-Պարո՛ն Ղուլյան, ի՞նչ է փոխվել Հայաստան-Արցախ հարաբերություններում Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո: Եթե կան փոփոխություններ, ապա ի՞նչ հարթությունում են դրանք: Ի՞նչ է փոխել ՀՀ նոր իշխանությունը Արցախ-ՀՀ հարաբերություններում:
Շատ կարևոր է արձանագրել այն իրողությունը, որ անկախության տարիներին և բոլոր իշխանությունների օրոք հայկական երկու հանրապետությունների միջև փոխգործակցությունը գտնվել է պատշաճ մակարդակի վրա, ինչը թույլ է տվել իրականացնել այն նպատակները, որոնք դրված են համահայկական օրակարգում: Հայ ժողովրդի համար Արցախի հետ կապված հարցերը չեն անցնում քաղաքական նախասիրությունների կամ կուսակցական պատկանելության եզրերով:
Հարաբերությունների նույնպիսի մակարդակ ունենք նաև այսօր՝ ՀՀ նոր իշխանությունների օրոք, որն արտահայտվում է ինչպես բարձրագույն իշխանությունների, այնպես էլ պետական գործընկեր կառույցների միջև համագործակցությամբ: Այլ կերպ լինել չէր էլ կարող, քանի որ ի դեմս Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության, մենք ունենք միասնական հայրենիք:
- Արցախում ներքաղաքական իրավիճակի լարման վտանգ տեսնո՞ւմ եք, Հայաստանում երբեմն նման կարծիքներ հնչում են Արցախում տեղի ունեցող ինչ-ինչ իրադարձություններից հետո, որ իրավիճակը սրվելու է: Նոր քաղաքական ուժեր, միավորումներ ստեղծվո՞ւմ են: Բացի այդ, կա՞ն տարաձայնություններ պետության ներկա ու նախկին իշխանությունների միջև:
Արցախը, միջազգայնորեն չճանաչված լինելով հանդերձ, զարգացող ժողովրդավարական պետություն է, որտեղ հանրային ու պետական քաղաքականության այս կամ այն դրսևորում կարող է հանդիպել բնակչության որոշակի հատվածի դժգոհությանը: Քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշումը հրապարակային արտահայտելու միջոցով է նաև, որ հասարակությունը հնարավորություն ունի վերահսկողություն իրականացնել իշխանության մարմինների ու քաղաքական պատասխանատուների նկատմամբ:
Իհարկե, նման խնդիրներն անմիջապես հայտնվում են իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում և պետական մարմինները արձագանքում ու աշխատում են դրանց լուծման ուղղությամբ: Այստեղ տեղին եմ համարում ընդգծել, որ մեր հանրությունը շատ զգայուն է նման խնդիրների արհեստական շահարկումների և ավելորդ լարվածություն ստեղծելու փորձերի հանդեպ:
Պետք է միայն ողջունել նոր կուսակցությունների և նախաձեռնող խմբերի ստեղծումը, հատկապես սպասվող ընտրություններից առաջ: Հենց նույն կուսակցությունները, հասարակական կազմակերպությունները և մամուլը մեծ դեր ունեն սոցիալական տարբեր խմբերի ձայնը ավելի լսելի դարձնելու, երկրի զարգացմանը մասնակցելու գործում:
-Պարո՛ն Ղուլյան, Հայաստանի հին ու նոր իշխանությունները, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, բազմիցս հայտարարել են, որ Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման համար բանակցային սեղան պետք է վերադառնա նաև Արցախը: Նախ, ի՞նչ է անհրաժեշտ դրա համար, կա՞ն հիմքեր և իրատեսակա՞ն է, որ մեկ օր Արցախը կվերադառնա բանակցային սեղան, ի՞նչ է փոխվել այս ուղղությամբ, որ դա իրատեսական լինի:
Նախորդ բոլոր տարիներին Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումը եղել է այն, որ առանց Արցախի մասնակցության խնդրի լուծում հնարավոր չէ: Միջազգային ո՛չ մի կառույց, ո՛չ մի երկիր չի կարող պարտադրել մեզ որևէ փաստաթուղթ, վերջնական լուծում, որը ձեռք կբերվի առանց Արցախի մասնակցության ու համաձայնության: Պարզ է, որ Ադրբեջանը ամեն կերպ խուսափում է Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունից, ինչն էլ հստակ ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը պատրաստ չէ խաղաղության կամ գոնե այդ ուղղությամբ աշխատելու:
-Սանկտ Պետերբուրգում և Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուրջ ՀՀ վարչապետը Դուշանբեում կարճատև զրույց էր ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ: ՀՀ վարչապետը այդ հանդիպումից հետո հայտնեց, որ պայմանավորվել են մշտական կապ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև: Նախ, դրանից հետո որևէ փոփոխություն կա՞ սահմանային իրավիճակում և երկրորդ՝ Ստեփանակերտը քայլեր ձեռնարկո՞ւմ է օպերատիվ կապին միանալու համար կամ նման հարց քննարկվե՞լ է ՀՀ-ի հետ:
Վերջին շրջանում սահմանին համեմատաբար հանգիստ է, նվազել է միջադեպերի թիվը: Այսպիսի իրավիճակի բացատրությունը պետք է փնտրել ոչ թե Ադրբեջանի կողմից բարի կամքի դրսևորման մեջ, այլ այն մեծածավալ աշխատանքի արդյունքներում, որ կատարվել է առաջնագծի վերազինման և մեր զինվորականների մարտական պատրաստվածությունն անընդհատ բարձրացնելու ուղղությամբ:
Իհարկե, որպեսզի լռեն հրանոթները՝ կողմերը պետք է խոսեն, և ինչքան հաճախ լինեն կողմերի միջև շփումները՝ այնքան կնվազի նոր պատերազմի հավանականությունը:
Պաշտոնական Ստեփանակերտը միշտ էլ կողմ է այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված կլինեն սահմանին լարվածության թուլացմանը և կայունության ամրապնդմանը: Փաստ է, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանման իր բաժին պարտավորությունը արցախյան կողմը կատարում է անթերի ու ամենահուսալի կերպով և, համոզված եմ, միջնորդները դա նկատում են: Ինչ վերաբերում է օպերատիվ կապ հաստատելու մասին ենթահարցին, ապա այս պահին ես նման տեղեկություն չունեմ:
- Պարո՛ն Ղուլյան, Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը բավարա՞ր է բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար, Դուք որպես Արցախի ԱԺ նախագահ, ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է անհրաժեշտ բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար:
Երևանի և Բաքվի միջև ուղղակի շփումները կարևոր քայլ են բանակցությունների վերսկսման համար, բայց դա ինքնանպատակ չպետք է լինի: Հայկական կողմերը և միջնորդները պետք է համոզված լինեն, որ Ադրբեջանը դրսևորում է քաղաքական կամք՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար: Մեզ հայտնի հակամարտություններում սահմանային լարվածությունը և պատերազմի սպառնալիքը վաղուց դադարել են օգտագործել որպես գործիք և Ադրբեջանը միակն է, որ շարունակում է զբաղվել այդօրինակ քաղաքական շանտաժով. առավել ևս, որ մեր դեպքում դա չի աշխատում:
Միջնորդները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է ավելի շատ աշխատեն Ադրբեջանի հետ, գոնե հասկացնելու համար, որ Արցախի մասնակցությամբ բանակցային ձևաչափի վերականգնումը իրական հիմք կստեղծի հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար:

- Господин Гулян, какие изменения произошли в отношениях между Арменией и Арцахом после смены власти в Армении? Если есть изменения, то в какой плоскости они находятся? Что изменила новая власть в Республике Армения в отношениях между Ереваном и Степанакертом?
Очень важно констатировать тот факт, что за годы независимости и при всех властях взаимодействие между двумя армянскими республиками находилось на должном уровне, что позволило претворить в жизнь все цели общеармянской повестки. Для армянского народа вопросы, связанные с Арцахом, не имеют какого бы то ни было отношения к политическим предпочтениям либо к партийной принадлежности.
Таков же уровень отношений и сегодня, при новой власти в Республике Армения, и он проявляется в виде сотрудничества как между высшими властями, так и с государственными структурами-партнерами. Иного не могло и быть, поскольку в лице Республики Арцах и Республики Армения у нас есть единая родина.
- Вы видите угрозу обострения внутриполитической ситуации в Арцахе? После происходящих в Арцахе тех или иных событий в Армении время от времени звучат подобные мнения, что ситуация обострится. Кроме того, создаются новые политические силы, объединения. Помимо этого, есть разногласия между нынешними и бывшими властями государства.
Арцах, будучи непризнанным на международном уровне, является развивающимся демократическим государством, где то или иное проявление публичной и государственной политики может встретить недовольство определенной части населения. Именно посредством публичного выражения активной гражданской позиции общество имеет возможность осуществлять контроль над органами власти и политическими лицами, ответственными за ту или иную сферу.
Конечно, подобные вопросы сразу же оказываются в центре внимания властей, а государственные органы реагируют и работают над их решением. В этом контексте считаю уместным подчеркнуть, что наше общество очень чутко реагирует на попытки искусственных спекуляций и создания излишней напряженности.
Следует лишь приветствовать создание новых партий и инициативных групп, особенно перед ожидающимися выборами. Именно те же партии, общественные организации и пресса играют важную роль в участии в развитии страны, а также том, чтобы голос разных социальных групп был слышим.
- Господин Гулян, новые власти Армении и премьер-министр неоднократно объявляли, что за стол переговоров по урегулированию арцахского вопроса должен вернуться и Арцах. Что, прежде всего, нужно для этого? Cуществуют ли основания и реалистично ли, что однажды Арцах вернется за стол переговоров? Что изменилось в этом направлении, чтобы это стало реалистичным?
За все минувшие годы позиция Арцаха сводилась к тому, что без участия Арцаха решение вопроса невозможно. Ни одна международная структура, ни одна страна не может навязать нам какой-либо документ, окончательное решение, которое будет принято без участия и согласия Арцаха. Ясно, что Азербайджан всячески уклоняется от диалога с избранными народом Арцаха представителями, а это свидетельствует о том, что эта страна не готова к миру или хотя бы к тому, чтобы работать над этим.
- После достигнутых в Санкт-Петербурге и Вене договоренностей премьер-министр Республики Армения в Душанбе провел короткую беседу с президентом Азербайджана. После этой встречи премьер-министр Республики Армения заявил, что они договорились установить постоянную связь между руководством Армении и Азербайджана. Во-первых, произошли ли после этого какие-либо изменения в ситуации на границе, и, во вторых, предпринимает ли Степанакерт меры для присоединения к оперативной связи или обсуждался ли такой вопрос с Республикой Армения?
В последнее время на границе относительно спокойно, сократилось число инцидентов. Объяснение такой ситуации следует искать не в проявлении доброй воли со стороны Азербайджана, а в результатах той широкомасштабной работы, которая велась в направлении перевооружения на передовой и повышения боевой готовности наших военнослужащих.
Безусловно, чтобы смолкли пушки, стороны должны вступить стороны, и чем частыми будут контакты между сторонами, тем меньше вероятность новой войны.
Официальный Степанакерт всегда поддерживает те инициативы, которые будут направлены на ослабление напряженности и укрепление стабильности на границе. Факт то, что свою долю обязательств по соблюдению режима прекращения огня арцахская сторона выполняет безупречно и самым надежным образом, и я уверен, что посредники замечают это. Что касается подвопроса об установлении оперативной связи, то на данный момент у меня нет таких сведений.
- Господин Гулян, встречи Пашиняна и Алиева достаточно для активизации переговорного процесса? Что Вы, как председатель НС Арцаха, считаете необходимым для возобновления переговорного процесса?
Прямые контакты между Ереваном и Баку – важный шаг на пути к возобновлению переговоров, но это не должно стать самоцелью. Армянские стороны и посредники должны быть уверены в том, что Азербайджан проявляет политическую волю для решения проблемы мирным путем. В известных нам конфликтах приграничную напряженность и угрозу войны давно перестали использовать как инструмент, и Азербайджан – единственная страна, которая продолжает заниматься подобным политическим шантажом, тем более, что в нашем случае это не работает.
Посредники, сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны еще больше работать над тем, чтобы хотя бы дать понять, что при участии Арцаха восстановление переговорного формата создаст реальные основы для разрешения конфликта.