Արցախի Հանրապետության վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 26-ին գումարել է ութերորդ նստաշրջանի առաջին նիստը:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին խորհրդարանի կատարած աշխատանքները:
ԱԺ նախագահը խորհրդարանի անունից շնորհավորել է սեպտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած ԱԺ լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքներով ընտրված պատգամավորներ Էրիկ Ռոբիկի Հարությունյանին և Գեղամ Հրաչիկի Ստեփանյանին: Այնուհետև տեղի է ունեցել նորընտիր պատգամավորների երդման արարողությունը:
Սկսելով օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկումը՝ խորհրդարանը լսել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանին, ով ներկայացրել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, որով հստակեցվում է քաղաքացիների զինվորական ծառայության նախապատրաստությունը, զինվորական ծառայության և պահեստազորային ծառայության պատրաստության և իրականացման, զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավական և սոցիալական երաշխիքների հետ կապված հարաբերությունները: Օրինագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
ԱՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ներկայացնելով «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մաuին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, նշել է, որ նախագծով գործակալություն դիմումներ և դիմումին կից փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել էլեկտրոնային տարբերակով, ինչպես նաև թղթային կրիչի վրա: Ինչպես նաև իրավաբանական անձանց գրանցման և լուծարման մասին տեղեկությունների հրապարակման կարգը սահմանելու իրավասությունը վերապահվել է Արդարադատության նախարարությանը:
Շարունակելով օրինագծերի քննարկումը՝ ԱՀ արդարադատության նախարարը խորհրդարանին է ներկայացրել «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը: Հեղինակի խոսքով՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է կարգավորել ֆիրմային անվան պետական գրանցման, ինչպես նաև պետական միասնական գրանցամատյանի ամբողջական տեղեկությունների և կանոնադրությունների պատճենների տրամադրման հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Օրակարգային հաջորդ օրենսդրական նախաձեռնության «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին», «Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի հեղինակ ԱԺ պատգամավոր Արպատ Ավանեսյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ օրինագծի ընդունմամբ նախատեսվում է ձևավորել Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի աղբահանության և սանիտարական մաքրման, կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման բնագավառում պետական միասնական և համակարգված գործընթացներ, սահմանել ոլորտի կարգավորման հիմնական սկզբունքները և ուղղությունները, ինչպես նաև՝ բարձրացնել ոլորտում պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության արդյունավետությունը:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը, ով առաջարկել է անցումային դրույթ սահմանել գյուղական բնակավայրերի համար:
Խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենքի նախագիծը:
Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», «Արտոնագրային վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ տաքսամոտորային փոխադրումների կազմակերպման համար կստեղծվեն հավասար պայմաններ, միջպետական հաղորդակցության ոլորտում աշխատող տնտեսվարող սուբյեկտները կհրավիրվեն հարկային դաշտ, լիցենզավորման պատշաճ իրականացման ու քաղաքացիների ապահով փոխադրման նպատակով ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կկատարվեն:
Ընդմիջումից հետո ԱՀ նախագահը և կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների՝ կրթության որակի բարձրացմանը, ոլորտի օպտիմալացմանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ացախում իրականացնելիք ծրագրերին, տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության օրենսդրական դրույթներին, Նորագյուղի ջրամբարի վերանորոգման հնարավորությանը, առողջապահության ոլորտին, Կարկառ գետի էկոլոգիական մոնիթորինգին, պետական գրանցում ստացած բնական հուշարձաններին, բնակարանաշինության համար տրամադրվող հողատարածքներին և այլ թեմաներին վերաբերող հարցերին:
Կառավարության հետ հարցուպատասխանից հետո նիստը շարունակվել է օրենսդրական նախագծերի քննարկմամբ:
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը ներկայացրել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նախարարի խոսքով՝ նախագծի ընդունմամբ կստեղծվեն նախադրյալներ ԱՀ գյուղատնտեսության, մասնավորապես՝ այգեգործության զարգացման համար, կհիմնադրվեն արտադրական այգիներ, կձևավորվի ներդրումային և գործարար բարենպաստ միջավայր, կբացահայտվեն երկրի մրցակցային առավելությունները, կմեծանան երկրում իրականացվող ներդրումների ծավալները, շուկայական ենթակառուցվածքների զարգացմամբ կստեղծվեն որակյալ և բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր, ինչի արդյունքում կապահովվի տնտեսական կայուն աճ: Օրինագիծը, նախագծի հեղինակի առաջարկությամբ, ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
Աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը, ներկայացնելով «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, նշել է, որ դրա ընդունումը պայմանավորված է ԱՀ Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի պահանջով, ինչպես նաև ԱՀ դատական օրենսգրքի ընդունմամբ:
Շարունակելով` նախարարը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվել է օրենքը համապատասխանեցնել ԱՀ Սահմանադրությանը:
ԱԺ-ն քննարկել և ընդունել է բոլոր օրինագծերը:
Պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը, Հայկ Խանումյանը, Ռիտա Մնացականյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Աշոտ Ղուլյանը:

Национальное собрание Республики Арцах шестого созыва 26-го сентября созвало первое заседание восьмой сессии.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян подытожил работу, проделанную парламентом за июль-сентябрь.
От имени парламента председатель НС поздравил избранных по итогам состоявшихся 9-го сентября дополнительных выборов в НС депутатов Арутюняна Эрика Робиковича и Степаняна Гегама Грачиковича. Затем состоялась церемония принесения присяги новоизбранными депутатами.
Начав обсуждение законодательных инициатив, парламент заслушал министра обороны Республики Арцах Левона Мнацаканяна, который представил проект закона Республики Арцах "О военной службе и статусе военнослужащего", по которому уточняется подготовка граждан к военной службе, отношения, связанные с подготовкой и осуществлением военной службы и резервной службы, правовыми и социальными гарантиями военнослужащих и членов их семей. Законопроект был принят в первом чтении.
Министр юстиции Республики Арцах Арарат Даниелян, представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", отметил, что по проекту заявления и документы к заявлению могут быть предъявлены в агентство в электронном виде, а также на бумажном носителе. А правомочие по установлению порядка публикации сведений о регистрации и ликвидации юридических лиц возложено на Министерство юстиции.
Продолжив обсуждение законопроектов, министр юстиции Республики Арцах представил парламенту проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений "О государственной пошлине"». По словам автора, с принятием проекта предусматривается урегулировать правовые отношения, связанные с государственной регистрацией фирменного наименования, а также предоставлением полноценных сведений единого государственного реестра и копий уставов.
Автор следующей законодательной инициативы повестки – пакета проектов законов Республики Арцах «О вывозе мусора и санитарной очистке», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местных пошлинах и платежах"», «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об управлении многоквартирным зданием"» Арпат Аванесян, представив проект, отметил, что с принятием законопроекта предусматривается сформировать единые государственные и скоординированные процессы в сфере вывоза мусора и санитарной очистки населенных пунктов Республики Арцах, управления твердыми бытовыми отходами, установить основные принципы и направления регулирования сферы, а также повысить эффективность деятельности органов государственного управления и местного самоуправления в этой сфере.
Со смежным докладом выступил начальник управления делами правительства- первый заместитель руководителя аппарата президента Республики Арцах Араик Лазарян, который предложил установить переходное положение для сельских населенных пунктов.
Парламент рассмотрел и в первом чтении принял проект закона.
С принятием пакета проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об автомобильном транспорте"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О фиксированных платежах"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"», «О внесении изменения и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О лицензировании"», «О внесении дополнения и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О патентных платежах"» для организации таксомоторных перевозок будут созданы равные условия, хозяйствующие субъекты, работающие в сфере межгосударственной коммуникации, будут привлечены в налоговую сферу, для надлежащего осуществления лицензирования и безопасной перевозки граждан в подзаконные акты будут внесены изменения.
После перерыва председатель НС и члены правительства ответили на вопросы депутатов касательно повышения качества образования, оптимизации сферы, программ, осуществляемых Всеармянским фондом «Айастан» в Арцахе, законодательных положений деятельности органов местного самоуправления, возможности ремонта Норагюхского водохранилища, сферы здравоохранения, экологического мониторинга реки Каркар, природных памятников, получивших государственную регистрацию, земельных участков, предоставляемых для квартирного строительства, и других тем.
После процедуры вопросов-ответов заседание продолжилось.
Министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян представил пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс Нагорно-Карабахской Республики» и «О внесении дополнения в закон НКР "О местном самоуправлении"». По словам министра, с принятием проекта будут созданы предпосылки для развития сельского хозяйства, в частности садоводства, в республике, будут основаны производственные сады, будет сформирована благоприятная инвестиционная и бизнес-среда, будут раскрыты конкурентные преимущества страны, увеличатся объемы осуществляемых в стране вложений, с развитием рыночных инфраструктур будут созданы качественные и высокооплачиваемые рабочие места, в результате чего будет обеспечен стабильный экономический рост. Законопроект, по предложению автора проекта, был принят в первом чтении.
Министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян, представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственном учете лиц, занимавших государственные должности"», отметил, что его принятие обусловлено требованием статьи 102 Конституции Республики Арцах, а также принятием Судебного кодекса Республики Арцах.
Продолжив, министр представил на рассмотрение НС проект закона Республики Арцах «О внесении изменений в закон НКР "О минимальной месячной заработной плате"», по которому предложено привести закон в соответствие с Конституцией Республики Арцах.
НС рассмотрел и принял все законопроекты.
С депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц, Айк Ханумян, Рита Мнацаканян, Давид Ишханян и Ашот Гулян.