ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ՀՀ խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, որի կազմում էին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պատգամավորներ Արպատ Ավանեսյանը, Արզիկ Մխիթարյանը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը և Հայկ Խանումյանը, Երևանում մասնակցել է ՀՀ խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ուղեկցությամբ արցախյան պատվիրակությունը շրջել է խորհրդարանի նորաբաց թանգարանում և մամուլի ակումբում, դիտել օրենսդիր մարմնի գործունեությունը արտացոլող ֆոտոնկարներ, փաստաթղթեր և այլ նյութեր:

NA Delegation Participated in the Event Dedicated to the 100th Anniversary of the RA Parliament
September 20, the delegation of the National Assembly of the Republic of Artsakh consisting of NA President Ashot Ghoulyan, MPs Arpat Avanesyan, Arzik Mkhitaryan, Alyosha Gabrielyan, David Melkumyan, Eduard Aghabekyan and Hayk Khanumyan participated in the events dedicated to the 100th anniversary of the parliament of the Republic of Armenia.
Accompanied by RA NA President Ara Babloyan, the Artsakh delegation toured the newly opened museum and press club, watched the photos, documents and other materials reflecting the activities of the legislative body.
Solemn events ended with an official reception organized in the park of the National Assembly of the Republic of Armenia.