Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 4-ին հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրությամբ, որում ասվում է. ««Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` սեպտեմբերի 26-ին մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ԱԺ էր ներկայացրել հրաժարականի դիմում, որը սահմանված կարգով կրկին ներկայացրել է հոկտեմբերի 3-ին: Ըստ այդմ՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն` վաղաժամկետ դադարել են Ռուբեն Մելիքյանի լիազորությունները»:
Օրենքի պահանջի համաձայն՝ Ռուբեն Մելիքյանը ԱԺ է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018թ. հունվարի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը ժամանակահատվածի գործունեության մասին ամփոփ հաղորդումը:

Early Termination of the Republic of Artsakh Ombudsman Ruben Melikyan's Powers
October 4, President of the Artsakh Republic NA Ashot Ghoulyan issued an official statement, which reads: "According to Article 13 (2) of the Artsakh Republic Law on" Human Rights Defender " Human Rights Defender Ruben Melikyan submitted a resignation application to the National Assembly on September 26, which has been re-introduced on October 3. In accordance with this, according to Part 4 of Article 13 of the Law of the Artsakh Republic “On the Defender of Human Rights”, the powers of Ruben Melikyan have been completed ahead of schedule. ”
According to the requirement of the law, Ruben Melikyan has presented the NA overview report on the activities of the Republic of Artsakh Human Rights Defender from January 1st to 3rd October 2018.