Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 30-ին ընդունել է Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի անդամ, «Ռեֆորմիստական շարժում» կուսակցության միջազգային կապերի գծով նախագահ Ժան-Ժակ Ֆլաոյին և նույն կուսակցության միջազգային կապերի փոխնախագահ Ջուլի Սզմային, ովքեր Արցախ են ժամանել Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի և հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ այս հանդիպումը հարմար առիթ է՝ խոսելու մարդկային ու ժողովրդավարական այն արժեքների մասին, որոնք միավորում են երկու երկրների ժողովուրդներին՝ անկախ իրենց ծննդավայրից: Աշոտ Ղուլյանը նաև կարևորել է մեկ տարի առաջ Արցախի և Բելգիայի միջև ձևավորված ինստիտուցիոնալ հարաբերությունները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով «Արցախի Հանրապետություն - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան» բարեկամական խմբի և Արցախի Հանրապետություն–Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ բարեկամության շրջանակի դերակատարությանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն առաջարկել է մտածել համագործակցության կոնկրետ օրակարգի ձևավորման մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի անդամ Ժան-Ժակ Ֆլաոն նշել է, որ խորհրդարաններն ու խորհրդարանականները պետք է կարողանան հարաբերվել առանց դժվարությունների, ինչը թույլ կտա ապահովել տնտեսությունների և այլ կարևոր բնագավառների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև միջկուսակցական համագործակցության հնարավորություններին և խորհրդարանում ու քաղաքական կյանքում կանանց ներկայացվածությանը վերաբերող թեմաներ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ նախագահի տեղակալ, Արցախի Հանրապետություն–Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ բարեկամության շրջանակի նախագահ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ արտաքաին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի անդամներն այնուհետև հանդիպել են Արցախի Հանրապետություն–Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ բարեկամության շրջանակի անդամների հետ:
Բարեկամության շրջանակի նախագահ Վահրամ Բալայանը, բացելով հանդիպումը, կարևորել է հյուրերի այցը և հետագա հարաբերությունների ձևավորումը՝ հաշվի առնելով ադրբեջանական ջանքերը՝ Արցախն արհեստականորեն մեկուսացնելու ուղղությամբ: Վահրամ Բալայանը նաև նշել է, որ Արցախը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես տարածք՝ այլ ժողովուրդ, որն ունի արժանավայել կյանքով ապրելու իրավունք:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը զրուցել են նաև երկու երկրների խորհրդարանական համակարգերին, դրանց կառուցվածքին և խորհրդարանական դիվանագիտությանը վերաբերող թեմաների շուրջ:
Առավոտյան պատվիրակությունն այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել Արցախի անկախության համար զոհված հայորդիների հիշատակին:

Встречи члена Федерального парламента Бельгии в парламенте Республики Арцах
Председатель Национального собрания Ашот Гулян 30-го октября принял члена Федерального парламента Бельгии, председателя партии "Реформистское движение" по международным связям Жан-Жака Флао и заместителя председателя партии по международным связям Джули Сзмай, прибывших в Арцах в сопровождении председателя комитета Ай Дата Европы Гаспара Карапетяна и исполнительного директора комиссии Эгине Эвинян.
Приветствуя гостей, руководитель парламента отметил, что эта встреча – удачный повод побеседовать вокруг тех человеческих и демократических ценностей, которые объединяют народы двух стран, независимо от места их рождения. Ашот Гулян также подчеркнул важность институциональных отношений, сформированных год назад между Арцахом и Бельгией, особо указав на роль Круга дружбы "Республика Арцах – законодатели, представители научных и общественных кругов –франкофоны Бельгии". В этом контексте руководитель парламента предложил подумать о формировании конкретной повестки сотрудничества.
Выразив признательность за прием, член Федерального парламента Бельгии Жан-Жак Флао отметил, что парламенты и парламентарии должны уметь развивать отношения без трудностей, что позволит обеспечить развитие экономики и других важных сфер.
В ходе встречи стороны обсудили также возможности межпартийного сотрудничества и вовлеченность женщин в парламент и политическую жизнь.
На встрече присутствовал также заместитель председателя НС, председатель Круга дружбы "Республика Арцах – законодатели, представители научных и общественных кругов –франкофоны Бельгии" Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян и заместитель министра иностранных дел Феликс Хачатрян.
Члены Федерального парламента Бельгии затем встретились с членами Круга дружбы "Республика Арцах – законодатели, представители научных и общественных кругов –франкофоны Бельгии".
Открывая встречу, председатель Круга дружбы Ваграм Балаян подчеркнул важность визита гостей и формирования дальнейших отношений, учитывая усилия Азербайджана искусственно изолировать Арцах. Ваграм Балаян также отметил, что Арцах следует рассматривать не как территорию, а как народ, имеющий право жить достойной жизнью.
На встрече стороны обсудили также вопросы, касающиеся парламентских систем двух стран, структур парламента и парламентской дипломатии.
Утром делегация посетила Степанакертский мемориальный комплекс, возложила цветы и почтила память воинов, погибших за независимость Арцаха.