Նոյեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում մեկնարկել են «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները՝ համաձայն նախապես հաստատված ժամկետացանկի: Մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների անդամների մասնակցությամբ ընդլայնված նիստը վարել է խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը: Նիստին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, գործադիր իշխանության պատասխանատուներ:
ԱՀ Կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեն կազմելիս առաջնորդվել են Հանրապետության նախագահի 2017-2020թ-ի ծրագրային դրույթներից: Նախարարի խոսքով՝ 2019թ-ին համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կանխատեսվում է 333,2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով շուրջ 8% իրական աճ: Գնաճը կկազմի շուրջ 4%: Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները կկազմեն 112մլրդ 340,9մլն դրամ, ծախսերը՝ 110մլրդ 987,7մլն դրամ, որն ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից 4,2%-ով: Բյուջեով նախատեսվող հավելուրդը (պրոֆիցիտ) կկազմի 1մլրդ 353,3 մլն դրամ, որը կուղղվի նախկինում ներգրաված փոխառու միջոցների մարմանը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ 2019թ-ի հարկային եկամուտների պլանավորման ժամանակ հաշվի է առնվել նաև այս տարվա հունիս ամսում կառավարության կողմից հաստատված հարկային համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգում նախատեսված փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար հարկային բեռի թեթևացմանն ու գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված հարկային օրենսդրության փոփոխությունների փաթեթը, որի ընդունման պարագայում էականորեն կնվազեցվի արտոնագրային և հաստատագրված վճար վճարողների հարկային բեռը: Այս արտոնությունից կօգտվեն մոտ 2000 հարկ վճարող կամ հարկատուների ավելի քան 35%-ը: Արթուր Հարությունյանը նաև ներկայացրել է 2019-ի ոլորտային ցուցանիշները և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ամփոփելով բյուջեի ներկայացումը անդրադարձել է պատգամավորների հնչեցրած հարցերին և առանձնացրել գալիք տարվա բյուջեի առանձնահատկություններն ու սպասվող փոփոխությունները: Պետնախարարը նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեն ունի ընդգծված տնտեսական ուղղվածություն՝ ավելացել են տնտեսությանն ուղղված ծախսերը՝ ոչ միայն բացարձակ թվով, այլ՝ տեսակարար կշռի մակարդակով: Գրիգորի Մարտիրոսյանի խոսքով՝ առաջին անգամ ներկայացվում է պրոֆիցիտային բյուջե, որը կնպաստի պետական պարտքի նվազմանը:
Գալիք տարվա բյուջեի խոշոր ձեռքբերումներից պետնախարարը առանձնացրել է նաև առողջապահության բնագավառում նախատեսված աշխատավարձերի աճը:
Նոյեմբերի 23-ից ԱԺ-ում նախատեսվում են 2019թ.-ի բյուջեի նախագծի քննարկումները Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու գլխադասային մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում:

November 22, National Assembly launched the "Artsakh Republic 2019 Discussion of the Draft Law "On State Budget" of the Republic of Artsakh, according to the previously approved schedule. Enlarged sitting with the participation of standing committees and faction members was led by Aram Grigoryan, Chairman of the Parliamentary Committee on Budget, Financial and Economic Management. President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, vice-president Vahram Balayan, State Minister Grigory Martirosyan, responsible for executive power participated in the sitting.
Authorized representative of the Artsakh Republic Government - Minister of Finance Artur Harutunyan, presenting the draft, noted that when drawing up the budget for the next year they were guided by the program provisions of the President of the Republic for 2017-2020. According to the minister, in 2019 gross domestic product (GDP) is predicted to be 333.2 billion drams, ensuring 8% real growth. Inflation will make about 4%. State budget revenues for the coming year will amount to 112 billion 340.9 million drams, and expenditures - 110 billion 987.7 million drams, which is 4.2 percent more than in the current year. The budgeted surplus (profits) will make 1 billion 353.3 million drams, which will be spent on redemption of previously borrowed funds.
According to the Minister of Finance, during the planning of tax revenues in 2019, a package of amendments to the tax legislation aimed at alleviating tax burden and improving business environment for small and medium-sized businesses, envisaged by the government-approved tax system reform concept in June this year, will be substantially reduced the tax burden of patent and fixed payment payers. About 2000 taxpayers or more than 35% of taxpayers will benefit from this privilege. Artur Harutunyan also presented the sectoral indicators of 2019 and answered the MPs' questions.
State Minister of the Republic of Artsakh, Grigory Martirosyan summed up the budget presentation and touched upon the MPs' questions and highlighted the peculiarities of the budget for the coming year and the expected changes. The State Minister noted that the budget of the next year has an emphasized economic orientation; the economy expenditures have increased not only in the absolute number, but also at the specific weight. According to Grigory Martirosyan, for the first time presented a surplus budget, which will contribute to the reduction of the public debt.
The State Minister also highlighted the growth of salaries in the healthcare sector as the major achievements of the next year's budget.
From November 23, the National Assembly will be discussing the draft 2019 budget at joint meeting of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management and the head committees.