Հոկտեմբերի 31-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է հերթական լիագումար նիստը:
Սկսելով նիստի աշխատանքները՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկաների անունից շնորհավորել է հոկտեմբերի 7-ին թիվ 2 ընտրատարածքում ԱԺ լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքներով պատգամավոր ընտրված Արամ Ալեքսեյի Սարգսյանին, ինչին հաջորդել է վերջինիս երդման արարողությունը:
ԱԺ նախագահը նաև ներկայացրել է ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության դիմումը՝ կազմի փոփոխության մասին, որի համաձայն ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը ընդգրկվել է «Ժողովրդավարություն» խմբակցության կազմում:
Խորհրդարանը ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ հաստատել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը, որից հետո՝ անդրադարձել պարտադիր քննարկման հարցերին: Այս շարքում առաջինը Արցախի Հանրապետության վերաքննիչ դատարանի դատավոր նշանակելու մասին հարցն էր: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը այդ պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել ԱՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Ռաֆայել Կարենի Ջհանգիրյանի թեկնածությունը: Թեկնածուի մասնագիտական գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվությունը լսելուց, նրան հարցեր առաջադրելուց և մտքեր փոխանակելուց հետո խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության:
Ամփոփելով քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը հայտարարել է, որ Ռաֆայել Ջհանգիրյանի օգտին քվեարկել է 29, դեմ՝ 2 պատգամավոր:
Խորհրդարանը հաջորդիվ քննարկել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան նշանակելու մասին հարցը: ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը ՄԻՊ պաշտոնում առաջարկել է Արտակ Արտյոմի Բեգլարյանի թեկնածությունը:
Խոսելով ՄԻՊ պաշտոնում ընտրվելու պարագայում իր անելիքների մասին՝ Արտակ Բեգլարյանն առանձնացրել է աշխատանքի չորս հիմնական ուղղություններ: Թեկնածուն խոսել է նաև ՄԻՊ գրասենյանկի աշխատանքներն ավելի հասանելի դարձնելու հնարավորությունների և նոր ծրագրերի մասին:
Հարցի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությունից հետո տեղի է ունեցել գաղտնի քվեարկություն, որի արդյունքներն ԱԺ-ին ներկայացնելով հաշվիչ հանձնախբի նախագահ Ռամելա Դադայանը տեղեկացրել է, որ քվեարկության արդյունքում թեկնածուի օգտին քվեարկել է 29 պատգամավոր:
Անցնելով օրենսդրական նախաձեռնություններին՝ խորհրդարանը քննարկել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանի ներկայացրած՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է նաև պատգամավոր Արպատ Ավանեսյանի հեղինակած՝ «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին», «Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագիծը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագիծը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել ԱՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Հեղինակի ներկայացմամբ՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ԼՂՀ ընտանեկան օրենսգիրքը համապատասխանեցնել ԱՀ Սահմանադրությանը և միջազգային չափանիշներին, որի արդյունքում առավելագույնս կապահովվեն երեխաների, մասնավորապես՝ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների իրավունքները, արդյունավետ պայքար կիրականացվի երեխայի իրավունքների խախտումների դեմ, կհստակեցվեն որդեգրման գործընթացները, խնամատար ընտանիքի դերն ու նշանակությունը, կսահմանվեն պետության կողմից մասնակցությունը խնամատար ընտանիքում խնամվող ու դաստիարակվող երեխայի հարցում, ինչպես նաև՝ խնամատար ընտանիքների տեսակները և դրանց հիմքերը, կտարանջատվի երեխայի և խնամատար ընտանիքի ընտրության և խնամատարության նկատմամբ վերահսկողությունը, կկարգավորվեն տարաձայնություններ առաջացնող եզրույթներն ու ձևակերպումները:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով «Գանձապետական համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հիմնադրամների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագիծը, նշել է, որ օրինագծի ընդունմամբ կստեղծվի անհրաժեշտ իրավական հենք՝ հանրապետությունում ՊՈԱԿ-ների կանխիկ ֆինանսական հոսքերի կառավարման արդյունավետության և միջոցների օգտագործման թափանցիկության բարձրացման համար:
Այնուհետև ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը ներկայացրել է «Արցախի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Հարկային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Նոտարիատի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախգիծը: Հեղինակի պարզաբանմամբ՝ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է վարչական մարմինների կողմից իրականացված վարչարարության հետևանքով պատճառած վնասի հատուցման հարցում միասնական մոտեցում ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Առաջարկվող փոփոխություններով ու լրացումներով չնախատեսված ծախսերի մասով ԱՀ պետական բյուջեի վրա ընկնող լրացուցիչ բեռը կթեթևացվի: Նախագծով առաջարկվել է նաև նախատեսել վարչական մարմինների նյութական խրախուսման և համակարգի զարգացման ֆոնդերի ծախսման նոր ուղղություններ:
ԱՀ ֆինանսների նախարարը հաջորդիվ ներկայացրել է «Արցախի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: Նախագծով առաջարկվել է, 8,7մլրդ դրամով ավելացնել ԱՀ 2018թ-ի պետական բյուջեով նախատեսված «Հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր» եկամտատեսակը: Առաջարկվող փոփոխությունը, նախագծի հեղինակի հաղորդմամբ, պայմանավորված է միջազգային շուկայում պղնձի գների և հանքարդյունաբերության արտադրողականության բարձրացմամբ, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտներում հարկային եկամուտների ավելացմամբ: Նախագծի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Կանոնակարգային ընթացակարգերով նախատեսված քննարկումներից հետո խորհրդարանն ընդունել է ներկայացված բոլոր օրենքները:
Պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Վահրամ Բալայանը, Լյուդմիլա Բարսեղյանը, Հայկ Խանումյանը, Արպատ Ավանեսյանը և Արթուր Թովմասյանը:

Национальное собрание Республики Арцах созвало очередное пленарное заседание
Открывая заседание, председатель Национального собрания Ашот Гулян от имени присутствующих поздравил избранного по итогам дополнительных выборов, прошедших 7-го октября в избирательном округе №2, депутата Саркисяна Арама Алексеевича, после чего новоизбранный депутат принес присягу.
Председатель НС также представил заявление фракции НС "Демократия" об изменении состава фракции, по которому депутат НС Гегам Степанян был включен в состав фракции "Демократия".
Как отметил председатель НС, парламент утвердил повестки сессии и заседания, после чего перешел к рассмотрению вопросов, подлежащих обязательному обсуждению, среди которых первым был вопрос о назначении судьи Апелляционного суда Республики Арцах. Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян в этой должности предложила Национальному собранию кандидатуру судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Джангиряна Рафаела Кареновича. Заслушав информацию о профессиональной деятельности кандидата, депутаты задали ему вопросы, и после обмена мнениями парламент перешел к тайному голосованию.
Подводя итоги голосования, председатель счетной комиссии Рамела Дадаян объявила, что в пользу кандидатуры Рафаела Джангиряна проголосовали 29, а "против" – 2 депутата.
Затем парламент рассмотрел вопрос о назначении Защитника прав человека Республики Арцах. Согласно Регламенту НС, председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян в этой должности предложил кандидатуру Бегларяна Артака Артемовича.
Коснувшись своих дальнейших действий  в случае избрания в должности Защитника прав человека, Артак Бегларян выделил четыре основных направления работы. В своей речи кандидат коснулся новых программ, а также возможностей сделать работу офиса омбудсмена более доступной.
После обмена мнениями по этому вопросу состоялось тайное голосование, итоги которого Национальному собранию представила председатель счетной комиссии Рамела Дадаян. По ее сообщению, в пользу кандидата проголосовали 29 депутатов.
Перейдя к законодательным инициативам, парламент рассмотрел и во втором чтении принял представленный министром обороны Республики Арцах Левоном Мнацаканяном проект закона "О военной службе и статусе военнослужащего".
Во втором чтении был принят также проект законов «О вывозе мусора и санитарной очистке», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местных пошлинах и платежах"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об управлении многоквартирным домом"», автором которого является депутат Арпат Аванесян.
Проект законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Семейный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении дополнений и изменения в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О правах ребенка"» представил на рассмотрение парламента министр юстиции Республики Арцах Арарат Даниелян. Как отметил автор, принятием проекта предусматривается привести Семейный кодекс НКР в соответствие с Конституцией Республики Арцах и международными нормами, в результате чего в максимальной мере будут обеспечены права детей, в частности детей, оставшихся без попечения родителей, будет осуществлена эффективная борьба с нарушениями прав ребенка, будут уточнены процессы усыновления, роль и значение семьи опекуна, будут определены участие государства в вопросе опекаемого и воспитываемого в семье опекуна ребенка, а также виды семей опекунов и их основы, будет дифференцирован контроль над выбором ребенка и семьи опекуна и попечительством, будут урегулированы формулировки, вызывающие разногласия.
Министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян, представив проект законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О казначейской системе"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственных некоммерческих организациях"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об акционерных компаниях"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О фондах"», отметил, что принятием проекта предусматривается создание необходимой правовой опоры для повышения эффективности управления наличными финансовыми потоками ГНКО в республике и прозрачности использования средств.
Затем министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян представил проект законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О бюджетной системе Республики Арцах"», «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О налоговой службе"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики " "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей"», « О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об актах гражданского состояния"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О нотариате"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О применении контрольно-кассовых аппаратов"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О торговле и услугах"», «О внесении дополнения  в закон Нагорно-Карабахской Республики "О приостановлении деятельности лиц, применяющих контрольно-кассовые аппараты"».
Как отметил автор, принятие проекта обусловлено необходимостью обеспечения единого подхода к вопросу выдачи компенсации ущерба, причиненного вследствие администрирования, осуществленного административными органами. Согласно предлагаемым изменениям и дополнениям, дополнительное бремя на госбюджет по части незапланированных расходов Республики Арцах будет облегчено. По проекту предлагается также предусмотреть новые направления материального поощрения административных органов и расходования фондов развития системы.
Затем министр финансов представил проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах за 2018 год"». По проекту предлагается на 8,7млрд драмов увеличить предусмотренный по госбюджету Республики Арцах за 2018 год вид дохода "Налоговые доходы и государственные пошлины".  Предлагаемое изменение, как отметил автор проекта, обусловлено повышением цен на медь на международном рынке и производительности горной промышленности, а также увеличением налоговых доходов в ряде других сфер. С заключительным словом касательно проекта выступил государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян.
После предусмотренных по регламенту обсуждений парламент принял все законы.
С депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц, Алеша Габриелян, Ваграм Балаян, Людмила Барсегян, Айк Ханумян, Арпат Аванесян и Артур Товмасян.