Սեպտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին:
Հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների ղեկավարները կարճատև առանձնազրույցի ընթացքում քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցությանը, Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին և առողջապահության ոլորտին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների և ԱՀ ԱԺ մյուս մշտական հանձնաժողովների նախագահների մասնակցությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարը ԱԺ անունից վերստին շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ: Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է երկու խորհրդարանների միջև առկա սերտ համագործակցությունը թե՛ մշտական հանձնաժողովների, թե՛ խորհրդարանական դիվանագիտության ասպարեզում: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել օրենսդրական աշխատանքների ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանն ու ակտիվացմանը:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ ղեկավարը ևս կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության խորհրդարանների միջև առկա կապերի զարգացումը և խորհրդարանի դերի բարձրացումը՝ երկրի բնականոն և անցնցում կենսագործունեության առումով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ներքաղաքական ներկայիս իրավիճակին և հնարավոր զարգացումներին, երկու երկրների առողջապահական ոլորտներին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը վերաբերող թեմաների:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱՀ-ՀՀ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի անցկացման վերաբերյալ:
Խորհրդրանում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Արցախյան ազատագրական պայքարի զոհերի հիշատակին:

29-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял председателя Национального собрания Республики Армения Ара Баблояна.
Руководители парламентов двух армянских республик в ходе короткой беседы обсудили вопросы, касающиеся межпарламентского сотрудничества, внутриполитических развитий в Армении и сферы здравоохранения.
Встреча затем продолжилась в расширенном составе – с участием членов комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между Национальным собранием Республики Арцах и Национальным собранием Республики Армения, а также председателей других постоянных комиссий НС Республики Арцах.
Приветствуя присутствующих, руководитель парламента Республики Арцах от имени НС вновь поздравил Ара Баблояна со 100-летием основания парламента Армении. Ашот Гулян подчеркнул важность тесного сотрудничества между двумя парламентами как в рамках постоянных комиссий, так и в контексте парламентской дипломатии. Особое внимание было уделено расширению и активизации взаимодействия в сфере законодательных работ.
Руководитель НС Республики Армения также отметил важность развития связей между парламентами Республики Армения и Республики Арцах и повышения роли парламента в обеспечении нормальной жизнедеятельности страны.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся нынешней внутриполитической ситуации в Армении, сферы здравоохранения двух стран, межпарламентского сотрудничества и парламентской дипломатии.
Была достигнута договоренность относительно проведения предстоящего заседания комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между НС Арцаха и НС Армении.
После состоявшейся в парламенте встречи председатель НС Республики Армения в сопровождении заместителя председателя НС Республики Арцах Ваграма Балаяна посетил Степанакертский мемориальный комплекс и возложил цветы в память о погибших в Арцахской освободительной борьбе.