի ներդրմանը, բուհերում գիշերօթիկ դպրոցների սաների ուսման վարձավճարներին, հաշմանդամների՝ դեղորայքի ձեռքբերման արտոնություններին և այլ խնդիրների վերաբերյալ հարցեր:
Առողջապահության ոլորտին, նախարար Արայիկ Բաղրյանի հաղորդմամբ, գալիք տարի պետական բյուջեից կտրամադրվի 6մլրդ 923մլն դրամ, ծախսերի ավելացումը 2018թ-ի պետական բյուջեի ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 771,7մլն դրամ: Նախարարի փոխանցմամբ՝ գումարի ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է առողջապահության նախարարության ենթակա բուժհիմնարկների բուժանձնակազմի աշխատակազմի դրույքաչափերի ավելացմամբ: 3մլն դրամ կհատկացվի նաև կենտրոնացված կարգով տուբերկուլինի ձեռքբերման համար:
Արայիկ Բաղրյանը պատասխանել է նաև առողջապահության ոլորտում էլեկտրոնային հերթագրման համակարգի ներդրմանը, ծննդատան լաբորատոր հետազոտությունների հնարավորությունների ավելացմանը, պետության կողմից շաքարային դիաբետի համար նախատեսված դեղորայքների առանձնահատություններին, մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիայի սարքի գործածության և ծառայության գներին, ինչպես նաև իրականացվելիք ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Դեկտեմբերի 3-ին 2019թ-ի բյուջեի նախագծի քննարկումները կշարունակվեն ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստում:

November 30 at the joint sitting of the NA Standing Committees on Social Affairs and Health Care and Financial, Budget and Economic Governance headed by Ararat Ohanjanyan and Aram Grigoryan he draft law "On the 2019 State Budget of Artsakh Republic" was discussed.
President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, Vice President of the National Assembly Vahram Balayan, President's NA Representative Zoya Lazaryan, Deputy Minister of Finance Norayr Avanesyan and other officials took part in the discussion
Presenting the amount allocated for the 2019 for work, social issues and resettlement, Samvel Avanesyan, Minister of Labor, Social Affairs and Migration, said that 23 billion 637 500 thousand drams will be allocated for the development of the sphere, which is more than the expenses of the state budget approved in 2018 by 730 million 900 thousand drams. According to the minister, the draft budget includes 250 million drams - in order to bring the minimum amount of pensions to 25,500 drams, which is consonant with the change in the Republic of Armenia. The deputies asked the minister questions about poverty reduction programs, the introduction of a funded pension system, tuition fees for pupils of boarding schools in universities, benefits for the purchase of medicines for people with disabilities and other topics.
The MPs proposed to the Minister the programs aimed at poverty reduction, the introduction of the pension system, the tuition fees of the boarding schools, privileges for the disabled, medicines and other issues.
According to the Minister of Health, Arayik Baghryan, 6 bln 923 mln drams will be provided from the state budget next year, and the increase in expenditures will make 771.7 mln AMD against the state budget of 2018. According to the Minister, the increase in the amount is mainly conditioned by the increase in staff rates of medical staff of the Ministry of Healthcare. 3 million AMD will also be allocated for centralized procurement of tuberculin.
Araik Bagiryan answered the questions concerning the implementation of the electronic queue system in the health sector, increasing the laboratory research opportunities in the maternity hospital, the features of drugs prescribed by the state for people with diabetes, the use of magnetic resonance imagers and prices for MRI, as well as the planned programs.
December 3, discussions on the draft budget for 2019 will continue at the meeting of the Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sports and Budget, Financial and Economic Management.