Նոյեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում մեկնարկել են «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները՝ համաձայն նախապես հաստատված ժամկետացանկի: Մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների անդամների մասնակցությամբ ընդլայնված նիստը վարել է խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը: Նիստին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, գործադիր իշխանության պատասխանատուներ:
ԱՀ Կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեն կազմելիս առաջնորդվել են Հանրապետության նախագահի 2017-2020թ-ի ծրագրային դրույթներից: Նախարարի խոսքով՝ 2019թ-ին համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կանխատեսվում է 333,2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով շուրջ 8% իրական աճ: Գնաճը կկազմի շուրջ 4%: Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները կկազմեն 112մլրդ 340,9մլն դրամ, ծախսերը՝ 110մլրդ 987,7մլն դրամ, որն ավել է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից 4,2%-ով: Բյուջեով նախատեսվող հավելուրդը (պրոֆիցիտ) կկազմի 1մլրդ 353,3 մլն դրամ, որը կուղղվի նախկինում ներգրաված փոխառու միջոցների մարմանը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ 2019թ-ի հարկային եկամուտների պլանավորման ժամանակ հաշվի է առնվել նաև այս տարվա հունիս ամսում կառավարության կողմից հաստատված հարկային համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգում նախատեսված փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար հարկային բեռի թեթևացմանն ու գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված հարկային օրենսդրության փոփոխությունների փաթեթը, որի ընդունման պարագայում էականորեն կնվազեցվի արտոնագրային և հաստատագրված վճար վճարողների հարկային բեռը: Այս արտոնությունից կօգտվեն մոտ 2000 հարկ վճարող կամ հարկատուների ավելի քան 35%-ը: Արթուր Հարությունյանը նաև ներկայացրել է 2019-ի ոլորտային ցուցանիշները և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ամփոփելով բյուջեի ներկայացումը անդրադարձել է պատգամավորների հնչեցրած հարցերին և առանձնացրել գալիք տարվա բյուջեի առանձնահատկություններն ու սպասվող փոփոխությունները: Պետնախարարը նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեն ունի ընդգծված տնտեսական ուղղվածություն՝ ավելացել են տնտեսությանն ուղղված ծախսերը՝ ոչ միայն բացարձակ թվով, այլ՝ տեսակարար կշռի մակարդակով: Գրիգորի Մարտիրոսյանի խոսքով՝ առաջին անգամ ներկայացվում է պրոֆիցիտային բյուջե, որը կնպաստի պետական պարտքի նվազմանը:
Գալիք տարվա բյուջեի խոշոր ձեռքբերումներից պետնախարարը առանձնացրել է նաև առողջապահության բնագավառում նախատեսված աշխատավարձերի աճը:
Նոյեմբերի 23-ից ԱԺ-ում նախատեսվում են 2019թ.-ի բյուջեի նախագծի քննարկումները Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու գլխադասային մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում:

22-го ноября в Национальном собрании начались обсуждения проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год", согласно заранее утвержденному графику. Расширенное заседание, в котором приняли участие члены постоянных комиссий и фракций, вел председатель постоянной комиссии парламента по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян. В заседании приняли участие председатель НС Ашот Гулян, зампредседателя Ваграм Балаян, государственный министр Григорий Мартиросян, ответственные лица исполнительной власти.
Уполномоченный представитель правительства Республики Арцах – министр финансов Артур Арутюнян, представив проект, отметил, что при составлении бюджета на будущий год они руководствовались программными положениями президента Республики на 2017-2020 годы.
По словам министра, в 2019 году валовой внутренний продукт (ВВП) предусматривается в размере 333,2 млрд драмов, что обеспечит около 8-процентный реальный рост. Инфляция составит около 4%. Доходы государственного бюджета на будущий год составят 112 млрд 340,9 млн драмов, расходы – 110, млрд 987,7 млн драмов, что больше показателя за текущий год на 4,2%. Профицит составит 1 млрд 353,3 млн драмов, который будет направлен на погашение привлеченных ранее заемных средств.
По словам министра финансов, при планировании налоговых доходов на 2019 год учитывался также пакет изменений налогового законодательства, направленных на предусмотренное в утвержденной правительством в июне текущего года концепции реформ налоговой системы облегчение налогового бремени для малого и среднего бизнеса и улучшение бизнес-среды, в случае принятия которого существенно сократится налоговое бремя плательщиков патентных и фиксированных платежей. Этой льготой смогут воспользоваться около 2000 или свыше 35% налогоплательщиков. Артур Арутюнян также представил отраслевые показатели на 2019 год и ответил на вопросы депутатов.
Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян, подытожив, коснулся заданных депутатами вопросов и выделил особенности бюджета на будущий год и ожидаемых изменений. Госминистр подчеркнул, что бюджет на 2019 год имеет выраженную экономическую направленность: увеличены расходы, направленные на экономику, не только по численным показателям, но и по уровню удельного веса. По словам Григория Мартиросяна, впервые представляется профицитный бюджет, который будет способствовать сокращению государственного долга.
В числе крупных достижений бюджета на будущий год госминистр выделил также повышение заработных плат работников сферы здравоохранения.
С 23-го ноября в НС намечены обсуждения проекта бюджета на 2019 год на совместных заседаниях постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и головных постоянных комиссий.