Նոյեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Արամ Գրիգորյանը:
Նիստին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված արդյունաբերության, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի, Էներգետիկ համակարգի, բնապահպանության և բնական ռեսուրսների, խմելու և ոռոգման ջրի ու այլ ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը:
Ներկայացնելով 2019թ-ին կապիտալ ներդրումներ պետական պատվերի ծրագիրը՝ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը նշել է, որ նախատեսված է 19մլրդ 86մլն դրամ, 2018թ-ի 18մլրդ 340մլն դրամի փոխարեն: Նախարարը, ի թիվս այլ ծրագրերի, գալիք տարվա մեծամասշտաբ նախագծերից առանձնացրեց Արցախի պետական համալսարանի շենքի և դրա հարակից տարածքի կառուցապատման աշխատանքները, որոնք նախատեսված է ավարտին հասցնել 2020թ-ին, և 2019թ-ի չճանաչված երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաների համադաշնության հունիսին անցկացվելիք Եվրոպայի առաջնությունը:
Քաղաքաշինության նախարարը պատասխանել է նաև Ասկերանի մայրուղու վերանորոգմանը, ջրամատակարարման ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, դպրոցների վերանորոգմանը վերաբերող այս և այլ հարցերի:
Գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի խոսքով՝ հաջորդ տարի գյուղատնտեսության ոլորտին կհատկացվի 4 մլրդ 779մլն, ընթացիկ տարվա 4մլրդ 504 մլն-ի փոխարեն:
Նախարարը պարզաբանումներ է տվել կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման արդյունավետության, արոտավայրերի կառավարման համակարգերի, գյուղատնտեսական սերմերի տրամադրման գումարների սուբսիդավորման, ժամանակակից կոոպերացիոն համակարգի ներդրմանը և այլ թեմաների վերաբերյալ:
Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքերի նախարար Լևոն Գրիգորյանի խոսքով 2019 թ-ին ոլորտին հատկացվելու է շուրջ 3, 5 մլրդ դրամ, որը գրեթե անփոփոխ է 2018թ-ի համեմատ: Պատգամավորները նախարարին են առաջադրել Արցախի ատլասի վերահրատարակմանը, էլեկտրաէներգիայի արտահանման գներին, բնական գազի սակագներին, հայեցողական աշխատողների պարգևավճարներին վերաբերող հարցեր:
Հաջորդ տարի բնապահպահպանության և բնական ռեսուրսների նախարարության պահպանման ծախսը, համաձայն նախարար Ֆելիքս Գաբրիելյանի, կկազմի342 մլն դրամ, ընթացիկ տարվա 331մլն-ի փոխարեն: Գումարը կծախսվի 7 ծրագրի իրականացման համար: Բյուջեի ներկայացումից հետո, նախարարը պատասխանել է մակերևույթային և ստորերկրյա ջրերի ուսումնասիրությանը, հիդրոէլեկտրակայանների գործունեության վերահսկողությանը և բնապահպանական մի շարք այլ խնդիրներին վերաբերող հարցերի:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի փոխանցմամբ՝ գալիք տարում հանձնաժողովի պահպանման ծախսը կկազմի 200մլն 770 հազ: Ավելացումը, հանձնաժողովի նախագահի խոսքով, պայմանավորված է աշխատավարձերի բնականոն աճով և հանձնաժողովի՝ նոր շենքի պահպանման ծախսերով: Հակոբ Ղահրամանյանի խոսքով գալիք տարում Աժ կողմից համապատասխան օրենքի ընդունման դեպքում հանձնաժողովը նախատեսում է հանրային ծառայությունների ոլորտում սպառողների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների 1 տոկոսի չափով ֆինանսավորում: Հանձնաժողովի նախագահը նաև պարզաբանումներ է տվել հեռախոսային կապի ռոումինգ ծառայության, ՀԷԿ-երի հետ կնքած պայմանագրերի թեմաներով:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի ծախսը 2019թ-ին կկազմի 1,5 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավել է 200 մլն դրամով: Խոսելով հիմնադրամի ծրագրերի մասին՝ Տիգրան Ծատրյանը մանրամասնել է վարկերի վերադարձելիությանը, անասնապահության զարգացման ծրագրերի արդյունավետությանը, «ԱՐԻ» ծրագրին վերաբերող հարցեր:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի նախագահ Քաջիկ Խաչատրյանի ներկայացմամբ՝ հիմնադրամի ծախսը հաջորդ տարի հաշվարկվել է 4մլրդ դրամ: Պատգամավորները հիմնադրամի նախագահին են առաջադրել գյուղաբնակներին տրամադրվող գումարների չափերի ավելացմանը, պայմանագրերի ժամկետների երկարացմանը վերաբերող հարցեր:

26-го ноября состоялось Заседание постоянных комиссий НС по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арпат Аванесян и Арам Григорян. В заседании приняли участие председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян и заместитель министра финансов Норайр Аванесян.
В ходе заседания были обсуждены вопросы финансирования сфер промышленности, градостроительства, сельского хозяйства, транспорта и связи энергетической системы, охраны природы и природных ресурсов, питьевой и оросительной воды и других сфер.
Представив программу государственных заказов на капитальные вложения на 2019 год, министр градостроительства Карен Шахраманян отметил, что планируется выделить 19 млрд 86 млн драмов, вместо 18 млрд 340 млн драмов, предусмотренных в 2018 году. В числе крупномасштабных проектов на будущий год министр выделил работы по реконструкции здания Арцахского государственного университета и застройке прилегающей территории, которые планируется завершить в 2020 году, а также предстоящий в июне 2019 года Чемпионат Европы среди непризнанных государств.
Министр градостроительства ответил на вопросы, касающиеся ремонта аскеранской магистрали, работ, осуществляемых в сфере водоснабжения, ремонта зданий школ и др.
По словам министра сельского хозяйства Жирайра Мирзояна, в будущем году сфере сельского хозяйства будет выделена сумма в размере 4 млрд 779 млн драмов вместо 4 млрд 504 млн, выделенных в текущем году. Министр дал пояснения касательно эффективности внедрения систем капельного орошения, систем управления пастбищами, субсидий на приобретение сельскохозяйственных семян, внедрения современной кооперационной системы и других тем.
Министр экономики и производственных инфраструктур Левон Григорян отметил, что в 2019 году сфере будет выделено около 3,5 млрд драмов. Этот показатель почти неизменен по сравнению с данными на 2018 год. Депутаты задали министру вопросы, касающиеся переиздания атласа Арцаха, цен на экспорт электроэнергии, тарифов на природный газ, премий для дискреционных работников.
В будущем году расходы на содержание Министерства охраны природы и природных ресурсов, как отметил министр Феликс Габриелян, составят 342 млн драмов вместо 331 млн, выделенных в текущем году. Сумма будет израсходована для реализации 7 программ. После представления бюджета министр ответил на вопросы, касающиеся изучения поверхностных и подземных вод, контроля за деятельностью гидроэлектростанций др.
По сообщению председателя Комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Акопа Каграманяна, в будущем году расходы на содержание комиссии составят 200 млн 770 тыс драмов. Увеличение суммы, как отметил председатель комиссии, обусловлено повышением заработных плат и расходами комиссии на содержание нового здания. По словам Акопа Каграманяна, в будущем году, в случае принятия соответствующего закона Национальным собранием, комиссия планирует финансирование общественных организаций, занимающихся защитой интересов потребителей в сфере общественных услуг в размере 1 процента. Председатель комиссии также дал пояснения на вопросы, касающиеся роуминга и контрактов, подписанных с ГЭС.
Расходы Фонда содействия селу и сельскому хозяйству в 2019 году составят 1,5 млрд драмов, что больше показателя за 2018 год на 200 млн драмов. Коснувшись программ фонда, Тигран Цатурян сообщил подробности, связанные с возвращением кредитов, эффективностью программ развития животноводства, программы "АРИ".
Как отметил председатель Арцахского инвестиционного фонда Каджик Хачатрян, расходы фонда на будущий год планируются в размере 4 млрд драмов. Депутаты задали председателю фонда вопросы, касающиеся увеличения сумм, предоставляемых сельским жителям, продления сроков контрактов.