Նոյեմբերի 27-ին Հովիկ Ջիվանյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը, ներկայացնելով քաղաքապետարանի պահպանման ծախսը, նշել է որ այն գալիք տարում կազմելու է 294մլն 455հազ դրամ: 2019թ-ի պետական դոտացիայից համայնքի բյուջեին է փոխանցվելու 1 մլրդ 825մլն դրամ, ինչը 45 մլն դրամով ավել է 2018թ-ի ցուցանիշից:
Բյուջեի ավելացումը քաղաքապետը պայմանավորեց հիմնականում նորակառույց Ազատամարտիկների զբոսայգու սպասարկման համար ավելացած հաստիքներով:
Ասկերանի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը, շրջվարչակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բալասանյանի փոխանցմամբ, 2019-ին կկազմի 165 մլն 137 հազար դրամ, ինչը 7մլն դրամով ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից՝ կապված քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձերի բնականոն բարձրացմամբ: Պետական բյուջեով Ասկերանի շրջանին տրամադրվող դտացիան կկազմի 166մլն 237 հազ դրամ:
Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Իվան Ավանեսյանի խոսքով՝ շրջվարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարվա բյուջեով նախատեսված է 124մլն 534հազ դրամ: Դոտացիոն կարգով շրջանին կտրամադրվի 194մլն 031հազ դրամ:
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեով շրջվարչակազմի պահպանման համար նախատեսված գումարը կկազմի 159մլն 195հազ դրամ: Համայնքներին կտրամադրվի 252մլն 204հազ դրամ դոտացիա:
Մարտունու շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսվում է 149մլն 984հազ դրամ: Վարչակազմի ղեկավար Մհեր Օհանյանի խոսքով՝ շրջանի համայնքներին պետական բյուջեից կհատկացվի 144 մլն 75 հազ դրամ:
Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կասյանի փոխանցմամբ՝ վարչակազմի պահպանման ծախսը 2019թ-ին կկազմի 113 մլն 792հազ դրամ, համայնքներին կտրամադրվի 51մլն 16հազ դոտացիա:
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարում նախատեսված է 265մլն 857հազ դրամ: Վարչակազմի ղեկավար Ստեփան Սարգսյանի խոսքով պետական բյուջեից համայնքներին կտրամադրվի 284 մլն 234հազ դրամ դոտացիա:
Շահումյանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գագիկ Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ՝ 2019թ-ին վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսված է 122մլն 314հազ դրամ, համայնքներին տրամադրվող դոտացիան կկազմի 122մլն 291հազ դրամ:
Շրջվարչակազմերի ղեկավարները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած՝ կապիտալ շինարարությանը, բակերի բարեկարգմանը, շենքերի տանիքների վերանորոգմանը, աղբահանությանը, գույքահարկի գանձմանը, անասնաբուժական կայանների գործունեությանը վերաբերող հարցերին:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ներկայացնելով 2019թ-ի բյուջեով նախատեսված աշխատակազմի ընդհանուր ծախսը, նշել է, որ այն կազմում է 564մլն 392հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա համեմատ աճել է 6մլն 762հազ դրամ՝ պայմանավորված աշխատավարձի ֆոնդի բնականոն աճով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի փոխանցմամբ՝ գալիք տարում խորհրդարանի ծախսը կկազմի 606մլն 639հազ դրամ, 2018թ-ի 601մլն 337հազարի փոխարեն: Աճը պայմանավորված է պետական ծառայողների գործակիցների բնականոն աճի, ինչպես նաև աշխատանքային պայմանագրով ժամանակավոր աշխատողի վարձատրման հոդվածի փոփոխությամբ:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի խոսքով՝ 2019թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ապարատի պահպանման ծախսը նախատեսված է 362մլն 923հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա ծախսերի համեմատ նվազել է 14մլն 500հազ դրամով: Նվազումը պայմանավորված է աշխատավարձի ֆոնդի նվազմամբ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեից խորհրդին հատկացվելիք գումարը նախատեսվում է 587մլն 25հազ, ինչը 2018-ի համեմատ 1,7 տոկոսով ավել է:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի հաղորդմամբ 2019-ին դատախազության ծախսը կկազմի 510մլն 567 հազ դրամ՝ ընթացիկ տարվա 503մլն 323հազ-ի փոխարեն:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի խոսքով՝ արդարադատության համակարգի բյուջեով նախատեսված ծախսը կազմում է 353մլն 259հազ դրամ, ինչը 0,7 տոկոսով ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի երրորդ հատվածն այնուհետև շարունակվել է Հաշվեքննիչ պալատի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսերի քննարկմամբ:
Ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի 2019 թվականի ծախսը՝ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը նշել է, որ այն կկազմի 143մլն 880 հազ դրամ՝ ընթացիկ տարվա համեմատ աճելով 1մլն 52հազ դրամով:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ գալիք տարի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կկազմի 47մլն 452հազ դրամ:
Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի փոխանցմամբ՝ խորհրդի 2019թ-ի ծախսը պլանավորվել է 103մլն 357հազ դրամ, ընթացիկ տարվա 102մլն 153հազ-ի փոխարեն:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսը՝ համաձայն հանձնաժողովի նախգահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանի, գալիք տարի կկազմի 149մլն դրամ:
Նոյեմբերի 30-ին բյուջեի քննարկումները կշարունակվեն ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

27-го ноября под председательством Овика Дживаняна и Арама Григоряна состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. На заседании был обсужден вопрос о финансировании органов государственной власти, местного самоуправления, судебной власти и прокуратуры, предусмотренные в проекте закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
Мэр Степанакерта Сурен Григорян отметил, что в будущем году расходы на содержание мэрии составят 294 млн 455 тыс драмов. Из государственной дотации на 2019 год общине будет выделен 1 млрд 825 млн драмов, что на 45 млн больше показателя за текущий год. Увеличение бюджета мэр обусловил в основном новыми штатами на обслуживание нового Парка воинов-освободителей.
Расходы на содержание администрации Аскеранского района, как отметил исполняющий обязанности руководителя райадминистрации Владимир Баласанян, в 2019 году составят 165 млн 137 тыс драмов, что на 7 млн драмов больше показателя за текущий год в связи с повышением зарплат гражданских служащих. Дотация, выделяемая Аскеранскому району из государственного бюджета, составит 166 млн 237 тыс драмов.
По словам руководителя администрации Гадрутского района Ивана Аванесяна, расходы на содержание райадминистрации в будущем году предусмотрены в размере 124 млн 534 тыс драмов. В дотационном порядке району будет выделено 194 млн 031 тыс драмов.
Как отметил руководитель администрации Мартакертского района Эдгар Арутюнян, в 2019 году из госбюджета на содержание районной администрации будет выделено 159 млн 195 тыс драмов. Общинам района будет выделена дотация в размере 252 млн 204 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Мартунинского района планируются в размере 149 млн 984 тыс драмов. По словам руководителя администрации Мгера Оганяна, из государственного бюджета общинам района будет выделено 144 млн 075 тыс драмов.
По сообщению руководителя общины Шушинского района Владимира Касяна, расходы на содержание райадминистрации в 2019 году составят 113 млн 792 тыс драмов, общинам будет выделена дотация в размере 51 млн 016 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Кашатагского района планируются в размере 265 млн 857 тыс драмов. По словам руководителя администрации Степана Саркисяна, из госбюджета общинам будет выделена дотация в размере 284 млн 234 тыс драмов.
Как отметил руководитель администрации Шаумянского района Гагик Мартиросян, в 2019 году расходы на содержание администрации планируются в размере 122 млн 314 тыс драмов, общинам будет выделена дотация в размере 122 млн 291 тыс драмов.
Руководители районных администраций ответили на вопросы депутатов, касающиеся капитального строительства, благоустройства дворов, ремонта крыш зданий, вывоза мусора, взимания налога на имущество, деятельности ветеринарных станций.
После перерыва совместное заседание продолжилось обсуждением расходов органов государственного управления и судебной власти.
Руководитель аппарата президента Республики Арцах Марат Мусаелян, представив общие расходы аппарата, предусмотренные в проекте бюджета на 2019 год, отметил, что они составят 564 млн 392 тыс драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, больше на 6 млн 762 тыс драмов, в связи с естественным ростом фонда заработной платы.
По сообщению руководителя аппарата Национального собрания Гарика Джамгаряна, в будущем году расходы парламента составят 606 млн 639 тыс драмов, вместо 601 млн 337 тыс драмов 2018 года. Увеличение суммы обусловлено естественным ростом коэффициентов для определения окладов государственных служащих, а также изменением статьи об оплате временных работников по трудовому договору.
По словам руководителя управления по делам правительства аппарата президента-первого заместителя руководителя аппарата Араика Лазаряна, предусмотренные в проекте госбюджета на 2019 год расходы на содержание аппарата планируются в размере 362 млн 923 тыс драмов, что, по сравнению с расходами на текущий год, меньше на 14 млн 500 тыс драмов. Уменьшение суммы обусловлено сокращением фонда заработной платы.
Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян сообщила, что в 2019 году из госбюджета планируется выделить 587 млн 25 тыс драмов, что больше показателя за 2018 год на 1,7 процентов.
По сообщению генерального прокурора Артура Мосияна, в 2019 году расходы прокуратуры составят 510 млн 567 тыс драмов, вместо 503 млн 323 тыс драмов, выделенных в текущем году.
По словам министра юстиции Арарата Даниеляна, в будущем году расходы системы правосудия составят 353 млн 259 тыс драмов, что на 0,7 процентов больше показателя за текущий год.
Совместное заседание комиссий затем продолжилось обсуждением расходов Аудиторской палаты, Защитника прав человека, Совета гражданской службы, Центральной избирательной комиссии.
В 2019 году расходы Аудиторской палаты, как отметил председатель палаты Эрнест Аванесян, составят 143 млн 880 тыс драмов, что больше показателя за текущий год на 1 млн 52 тыс драмов.
По словам Защитника прав человека Артака Бегларяна, в будущем году аппарату будет выделена сумма в размере 47 млн 452 тыс драмов.
Как отметил председатель Совета гражданской службы Борис Арушанян, в 2019 году расходы совета планируются в размере 103 млн 357 тыс драмов, вместо 102 млн 153 тыс драмов, выделенных в текущем году.
Расходы Центральной избирательной комиссии, как сообщил заместитель председателя комиссии Егише Арзуманян, в будущем году составят 149 млн драмов.
30-го ноября обсуждения бюджета продолжатся на совместном заседании постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.