Հոկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը: Քննարկմանը ներկա է եղել նաև ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության կողմից առաջադրված ՄԻՊ թափուր պաշտոնի թեկնածու Արտակ Բեգլարյանը:
Այնուհետև կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ԱՀ Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը ներկայացրել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագիծը:
Հանձնաժողովը քննարկել և դրական եզրակացությամբ առաջարկել է հարցերն ընդգրկել առաջիկա լիագումար նիստի օրակարգում:
Ավելի վաղ տեղի է ունեցել ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ:
Հանձնաժողովը քննարկել է Արպատ Ավանեսյանի հեղինակած՝ «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին», «Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելլու մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագիծը:

В постоянных комиссиях НС состоялись обсуждения проектов законов
24- го октября состоялось заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, которое вел председатель комиссии Овик Дживанян.
Члены комиссии обсудили вопрос о предложении Национальному собранию кандидата на замещение вакантной должности Защитника прав человека. На обсуждении присутствовал также выдвинутый фракцией «Родина» кандидат на вакантную должность Защитника прав человека Артак Бегларян.
Затем уполномоченный представитель правительства, министр юстиции Республики Арцах Арарат Даниелян представил проект законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Семейный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Кодекс гражданского судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении дополнений и изменения в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О правах ребенка"».
Комиссия рассмотрела и с положительным заключением предложила включить вопросы в повестку предстоящего пленарного заседания.
Ранее под председательством Арпата Аванесяна состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур.
Комиссия рассмотрела проект законов Республики Арцах «О вывозе мусора и санитарной очистке», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местных пошлинах и платежах"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об управлении многоквартирным домом"», автором которого является Арпат Аванесян