ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Լեհաստանի Վոլոմին շրջանի ղեկավար Կազիմերժ Ռակովսկու գլխավորած պատվիրակությանը՝ Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանի և Վոլոմին շրջանի հայ համայնքի ղեկավար Աշոտ Առաքելյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ երկկողմ այցերն արդեն իսկ լավ հիմք են ոչ միայն երկու երկրներում տեղի ունեցող գործընթացներին անմիջականորեն ծանոթանալու, այլև՝ հետագա համագործակցության առումներով:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կազիմերժ Ռակովսկին կարևորել է երկկողմ ապակենտրոնացված հարաբերությունների ձևավորումը և մատնանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, մասնավորապես խոսելով Լեհաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության ձևաչափի և կառավարման համակարգում ձեռք բերած փորձի մասին:
Աշոտ Ղուլյանը, խոսելով Արցախում ՏԻՄ առանձնահատկությունների մասին, կարևորել է այդ բնագավառում Լեհաստանի ունեցած փորձի փոխանակումն ու խորհրդատվությունների կազմակերպումն Արցախի իշխանությունների հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաև միջխորհրդարանական կապերի, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում ձևավորված բարեկամության խմբերի և համագործակցության հնարավոր հեռանկարների մասին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Պետրոսյանը:

Председатель НС Ашот Гулян 27-го сентября принял делегацию, возглавляемую руководителем Воломинского повята (района) Польши Казимержем Раковским, в сопровождении посла Республики Армения в Польше Эдгара Казаряна и руководителя армянской общины Воломинского повята Ашота Аракеляна.
Приветствуя гостей, руководитель парламента подчеркнул, что двусторонние визиты уже стали прочным фундаментом с точки зрения не только непосредственного ознакомления с происходящими процессами, но и дальнейшего сотрудничества.
Выразив благодарность за прием, Казимерж Раковский отметил важность формирования децентрализованных отношений и указал на возможные направления дальнейшего сотрудничества, в частности коснувшись формата деятельности органов местного самоуправления Польши и опыта, приобретенного в системе управления.
Коснувшись особенностей органов местного самоуправления в Арцахе, Ашот Гулян отметил важность обмена опытом Польши в этой сфере и организации консультаций с властями Арцаха.
В ходе встречи стороны обсудили также межпарламентские связи, деятельность действующих в парламенте Республики Арцах групп дружбы и возможные перспективы сотрудничества.
Во встрече приняли участие заместитель председателя постоянной комиссии НС по внешним сношениям Давид Мелкумян и член постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Гагик Петросян.