Նոյեմբերի 27-ին Հովիկ Ջիվանյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը, ներկայացնելով քաղաքապետարանի պահպանման ծախսը, նշել է որ այն գալիք տարում կազմելու է 294մլն 455հազ դրամ: 2019թ-ի պետական դոտացիայից համայնքի բյուջեին է փոխանցվելու 1 մլրդ 825մլն դրամ, ինչը 45 մլն դրամով ավել է 2018թ-ի ցուցանիշից:
Բյուջեի ավելացումը քաղաքապետը պայմանավորեց հիմնականում նորակառույց Ազատամարտիկների զբոսայգու սպասարկման համար ավելացած հաստիքներով:
Ասկերանի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը, շրջվարչակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բալասանյանի փոխանցմամբ, 2019-ին կկազմի 165 մլն 137 հազար դրամ, ինչը 7մլն դրամով ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից՝ կապված քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձերի բնականոն բարձրացմամբ: Պետական բյուջեով Ասկերանի շրջանին տրամադրվող դտացիան կկազմի 166մլն 237 հազ դրամ:
Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Իվան Ավանեսյանի խոսքով՝ շրջվարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարվա բյուջեով նախատեսված է 124մլն 534հազ դրամ: Դոտացիոն կարգով շրջանին կտրամադրվի 194մլն 031հազ դրամ:
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեով շրջվարչակազմի պահպանման համար նախատեսված գումարը կկազմի 159մլն 195հազ դրամ: Համայնքներին կտրամադրվի 252մլն 204հազ դրամ դոտացիա:
Մարտունու շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսվում է 149մլն 984հազ դրամ: Վարչակազմի ղեկավար Մհեր Օհանյանի խոսքով՝ շրջանի համայնքներին պետական բյուջեից կհատկացվի 144 մլն 75 հազ դրամ:
Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կասյանի փոխանցմամբ՝ վարչակազմի պահպանման ծախսը 2019թ-ին կկազմի 113 մլն 792հազ դրամ, համայնքներին կտրամադրվի 51մլն 16հազ դոտացիա:
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարում նախատեսված է 265մլն 857հազ դրամ: Վարչակազմի ղեկավար Ստեփան Սարգսյանի խոսքով պետական բյուջեից համայնքներին կտրամադրվի 284 մլն 234հազ դրամ դոտացիա:
Շահումյանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գագիկ Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ՝ 2019թ-ին վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսված է 122մլն 314հազ դրամ, համայնքներին տրամադրվող դոտացիան կկազմի 122մլն 291հազ դրամ:
Շրջվարչակազմերի ղեկավարները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած՝ կապիտալ շինարարությանը, բակերի բարեկարգմանը, շենքերի տանիքների վերանորոգմանը, աղբահանությանը, գույքահարկի գանձմանը, անասնաբուժական կայանների գործունեությանը վերաբերող հարցերին:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ներկայացնելով 2019թ-ի բյուջեով նախատեսված աշխատակազմի ընդհանուր ծախսը, նշել է, որ այն կազմում է 564մլն 392հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա համեմատ աճել է 6մլն 762հազ դրամ՝ պայմանավորված աշխատավարձի ֆոնդի բնականոն աճով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի փոխանցմամբ՝ գալիք տարում խորհրդարանի ծախսը կկազմի 606մլն 639հազ դրամ, 2018թ-ի 601մլն 337հազարի փոխարեն: Աճը պայմանավորված է պետական ծառայողների գործակիցների բնականոն աճի, ինչպես նաև աշխատանքային պայմանագրով ժամանակավոր աշխատողի վարձատրման հոդվածի փոփոխությամբ:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի խոսքով՝ 2019թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ապարատի պահպանման ծախսը նախատեսված է 362մլն 923հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա ծախսերի համեմատ նվազել է 14մլն 500հազ դրամով: Նվազումը պայմանավորված է աշխատավարձի ֆոնդի նվազմամբ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեից խորհրդին հատկացվելիք գումարը նախատեսվում է 587մլն 25հազ, ինչը 2018-ի համեմատ 1,7 տոկոսով ավել է:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի հաղորդմամբ 2019-ին դատախազության ծախսը կկազմի 510մլն 567 հազ դրամ՝ ընթացիկ տարվա 503մլն 323հազ-ի փոխարեն:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի խոսքով՝ արդարադատության համակարգի բյուջեով նախատեսված ծախսը կազմում է 353մլն 259հազ դրամ, ինչը 0,7 տոկոսով ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի երրորդ հատվածն այնուհետև շարունակվել է Հաշվեքննիչ պալատի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսերի քննարկմամբ:
Ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի 2019 թվականի ծախսը՝ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը նշել է, որ այն կկազմի 143մլն 880 հազ դրամ՝ ընթացիկ տարվա համեմատ աճելով 1մլն 52հազ դրամով:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ գալիք տարի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կկազմի 47մլն 452հազ դրամ:
Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի փոխանցմամբ՝ խորհրդի 2019թ-ի ծախսը պլանավորվել է 103մլն 357հազ դրամ, ընթացիկ տարվա 102մլն 153հազ-ի փոխարեն:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսը՝ համաձայն հանձնաժողովի նախգահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանի, գալիք տարի կկազմի 149մլն դրամ:
Նոյեմբերի 30-ին բյուջեի քննարկումները կշարունակվեն ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

November 27, joint sitting of the National Assembly Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Affairs of the Artsakh Republic was held presided over by Hovik Jivanyan and Aram Grigoryan. The sitting discussed issues related to financing of the state public authorities, local self-government, the judiciary and the prosecutor's office, provided for in the draft law of the Republic of Artsakh "On the 219 State Budget of the Republic of Artsakh ".
Mayor of Stepanakert Suren Grigoryan noted that next year the cost of maintaining the mayor's office will be 294 million 455 thousand drams. 1 billion 825 million drams will be allocated from the state subsidy for 2019, which is 45 million more than the figure for the current year. The mayor conditioned budget increase mostly because of the newly built Azatamartikneri Park with increased jobs to maintain the new park.
Expenses for the maintenance of the administration of Askeran region, as the acting Head of the District Administration Vladimir Balasanyan noted, in 2019 will make 165 million 137 thousand drams, which is 7 million drams more than the figure for the current year due to the increase in salaries of civil servants. The subsidy allocated to Askeran region from the state budget will make 166 million 237 thousand drams.
According to the Head of the Administration of the Hadrout district, Ivan Avanesyan, the cost of maintaining the district administration in the coming year is provided in the amount of 124 million 534 thousand AMD. 194 031 thousand AMD will be allocated to the district in subsidy order.
As the Head of the Administration of the Martakert region Edgar Harutyunyan noted, in 2019, 159 million 195 thousand drams will be allocated from the state budget for the maintenance of the district administration. District subsidies will be allocated in the amount of 252 million 204 thousand drams.
The cost of maintaining of the Martuni district administration is planned in the amount of 149 million 984 thousand drams. According to the Head of the Administration, Mher Ohanyan, 144 million 075 thousand drams will be allocated from the state budget to the communities of the region.
According to the Head of the Shushi district administration, Vladimir Kasyan, in 2019 the maintenance costs of the district administration will amount to 113 million 792 thousand drams, and a subsidy of 51 million 016 thousand drams will be allocated to communities.
The cost of maintaining the administration of the Kashatagh region is planned in the amount of 265 million 857 thousand drams. According to the head of the administration, Stepan Sargsyan, a subsidy in the amount of 284 million 234 thousand drams will be allocated to the communities from the state budget.
As Gagik Martirosyan, the Head of the Shahumyan region Administration noted, in 2019 the maintenance costs of the administration are planned at the amount of 122 million 314 thousand drams, a grant of 122 million 291 thousand drams will be allocated to the communities.
The heads of district administrations answered questions from deputies regarding capital construction, improvement of courtyards and repair of building roofs, garbage collection, property tax collection, and veterinary station activities.
After the break, the joint meeting continued with the discussion of the expenditures of the government and the judiciary.
Presenting the total expenses of the staff envisaged in the draft budget for 2019, Chief of Staff of the President of the Artsakh Republic Marat Musayelyan, noted that it will amount to 564 million 392 thousand drams, which, compared with the data for the current year, is 6 million 762 thousand drams due to the natural growth of the salary
According to the NA Chief of Staff Garik Zhamharyan, next year the parliamentary expenses will be 606 million 639 thousand drams, instead of 601 million 337 thousand drams in 2018. The increase in the amount is due to the natural growth of coefficients for determining the salaries of civil servants, as well as a change in the article on the payment of temporary workers under an employment contract.
According to the Head of the Government Affairs Department of the president’s office, first deputy chief of staff, Araik Lazaryan, the expenditures on maintaining the apparatus envisaged in the draft state budget for 2019 are planned in the amount of 362 million 923 thousand drams, which is 14 less than in the current year - 500 million drams. The decrease is due to a reduction in the payroll.
Chairwoman of the Supreme Judicial Council Gayane Grigoryan said that in 2019 587 million 25 thousand drams will be allocated from the state budget, which is 1.7 percent more than in 2018.
According to the Prosecutor General Artur Mosiyan, in 2019 the expenses of the prosecutor’s office will make 510 million 567 thousand drams, instead of 503 million 323 thousand drams allocated this year.
According to Minister of Justice Ararat Danielyan, next year the expenses of the justice system will make 353 million 259 thousand drams, which is 0.7 percent more than the figure for the current year.
The joint meeting of the commissions then continued with the discussion of the expenses of the Audit Chamber, the Defender of Human Rights, the Civil Service Council, and the Central Election Commission.
In 2019, the expenses of the Audit Chamber, as Ernest Avanesyan, Chairman of the Chamber, will be 143 million 880 thousand drams, which is 1 522 thousand drams more than the figure for the current year.
According to Human Rights Defender Artak Beglaryan, in the future, the device will be allocated an amount of 47 million 452 thousand drams.
According to the Chairman of the Civil Service Council Boris Arushanyan, in 2019 the expenses of the council are planned to be 103 million 357 thousand drams, instead of 102 million 153 thousand drams allocated in the current year.
Expenditures of the Central Election Commission for the next year, as the Deputy Chairman of the Commission Yeghishe Arzumanyan said, will make 149 million drams.
Discussions on the budget will be continued at a joint meeting of the NA Standing Committees on Social Affairs and Health and Budget, Financial and Economic Management.