ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսին, նրա հետ Արցախ ժամանած Կիպրոսի խորհրդարանի անդամներ Յորգոս Պերդիկիսին, Միկայիս Գիորգալասին և ՀՅԴ Կիպրոսի ներկայացուցիչ Նաիրի Մուրադյանին: Պատվիրակությանն Արցախում ուղեկցում է Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աժ նախագահը կարևորել է Արցախի վաղեմի բարեկամ Էլենի Թեոխարուսի հերթական այցը և մասնավորապես նրա ջանքերը՝ Արցախը նաև իր բարեկամների համար ճանաչելի դարձնելու առումով:
«Մեր այս հանդիպումը հերթականը լինելով՝ նոր հնարավորությունների բացահայտման հիմք կարող է դառնալ»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Իր համակրանքը հայտնելով Արցախի ժողովրդի հանդեպ՝ Էլենի Թեոխարուսը պատրաստակամություն է հայտնել այսուհետ ևս իր գործընկերների համար հասանելի դարձնել Արցախը, որպեսզի նրանք իրենց աշխատանքի ընթացքում կարողանան ճիշտ որոշումներ ընդունել:
Խոսելով հայ և հույն ժողովուրդների վաղեմի բարեկամության մասին՝ Կիպրոսի խորհրդարանի անդամ Յորգոս Պերդիկիսը նշել է, որ երկու ժողովուրդները կիսում են նույն արժեքները, դավանանքը և ունեն զարգացման նույն տեսլականը:
Միկայիս Գիորգալասը ևս գոհունակություն է հայտնել Արցախ այցելությունից և նշել, որ իրենք տեսնում են Արցախի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է հարաբերությունների զարգացման և փոխգործակցության հեռանկարների մասին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամության խմբի նախագահ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
Պատվիրակությունն այնուհետև հանդիպել է ԱԺ «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամության խմբի անդամների հետ: Բարեկամության խմբի նախագահ Վահրամ Բալայանը կարևորել է նմանատիպ այցելությունները՝ ընդգծելով Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից արհեստականորեն մեկուսացնելու ապարդյուն ջանքերը:
Երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, Հունաստանում և Կիպրոսում Արցախը ներկայացնելու աշխատանքների խրախուսումն ու տեղեկատվության փոխանակումը:
Առավոտյան պատվիրակությունն այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել Արցախի անկախության համար զոհված հայորդիների հիշատակին:

В НС Республики Арцах приняли депутата Европарламента Элени Теохарус и членов парламента Кипра
Председатель НС Ашот Гулян 27-го сентября принял депутата Европарламента Элени Теохарус, а также прибывших с ней в Арцах членов парламента Кипра Йоргоса Пердикиса, Микаиса Гиоргаласа и представитель АРФД Кипра Наири Мурадяна. Делегацию в Арцахе сопровождает руководитель офиса Ай Дата в Европе Гаспар Карапетян.
Приветствуя гостей, председатель НС подчеркнул важность очередного визита давнего друга Арцаха Элени Теохарус  и, в частности, ее усилий в направлении популяризации Арцаха среди своих друзей.
"Эта наша встреча, будучи очередной, может стать фундаментом для раскрытия новых возможностей", – отметил Ашот Гулян.
Выразив свою симпатию к арцахскому народу, Элени Теохарус отметила, что готова отныне также представлять Арцах своим коллегам, чтобы они в ходе своей работы могли принимать правильные решения.
Коснувшись давней дружбы между армянским и греческим народами, член парламента Кипра Йоргос Пердикис отметил, что оба народа придерживаются одних и тех же ценностей, вероисповедания и имеют одинаковое видение развития.
Микаис Гиоргалас также выразил удовлетворение своим визитом в Арцах и отметил, что они видят возможные направления сотрудничества с Арцахом.
В ходе встречи собеседники обсудили также перспективы развития отношений и взаимодействия.
Во встрече принял участие заместитель председателя НС, руководитель группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент" Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян и заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян.
Делегация затем встретилась с членами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент". Руководитель группы дружбы Ваграм Балаян отметил важность подобных визитов, указав на тщетные усилия Азербайджана искусственно изолировать Арцах.
Стороны подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества, поощрения работ, направленных на представление Арцаха в Греции и Кипре, а также обмена информацией.
Утром делегация посетила Степанакертский мемориальный комплекс, возложила цветы и почтила память воинов, погибших за независимость Арцаха.