Նոյեմբերի 30-ին ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, Արարատ Օհանջանյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ, քննարկվել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ-ում Նախագահի ներկայացուցիչ Զոյա Լազարյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը և ոլորտների պատասխանատուներ:
Ներկայացնելով աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման ոլորտին 2019թ.-ին հատկացվելիք գումարը՝ նախարար Սամվել Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ այն կկազմի 23մլդ 637մլն 500 հազ դրամ, ինչը 2018թ.ի հաստատված պետական բյուջեի ծախսերի նկատմամբ ավել է 730մլն 900 հազար դրամով: Նախարարի խոսքով՝ բյուջեի նախագծում ներառված է 250մլն դրամ՝ կենսաթոշակառուների գումարի նվազագույն չափը 25500 դրամ հասցնելու նպատակով, ինչը համահունչ է ՀՀ-ում կատարված փոփոխությանը:
Պատգամավորները նախարարին են առաջադրել աղքատության մակարդակի նվազեցմանն ուղղված ծրագրերին, կենսաթոշակների կուտակային համակարգի ներդրմանը, բուհերում գիշերօթիկ դպրոցների սաների ուսման վարձավճարներին, հաշմանդամների՝ դեղորայքի ձեռքբերման արտոնություններին և այլ խնդիրների վերաբերյալ հարցեր:
Առողջապահության ոլորտին, նախարար Արայիկ Բաղրյանի հաղորդմամբ, գալիք տարի պետական բյուջեից կտրամադրվի 6մլրդ 923մլն դրամ, ծախսերի ավելացումը 2018թ-ի պետական բյուջեի ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 771,7մլն դրամ: Նախարարի փոխանցմամբ՝ գումարի ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է առողջապահության նախարարության ենթակա բուժհիմնարկների բուժանձնակազմի աշխատակազմի դրույքաչափերի ավելացմամբ: 3մլն դրամ կհատկացվի նաև կենտրոնացված կարգով տուբերկուլինի ձեռքբերման համար:
Արայիկ Բաղրյանը պատասխանել է նաև առողջապահության ոլորտում էլեկտրոնային հերթագրման համակարգի ներդրմանը, ծննդատան լաբորատոր հետազոտությունների հնարավորությունների ավելացմանը, պետության կողմից շաքարային դիաբետի համար նախատեսված դեղորայքների առանձնահատություններին, մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիայի սարքի գործածության և ծառայության գներին, ինչպես նաև իրականացվելիք ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Դեկտեմբերի 3-ին 2019թ-ի բյուջեի նախագծի քննարկումները կշարունակվեն ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստում:

30-го ноября на совместном заседании постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Арарата Оганджаняна и Арама Григоряна был обсужден проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
В обсуждении приняли участие председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, представитель президента в НС Зоя Лазарян, заместитель министра финансов Норайр Аванесян и ответственные в этих сферах лица.
Министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян сообщил, что в 2019 году на развитие сферы будет выделено 23 млрд 637 млн 500 тыс драмов, что больше расходов утвержденного в 2018 году госбюджета на 730 млн 900 тыс драмов. По словам министра, в проект бюджета включено 250 млн драмов – с целью довести минимальный размер суммы пенсий до 25500 драмов, что созвучно с изменением, произошедшим в Республике Армения. Депутаты задали министру вопросы, касающиеся программ по снижению уровня бедности, внедрения накопительной пенсионной системы, платы за обучение воспитанников школ-интернатов в вузах, льгот на приобретение лекарств для инвалидов и других тем.
По сообщению министра здравоохранения Араика Багиряна, в будущем году из государственного бюджета на развитие сферы будет выделено 6 млрд 923 млн драмов, расходы, по сравнению с показателем госбюджета на 2018 год, увеличились на 771,7 млн драмов.
Как отметил министр, увеличение суммы в основном обусловлено ростом ставок для медперсонала действующих при Министерстве здравоохранения медицинских учреждений. 3 млн драмов будет выделено также на приобретение в централизованном порядке туберкулина.
Араик Багирян ответил на вопросы, касающиеся внедрения в сфере здравоохранения системы электронной очереди, увеличения возможностей лабораторных исследований в роддоме, особенностей препаратов, предусмотренных государством для лиц с сахарным диабетом, применения магнитно-резонансных томографов и цен на МРТ, а также программ, которые планируется осуществить.
3-го декабря обсуждения проекта бюджета на 2019 год продолжатся на заседании постоянных комиссий по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.