ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 128-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն  հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Օրենքով սահմանված ժամկետում Մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնի համար միայն ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցությունն  է առաջադրել թեկնածու: «Հայրենիք» խմբակցության առաջադրած թեկնածուն Արտակ Արտյոմի Բեգլարյանն է: Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցի քննարկումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին, ժամը 15:00-ին»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам выступил с заявлением
Председатель постоянной комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян, согласно части 5-ой статьи 128-ой закона "Регламент НС", выступил с заявлением.
«В установленный законом срок только фракция НС "Родина" выдвинула кандидата на замещение вакантной должности Защитника прав человека. Фракция "Родина" выдвинула кандидатуру Бегларяна Артака Артемовича. Обсуждение вопроса о предложении Национальному собранию кандидата состоится 24-го октября в 15:00», - отмечено в заявлении.