Ազգային ժողովը նոյեմբերի 29-ին գումարել է հերթական լիագումար նիստը:
Խորհրդարանը ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ հաստատել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը, որից հետո՝ անդրադարձել պարտադիր քննարկման հարցերին: Այս շարքում առաջինը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության մասին հարցն էր:
Աժ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը, «ԱԺ կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 128-րդ հոդվածի համաձայն, պալատի անդամի պաշտոնում ներկայացրել է Շուշանիկ Հայրապետյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի մասնագիտական գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվությունը լսելուց և պարզաբանումներ ստանալուց հետո, խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության: Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը նշել է, որ թեկնածուի օգտին կողմ է քվեարկել 27, դեմ՝ 2 պատգամավոր:
Պարտադիր քննարկման օրակարգային մյուս հարցը Արցախի Հանրապետության ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավորի նշանակման մասին էր: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը խորհրդարանին է ներկայացրել Նարեկ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը:
Խորհրդարանի գաղտնի քվեարկությունից հետո հաշվիչ հանձնախմբի նախագահի տեղեկացմամբ՝ քվեարկության արդյունքում անվավեր է ճանաչվել 1 քվեաթերթիկ, ձայները բաշխվել են 26 կողմ, 2 դեմ հարաբերակցությամբ:
Նարեկ Հովհաննիսյանը ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավորի պաշտոնը ստանձնել է երդմամբ:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանը խորհրդարանին է ներկայացրել հանձնաժողովի 2019 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը և պատասխանել պատգամավորների՝ գազի մատակարարման պայմանագրերին և սակագներին վերաբերող հարցերին:
Անցնելով օրենսդրական գործունեությանը՝ խորհրդարանը ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանի ներկայացմամբ քննարկել է «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: Նախարարի խոսքով՝ օրինագծով սահմանվում են ռազմական դրություն հայտարարելու իրավական հիմքերն ու նպատակները, հստակեցվում են այն հանգամանքները, որոնց առկայության դեպքում ԱՀ տարածքում կարող է հայտարարվել ռազմական դրություն: Առաջարկված նախագծով ռազմական դրություն հայտարարում է Արցախի Հանրապետության նախագահը, գործընթացի շրջանակներում ԱՀ Սահմանադրության պահանջներին համապատասխան հստակեցվում են Կառավարության, Ազգային ժողովի լիազորությունները:
Գլխադասային պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենքը:
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, ներկայացնելով «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Էներգետիկայի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագիծը, նշել է, որ հնարավորություն կընձեռվի շուկայի ներկայիս միակ գնորդ-վաճառող կարգավորվող մոդելից անցում կատարել նոր ազատական մոդելի, կներդրվեն նոր գործիքներ՝ միջպետական առևտրի խթանման համար, կկատարելագործվի սակագնային կարգավորման համակարգը:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ՝ խորհրդարանն ընդունել է օրենքը:
Ընդմիջումից հետո ԱԺ նիստը շարունակվել է Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացակարգով:
Կառավարության անդամները պատասխանել են հանրակրթության ոլորտում աշխատավարձերի բարձրացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված ֆինանսական միջոցներին, առաջնային և երկրորդային շուկայից բնակարանի ձեռքբերման հարկային արտոնություններին, խոշոր եղջերավոր անասունների ձեռքբերման վարկային սուբսիդավորման արդյունավետությանը, հանրակրթական օջախներում ջեռուցման ժամանակացույցին, հանքերի շահագործման անվտանգային համակարգերի կիրառմանը, հանրակացարանների վերակառուցման ծրագրի շարունակականությանը վերաբերող այս և մի շարք այլ հարցերի:
Շարունակելով օրինագծերի շուրջ աշխատանքները՝ խորհրդարանը քննարկել է «Դիվանագիտական ծառայության մասին» Արցախի Հանրապետության օրինագիծը: Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի ներկայացմամբ՝ օրենքի ընդունումը Սահմանադրության պահանջ է և այն կկանոնակարգի դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեությունը: Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ այս օրենքը ևս Ազգային ժողովն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին», «Հարկերի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Շահութահարկի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին», «Եկամտային հարկի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Արտոնագրային վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, նշել է, որ այն ուղղված է գործարար միջավայրի՝ հատկապես փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության բարելավմանը և հարկային վարչարարության արդյունավետ քաղաքականության իրականացմանը:
Գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ կողմ է քվեարկել օրենքի նախագծին:

29-го ноября Национальное собрание созвало очередное пленарное заседание.
Парламент утвердил представленные председателем НС повестки сессии и заседания, после чего перешел к вопросам, подлежащим обязательному рассмотрению, среди которых первым был вопрос об избрании члена Аудиторской палаты Республики Арцах.
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян, согласно статье 128 закона Республики Арцах "Регламент НС", в должности члена Аудиторской палаты представил кандидатуру Шушаник Айрапетян.
Заслушав информацию о профессиональной деятельности кандидата и получив пояснения, парламент перешел к тайному голосованию. Подводя итоги тайного голосования, председатель счетной комиссии Рамела Дадаян отметила, что в пользу кандидата проголосовало 27 депутатов, а "против" – 2 депутата.
Следующим вопросом, подлежащим обязательному рассмотрению, был вопрос о назначении судьи первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах. Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян в этой должности представила кандидатуру Нарека Ованнисяна.
Как сообщила председатель счетной комиссии, по итогам голосования недействительным был признан 1 бюллетень, 26 депутатов проголосовали "за" а 2 депутата – "против".
Нарек Ованнисян принес присягу в должности судьи первой инстанции общей юрисдикции.
Председатель Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР Акоп Каграманян представил парламенту программу деятельности комиссии на 2019 год и ответил на вопросы депутатов касательно контрактов на поставку газа и тарифов на газ.
Перейдя к законодательной деятельности, парламент обсудил представленный министром обороны Республики Арцах Левоном Мнацаканяном проект закона Республики Арцах "О правовом режиме военного положения". По словам министра, по законопроекту устанавливаются правовые основы и цели объявления военного положения, уточняются те обстоятельства, при наличии которых на территории Республики Арцах может быть объявлено военное положение. В предложенном проекте военное положение объявляет президент Республики Арцаха, в рамках процесса в соответствии с требованиями Конституции уточняются полномочия правительства и Национального собрания.
Получив положительное заключение головной комиссии – постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, парламент рассмотрел и в первом чтении принял закон.
Министр экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян, представив проект законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об энергосбережении и восстанавливающейся энергетике"», «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об энергетике"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О лицензировании"», отметил, что принятие проекта позволит из единственной регулируемой модели рынка покупатель-продавец перейти к более либеральной модели, будут внедрены новые механизмы для стимулирования межгосударственной торговли, будет усовершенствована система тарифного регулирования.
Получив положительное заключение постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур, парламент принял закон.
После перерыва заседание НС продолжилось с процедуры вопросов-ответов Национальное собрание-Правительство.
Члены правительства ответили на вопросы, касающиеся повышения заработных плат в сфере общего образования, финансовых средств, направленных на развитие сферы информационных технологий, налоговых льгот на приобретение жилья с первичного и вторичного рынка, эффективности субсидирования кредитов на приобретение крупного рогатого скота, графика подачи отопления в общеобразовательных учреждениях, применения безопасных систем эксплуатации месторождений, систематичности программы реконструкции общежитий и других тем.
Продолжив работу по законопроектам, парламент рассмотрел законопроект Республики Арцах "О дипломатической службе". Как сообщил министр иностранных дел Масис Маилян, закон, принятие которого является требованием Конституции, нацелен на регламентирование деятельности органов дипломатической службы. Получив положительное заключение постоянной комиссии по внешним сношениям, Национальное собрание также приняло этот закон в первом чтении.
Министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян, представив проект закона Республики Арцах "Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам", «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О налогах"», «О внесении дополнений и изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О налоге на прибыль"», «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О подоходном налоге"», «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О налоге на добавленную стоимость"», «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О фиксированных платежах"», «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О патентных платежах"», «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О торговле и услугах"», отметил, что он нацелен на улучшение бизнес-среды, в особенности малого и среднего бизнеса, а также осуществление эффективной политики налогового администрирования.
Получив положительное заключение головной комиссии – постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, парламент рассмотрел и в первом чтении принял проект закона.