Չորրորդ գումարման Ազգային ժողով
18-ը հուլիսի, 2005թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա հետ միասին Արցախ ժամանած մի խումբ ուսանողների:
19-ը հուլիսի, 2005թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Երիտասարդ մարդկանց քրիստոնեական միություն» միջազգային կազմակերպության մի խումբ ներկայացուցիչների:
2-ը օգոստոսի, 2005թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Կանադայի թեմի առաջնորդ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանին և նրա հետ միասին Արցախ ժամանած մի խումբ կանադահայ երիտասարդների:
2-ը օգոստոսի, 2005թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Երկիր և մշակույթ» համահայկական կազմակերպության մի խումբ անդամների:
12-ը սեպտեմբերի, 2005թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա գլխավորած ներկայացուցչական պատվիակությանը:
13-ը սեպտեմբերի, 2005թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Պատմություններ արտասահմանից» ծրագրի շրջանակներում Հոլանդիայից ժամանած մի խումբ երիտասարդ հետազոտողների:
20-ը սեպտեմբերի, 2005թ. - ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին:
26-ը սեպտեմբերի, 2005թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության ԱՄՆ Արևմտյան շրջանային վարչության պատվիրակությանը՝ վարչության ատենապետ Արա Ահարոնյանի գլխավորությամբ:
12-ը հոկտեմբերի, 2005թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Երիտասարդ մարդկանց քրիստոնեական միություն» միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յոհան Վիլհելմ Էլթվիքին:
22-ը հոկտեմբերի, 2005թ. - Եվրամիության երկրներում իր աշխատանքային ուղևորության շրջանակներում ԼՂՀ ԱԺ Նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Փարիզում մասնակցել է ի նպաստ Արցախի գործունեություն ծավալած ֆրանսիական և ֆրանսահայ 28 կազմակերպությունների խորհրդաժողովին, որը կազմակերպվել էր Ֆրանսիայում ԼՂՀ Ներկայացուցչության կողմից:
24-26-ը հոկտեմբերի, 2005թ. – Աշխատանքային այցով Գերմանիայում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Խորհրդարանի նախագահը Բեռլինում հանդիպումներ է ունեցել Բունդեստագի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության  փոխնախագահ Գերնոտ Էրլերի, Գերմանական տնտեսության արևելյան հանձնաժողովի նախագահ Օլիվեր Վիկի և նույն կազմակերպության`  կովկասյան տարածաշրջանի պատասխանատու Դր. Մարտին Հոֆմանի, Գերմանիայի խոշորագույն մատենագիտական կենտրոններից մեկի` Բեռլինի պետական գրադարանի գլխավոր տնօրեն տիկին Բարբարա Շնայդեր-Քեմպֆի, գերմանահայ միությունների և կազմակերպությունների հետ:
Բեռլինի Ազատ համալսարանի` «Եվրամիության նոր հարևաններ քաղաքականությունը» թեմայով սեմինարին Աշոտ Ղուլյանը հանդես է եկել հատուկ զեկուցմամբ` նվիրված ԼՂՀ պետականության կայացմանը: Նույն համալսարանի Արևելյան Եվրոպայի ինստիտուտում խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել «Լեռնային Ղարաբաղը 2005 թվականին. քաղաքական և սոցիալական հարթություններ» զեկուցմամբ:
Խորհրդարանի նախագահի ելույթ է ունցել նաև Բեռլինի Եվրոպական ակադեմիայում «Եվրամիությունը և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը» թեմայով կազմակերպված սեմինարին:
14-16-ը նոյեմբերի, 2005թ. - «Արցախի Վերածնունդ» ծրագրի հանգանակությանը նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ Կալիֆորնիա են ժամանել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի Թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը: ԼՂՀ պատվիրակությունը Լոս Անջելեսում, Սաքրամենտոյում և Սան-Դիեգոյում հանդիպումներ է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
9-ը փետրվարի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Խաղաղության միջեկեղեցական խորհրդի՝ Հարավային Կովկասի գծով պատասխանատուներ Միրիամ Սթրուքին և Իթեքե Հուգենբումին:
27-ը փետրվարի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանական պատվիրակությանը:
31-ը մարտի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժղովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է տարածաշրջանային հակամարտությունների Դարտմուտյան խորհրդաժողովի՝ ղարաբաղյան հակամարտության գծով ռուս-ամերիկյան աշխատանքային խմբի համանախագահներ Վիտալի Նաումկինին, Հարոլդ Սոնդերսին և նրանց ուղեկցող անձանց, որոնք Ստեփանակերտ էին ժամանել տարածաշրջանային այցի շրջանակներում:
26-27-ը ապրիլի, 2006թ. - ՀՀ ԱԺ և ԼՂՀ ԱԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությանը` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանի գլխավորությամբ:
28-ը ապրիլի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել պատգամավորների հանդիպումը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ:
22-ը հունիսի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ու արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանն աշխատանքային այցով ժամանել են Բոստոն: Մասաչուսեթս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատում հանդիպում են ունեցել խորհրդարանի պատգամավոր Ռեյչել Կապրիելյանի ու պալատի խոսնակի առողջապահության գծով խորհրդական Քրիս Հագերի, Ամերիկայի Հայկական համագումարի ղեկավարության ներկայացուցիչներ Քարոլին Մուգարի ու Էնթոնի Պարսամյանի, «Բոստոն Գլոբ» թերթի խմբագրության խորհրդի անդամների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
26-ը հունիսի – 4-ը հուլիսի, 2006թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանը աշխատանքային այցով ժամանել են Վաշինգտոն: Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել սենատորներ Լինկոլն Չաֆիի ու Ջեք Ռիդի, կոնգրեսական, օտարերկրյա հատկացումների ենթահանձնաժողովի նախագահ Ջիմ Կոլբիի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ, ԱՄՆ պետքարտուղարի` Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Մեթյու Բրայզայի, Marshall Legacy Institute կազմակերպության նախագահ Պերի Բալտիմորի, Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի և Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարության, ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ու արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանը ելույթ են ունեցել Միացյալ Նահանգների Խաղաղության ինստիտուտում կազմակերպված «Ղարաբաղյան հակամարտություն` խաղաղության նախադրյալներ» թեմայով միջոցառմանը:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Կապիտոլիի շենքում կայացել էընդունելություն` ի պատիվ ԼՂՀ պատվիրակության: Ընդունելությանը մասնակցում էին ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներ, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Վարդան Բարսեղյանը, Ամերիկայի հայկական համագումարի և Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնախմբի ղեկավարությունը, Կոնգրեսի աշխատակիցներ, լրագրողներ, հայ համայնքի անդամներ: Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալոնը, Ջո Նոլենբերգը, Էդվարդ Ռոյսը, Քերոլին Մալոնին, Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը:
28-ը հունիսի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուդիկ Հյուսնունցն ընդունել է Շվեդիայի Ձախ կուսակցության՝ նույն օրը կարճատև ճանաչողական այցով ժամանած պատվիրակությանը՝ Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի՝ Ռիկսդագի անդամ, Շվեդիայի Ձախ կուսակցության առաջին փոխնախագահ Ուլլա Հոֆմանի գլխավորությամբ:
31-ը օգոստոսի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Բելգիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանսուա Ռոելան դյու Վիվիեին:
4-ը սեպտեմբերի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ ՂուլյանՆ ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 15-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցած հարավօսական պատվիրակության անդամներին՝ արտաքին գործերի փոխնախարար Ալան Փլիևը և պաշտպանության ու արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Իբրահիմ Գասիևը:
5-ը սեպտեմբերի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Մերձդնեստրի Մոլդավական Հանրապետության պատվիրակության անդամներին:
18-ը սեպտեմբերի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի միգրացիայի, փախստականների և բնակչության հարցերի կոմիտեի զեկուցող Լեո Պլատվոետին:
25-ը սեպտեմբերի, 2006թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ռամկավար-ազատական կուսակցության Կենտրոնական վարչության անդամներ, ԱՄՆ Արևմտյան ափի և Կանադայի շրջանային վարչության ատենապետ Արա Ահարոնյանին և ՀՌԱԿ վարչության ատենադպիր Կարեն Կակոյանին:
20-22-ը նոյեմբերի, 2006թ. – Երևանում տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ - ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ:
16-ը մայիսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Գերմանիայից Ստեփանակերտ ժամանած քաղաքական, հասարակական, գործարար և լրագրողական շրջանակների մի խումբ գործիչների:
16-ը հուլիսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Հակամարտությունները և խաղաղարար գործունեությունն Անդրկովկասում» նախագծի շրջանակներում Ստեփանակերտ ժամանած միջազգային հետազոտական խմբի անդամներին՝ Դանիայի Ռազմական ակադեմիայի պետ, գեներալ-մայոր Կարստեն Մյոլլերի գլխավորությամբ:
21-ը հուլիսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) աջակցությամբ ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած մի խումբ ուսանողների ԱՄՆ-ից, Եգիպտոսից, Ռումինիայից և Կանադայից:
24-ը հուլիսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա գլխավորած ներկայացուցչական խմբի անդամներին:
23-ը օգոստոսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած Մեծ Բրիտանիայի Թագավորության Համայնքների պալատի անդամ Ստիվեն Փաունդին և նրան ուղեկցող անձանց:
28-ը օգոստոսի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է  շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնևի համալսարանի  պրոֆեսոր, միջազգային մրցանակների դափնեկիր Միշել Մայորին և մեր հայրենակից՝ Իսպանիայի Եվրոպական աստղաֆիզիկայի կենտրոնի «Տիեզերքի քիմիական էվոլյուցիա» լաբորատորիայի վարիչ, դոկտոր-պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանին:
7-ը սեպտեմբերի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն  ընդունել է ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնամուտի արարողությանը մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ ժամանած Աբխազիայի Հանրապետության և Հարավային Օսիայի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակություններին:
28-ը սեպտեմբերի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլի երկրամասի հայկական համայնքի մի խումբ երիտասարդների:
27-ը հոկտեմբերի, 2007թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղույլանն ընդունել է Ռուսաստանի ռազմավարական և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վիտալի Նաումկինին, գերմանական «Ռոզա Լյուքսեմբուրգ» հիմնադրամի Մոսկվայի ներկայացուցչության տնօրեն Փիթեր Լինկեին և այդ կազմակերպությունների մի խումբ փորձագետների:
18-ը ապրիլի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովում գումարվել է Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ էր ժամանել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, հանձնաժողովի համանախագահ Տիգրան Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
19-ը ապրիլի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպում է ունեցել աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
12-ը մայիսի, 2008թ.  - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Ընծա» համահայկական երգի հերթական փառատոնի մասնակիցներին՝ միջոցառման պատասխանատու, Հայաստանի երգի պետական թատրոնի տնօրեն, կոմպոզիտոր Արթուր Գրիգորյանի գլխավորությամբ:
27-ը մայիսի, 2008թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրան ուղեկցող անձանց:
28-ը մայիսի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ֆրանսիացի հայտնի պատմաբան, Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միշարք հետազոտական աշխատանքների հեղինակ Իվ Տերնոնին և նրա տիկնոջը՝ Միշելին Տերնոնին:
2-6-ը հունիսի, 2008թ. - Բեռլինում էր ԼՂՀ պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել հասարակական-քաղաքական շրջանակների, վերլուծաբանական կենտրոնների ներկայացուցիչների, Գերմանիայի Բունդեստագի անդամների հետ, մասնակցել Բեռլինի Եվրոպական ակադեմիայի կազմակերպած «Լեռնային Ղարաբաղի դերն ու նշանակությունը Հարավային Կովկասի զարգացման գործում» թեմատիկ խորհրդաժողովին:
21-ը հունիսի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Մոմենտում. բանակցային և առաջնորդության մշակույթի փոփոխություն» միջազգային համացանցի հայաստանյան խմբի անդամներին:
19-ը հուլիսի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է   ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Սիրիայից և Ավստրալիայից ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած մի խումբ ուսանողների:
30-ը օգոստոսի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանի գլխավորությամբ Երևանից Արցախ ժամանած մի խումբ երիտասարդների:
9-ը հոկտեմբերի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին և ՍԴ անդամ Հենրիկ Դանիելյանին:
10-ը նոյեմբերի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հոլանդիայից և Վրաստանից ժամանած մի խումբ երիտասարդ հասարակական գործիչների:
15-ը նոյեմբերի, 2008թ. -  ԼՂՀ ԱԺ փոքր դահլիճում, դռնփակ ռեժիմով տեղի է ունեցել հանդիպում ԵԱՀԿ ՄԽ հանախագահների հետ: Մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուդիկ Հյուսնունցը, ԱԳ նախարար Գեորգի Պետրոսյանը, պատգամավորներ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա), Յուրի Մերզլյակովը (ՌԴ), Մեթյու Բրայզան (ԱՄՆ), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
20-ը դեկտեմբերի, 2008թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին:
19-ը փետրվարի, 2009թ. – Աշխատանքային այցով  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն  է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակությունը: ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել ԼՂՀ-ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստը հետևյալ օրակարգով՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլը և խորհրդարանական դիվանագիտության անելիքները, զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին օրենսդրության առանձնահատկությունները ԼՂՀ-ում և նրա կատարելագործման հնարավորությունները, կրթության և գիտության խնդիրներն օրենսդրական կարգավորման շրջանակներում:
23-ը փետրվարի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուդիկ Հյուսնունցն ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, սոցինտերնում ՀՅԴ ներկայացուցիչ Մարիո Նալբանդյանին:
16-ը ապրիլի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել և առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության հետ, որը նախօրյակին Ստեփանակերտ է ժամանել Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակներում նախատեսված ոլորտային հանձնաժողովների համատեղ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Նույն օրն աշխատանքներն է սկսել ԼՂՀ   Ազգային ժողովի սոցիալական ոլորտի հարցերի և ՀՀ Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի, առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
20-ը ապրիլի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուդիկ Հյուսնունցը Ստեփանակերտում հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արևիկ Պետրոսյանի, պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանի և Էռնեստ Սողոմոնյանի հետ:
25-ը ապրիլի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին:
8-ը հունիսի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Արցախ ժամանած Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Ֆրանսուա Ռոշբլուանին և նրան ուղեկցող անձանց՝  խմբի քարտուղար Ժան-Պիեռ Դելանուային, Ֆրանսիայի Սեն Շամոն քաղաքի խորհրդի անդամ Էմանուել Մանդոնին և «Սատար Ղարաբաղին» ֆրանսահայ միության նախագահ Ռաֆայել Մուսայելյանին:
15-ը հունիսի, 2009թ. -  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին:
26-ը հունիսի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Երիտասարդ մարդկանց քրիստոնեական ընկերակցություն» միջազգային կազմակերպության մի խումբ ներկայացուցիչների:
27-ը օգոստոսի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանին և նույն հանձնաժողովի անդամ Վաչագան Խուրշուդյանին:
3-ը սեպտեմբերի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար կազմի, արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և ԼՂՀ ներկայացուցիչների հետ:
6-ը հոկտեմբերի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Կոպենհագենի համալսարանի պրոֆեսոր Բո Կաստենսին, ով Արցախում էր ճանաչողական այցով:
22-ը հոկտեմբերի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է արգենտինահայ հայտնի երաժիշտ Գագիկ Գասպարյանին և Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության տեղական բաժանմունքի պատասխանատուներից՝ տնտեսագիտության դոկտոր Ռուբեն Արթուրո Կեդիկյանին:
27-ը հոկտեմբերի, 2009թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանն ընդունել է Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Յաստրեբչակի գլխավորած պատվիրակությանը:
25-30-ը հոկտեմբերի, 2009թ. - Ֆրանսիայում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել  Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Սերժ Լագոշի, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի և խմբի անդամների, Փարիզի մերձակա մի շարք հայաշատ քաղաքների քաղաքապետերի, Մարսելի փոխքաղաքապետի, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարության հետ:
2-4-ը նոյեմբերի, 2009թ. -        Ռուսաստանի Դաշնությունում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակությունը: ՌԴ Պետդումայում ԼՂՀ պատվիրակությանն ընդունել է Պետդումայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին՝ իր կուսակցության պատգամավորական խմբակցության մի քանի անդամների հետ միասին և «Միասնական Ռուսաստան» խմբակցության անդամ, Ռուսաստան-Հայաստան միջխորհրդարանական խմբի համակարգող Իգոր Չերնիշենկոն:
15-ը դեկտեմբերի, 2009թ. - Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական՝ յոթերորդ նիստը: ԼՂՀ ԱԺ պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
1-ը մարտի, 2010թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովում, Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակներում, տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական ոլորտի հարցերի և ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի, սոցիալական հարցերի և գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության ու սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
5-ը մարտի, 2010թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:
12-ը մարտի, 2010թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ՀՀ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ժոաո Սոարեշի հետ:
19-ը մայիսի, 2010թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ, ժողովրդավարության և համագործակցության ինստիտուտի Փարիզի գրասենյակի հատուկ առաքելություններով ներկայացուցիչ Մորիս Բոնոին, որը նախօրյակին Արցախ էր ժամանել դիտորդական առաքելությամբ:
8-ը հունիսի, 2010թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորական պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմում էին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը և նույն խմբի քարտուղար Ժան-Պիեռ Դելանուան, Ռիշար Մալիեն, Առլետ Գրոսկոստը, Ռընե Ռուքեն, Միշել Դիֆենբաքերը, Պասկալ Կրոզոն:

Национальное собрание четвертого созыва
18-е июля 2005г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял вице-спикера Палаты лордов Великобритании, баронессу Кэролайн Кокс и группу прибывших с ней в Арцах студентов.
19-е июля 2005г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу представителей международной организации "Христианский союз молодых людей".
2-е августа 2005г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял главу канадской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Баграта Галстаняна и прибывшую с ним в Арцах группу молодежи Канады армянского происхождения.
2-е августа 2005г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов всеармянской организации "Страна и культура".
12-е сентября 2005г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял вице-спикера Палаты лордов Великобритании, баронессу Кэролайн Кокс и возглавляемую ею представительскую делегацию.
13-е сентября 2005г. председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял прибывших из Голландии в рамках программы "Истории за рубежом" молодых исследователей.
20-е сентября 2005г. – председатель НС Республики Армения Артур Багдасарян принял председателя Национального собрания НКР Ашота Гуляна.
26-е сентября 2005г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял делегацию партии "Рамкавар" Западного побережья США, возглавляемую координатором правления партии Ара Агароняном.
12-е октября 2005г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял генерального секретаря международной организации "Христианский союз молодых людей" Йохана Вильгельма Эльтвика.
22-е октября 2005г. – в рамках рабочей поездки в страны Евросоюза председатель НС НКР Ашот Гулян в Париже принял участие в организованной в поддержку деятельности Арцаха конференции 28 французских и армянских организаций Франции, проведенной в представительстве НКР во Франции.
24-26-е октября 2005г. – с рабочим визитом в Германии находился председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян. В Берлине председатель парламента провел встречи с депутатом Бундестага, заместителем председателя Бундестага, зампредседателя социал-демократической фракции Гернотом Эрлером, председателем восточной комиссии немецкой экономики Оливером Вики и ответственным организации по кавказскому региону Мартином Хоффманом, генеральным директором Государственной библиотеки Берлина госпожой Барбарой Шнайдер-Кемпф, представителями армянских союзов и организаций Германии.
В ходе семинара в Свободном университете Берлина на тему "Политика новых соседей Евросоюза" Ашот Гулян выступил со специальным докладом, посвященным становлению государственности НКР. В институте Восточной Европы университета руководитель парламента НКР выступил с докладом на тему "Нагорный Карабах в 2005 году: в политическом и социальном плоскостях". Ашот Гулян выступил также на организованном в Европейской академии Берлина семинаре на тему "Евросоюз и урегулирование карабахского конфликта".
14-16-е ноября 2005г. – с целью участия в мероприятиях, посвященных сбору средств в рамках программы "Возрождение Арцаха", в Калифорнию отправились председатель национального собрания НКР Ашот Гулян и глава арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян. Делегация НКР в Лос-Анджелесе, Сакраменто и Сан-Диего провела встречи с представителями армянской общины.
9-е февраля 2006г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял ответственных Межцерковного совета мира Мириам Струк и Итеке Хугенбум.
27-е февраля 2006г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял парламентскую делегацию Люксембюрга.
31-е марта, 2006г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял сопредседателей российско-американской рабочей группы по карабахской проблеме Дартмундской конференции региональных конфликтов Виталия Наумкина, Гарольда Сондерса и сопровождающих их лиц, прибывших в Степанакерт в рамках регионального визита.
26-27-е апреля 2006г. – с целью участия в работе межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС НКР в Степанакерт прибыла парламентская делегация РА во главе с зампредседателя Национального собрания РА Тиграном Торосяном.
28-е апреля 2006г. – в Национальном собрании НКР состоялась встреча депутатов с министром иностранных дел Республики Армения Варданом Осканяном.
22-е июня 2006г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян и министр иностранных дел Георгий Петросян с рабочим визитом посетили Бостон. В Палате представителей штата Массачусетс они провели встречу с депутатом парламента Рейчел Каприелян и советником спикера палаты по здравоохранению Крисом Хагером, представителями руководства Армянской Ассамблеи Америки Каролин Мугар и Энтони Парсамяном, членами совета редакции газеты "Бостон Глоб", представителями армянской общины.
26-е июня – 4-е июля 2006г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян и министр иностранных дел Георгий Петросян с рабочим визитом посетили Вашингтон.Делегация провела встречи с сенаторами Линкольном Чейфи и Джеком Ридом, конгрессменом, председателем подкомитета по иностранным ассигнованиями Джимом Кольби, американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ, заместителем вице-госсекретаря США по вопросам Евразии Метью Брайзой, председателем организации Перри Балтимор, руководством Вашингтонского офиса Ай Дата и Армянской Ассамблеи Америки представителями армянской общины США. Ашот Гулян и Георгий Петросян выступили на организованном в Институте мира Соединенных Штатов мероприятии на тему "Карабахский конфликт: предпосылки мира". В здании Капитолия Конгресса США состоялся прием в честь делегации НКР. В приеме принимали участие члены Конгресса США, посол РА в США Татул Маргарян, постоянный представитель НКР в США Вардан Барсегян, руководство Армянской Ассамблеи Америки и Армянского национального комитета Америки, сотрудники Конгресса, журналисты, члены армянской общины. На мероприятии с речью выступили конгрессмены Френк Паллоун, Джо Ноленберг, Эдвард Ройс, Керолин Малони, Адам Шифф, Бред Шерман.
28-е июня 2006г. – зампредседателя Национального собрания НКР Рудик Уснунц принял прибывшую с кратковременным ознакомительным визитом делегацию Левой партии Швеции – во главе с членом парламента Королевства Швеция – Риксдага, первым зампредседателя Левой партии Швеции Уллой Хоффман. В составе делегации были вице-мэр второго крупного города Швеции – Эребру, член правления партии, бывший парламентарий, армянин по происхождению Мурад Артин, руководитель городской организации партии в Эребру Есика Карлквист и секретарь той же городской организации Мари Вирден.
31-е августа 2006г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял председателя комиссии по внешним сношениям и обороне Франсуа Роелана дю Вивье.
4-е сентября 2006г. – прощальный визит к председателю Национального собрания НКР Ашоту Гуляну нанесли члены южноосетинской делегации, принявшие участие в праздничных мероприятиях к 15-летию провозглашения Нагорно-Карабахской Республики –замминистра иностранных дел Республики Южной Осетии Алан Плиев и замминистра по обороне и чрезвычайным ситуациям Ибрагим Гасиев.
5-е сентября 2006г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов делегации Приднестровской Молдавской Республики.
18-е сентября 2006г. – председатель постоянной комиссии НС НКР по внешним сношениям Ваграм Атанесян принял прибывшего с рабочим визитом в Степанакерт докладчика комитета ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и населения Лео Платвоета.
25-е сентября 2006г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов Центрального правления партии Рамкавар-Азатакан – председателя регионального правления ПРА Западного побережья США и Канады Ара Агароняна и секретаря республиканского правления ПРА Армении Карена Какояна.
20-22-е ноября 2006г. – в Ереване состоялось очередное заседание комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НКР-РА, в котором приняла участие делегация во главе с Ашотом Гуляном.
16-е мая 2007г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу деятелей политических, общественных, журналистских и бизнес-кругов Германии, прибывших в Степанакерт.
16-е июля 2007г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян в рамках проекта "Конфликты и миротворческая деятельность в Закавказье" принял прибывших в Степанакерт членов международной исследовательской группы во главе с начальником военной академии Королевства Дания, генерал-майором Карстеном Мёллером.
21-е июля 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу студентов из США, Египта, Румынии и Канады, прибывших с ознакомительным визитом в Арцах при содействии Всеобщего армянского благотворительного союза.
24-е июля 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял вице-спикера Палаты лордов Великобритании, баронессу Кэролайн Кокс и членов возглавляемой ею представительской группы.
23-е августа 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял прибывших с ознакомительным визитом в Арцах члена Палаты общин Великобритании Стивена Паунда и сопровождающих его лиц.
28-е августа 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял швецарского астрофизика, профессора Женевского университета, лауреата международных премий Мишеля Майора и нашего соотечественника, заведующего лабораторией "Химическая эволюция космоса", Центра европейской астрофизики (Испания), доктора-профессора Гарика Исраеляна.
7-е сентября 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял официальные делегации Республики Абхазия и Республики Южная Осетия, прибывшие в Степанакерт для участия в церемонии инаугурации Президента НКР.
28-е сентября 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу молодежи армянской общины Ставропольского края РФ.
27-е октября 2007г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял директора Центра стратегических и политических исследований России Виталия Наумкина, директора представительства немецкого фонда "Роза Люксембург" в Москве Питера Линке и группу экспертов этих организаций.
18-е апреля 2008г. – в Национальном собрании НКР было созвано очередное заседание комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Арцах-Армения, для участия в котором в Степанакерт прибыла делегация, возглавляемая председателем Национального собрания РА, сопредседателем комиссии Тиграном Торосяном.
19-е апреля 2008г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян провел встречу с новым министром иностранных дел Республики Армения Эдвардом Налбандяном, прибывшим в Степанакерт с рабочим визитом.
12-е мая 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял участников очередного фестиваля всеармянской песни "Дар" во главе с ответственным мероприятия, директором ереванского Театра песни композитором Артуром Григоряном.
27-е мая 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял вице-спикера Палаты лордов Великобритании, баронессу Кэролайн Кокс и сопровождающих ее лиц.
28-е мая 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял известного французского историка, автора ряда исследовательских трудов, посвященных Геноциду армян Ива Тернона и его супругу Мишель Тернон.
2-6-е июня 2008г. – в Берлине находилась делегация НКР во главе с председателем Национального собрания Ашотом Гуляном. Делегация провела встречи с представителями общественно-политических кругов, аналитических центров и членами Бундестага Германии, участвовала в организованной в Европейской академии Берлина тематической конференции на тему "Роль и значение Нагорного Карабаха в деле развития Южного Кавказа".
21-е июня 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов армянской группы международной сети "Моментум: изменение культуры переговоров и лидерства".
19-е июля 2008г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу студентов, прибывших в Арцах из США, Канады, Швейцарии, России, Сирии и Австралии.
30-е августа 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу молодежи, прибывшей в Арцах во главе с директором центра стратегических исследований "Арарат" Арменом Айвазяном.
9-е октября 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял прибывших с рабочим визитом в Степанакерт председателя Конституционного суда РА Гагика Арутюняна и члена Конституционного суда Генриха Даниеляна.
10-е ноября 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу молодых общественных деятелей, прибывших из Голландии и Грузии.
15-е ноября 2008г. - в малом зале заседаний НС НКР, при закрытых дверях состоялась встреча с сопредседателями МГ ОБСЕ. Участвовали председатель НС НКР Ашот Гулян, зампредседателя Рудик Уснунц, министр иностранных дел Георгий Петросян, депутаты, сопредседатели МГ ОБСЕ Бернар Фасье (Франция), Юрий Мерзляков (РФ) Метью Брайза (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
20-е декабря 2008г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна.
19-е февраля 2009г. – с рабочим визитом НКР прибыла представительская делегация, возглавляемая председателем Национального собрания Республики Армения Овиком Абрамяном. В зале заседаний НС состоялось очередное заседание комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НКР-РА со следующей повесткой: нынешний этап переговорного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта и действия парламентской дипломатии, особенности законодательства о социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей в НКР и возможности его усовершенствования, проблемы образования и науки в рамках законодательного регулирования.
23-е февраля 2009г. – зампредседателя Национального собрания НКР Рудик Уснунц принял находящегося в Арцахе с рабочим визитом члена Бюро АРФД, представителя АРФД в социнтерне Марио Налбандяна.
16-е апреля 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял и провел отдельную беседу с делегацией Национального собрания Республики Армения, которая накануне прибыла в Степанакерт для участия в запланированном в рамках межпарламентского сотрудничества Арцах-Армения совместном заседании отраслевых комиссий. В тот же день открылось совместное заседание постоянной комиссии НС НКР по вопросам социальной сферы, постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по вопросам здравоохранения.
20-е апреля 2009г. – зампредседателя Национального собрания НКР Рудик Уснунц в Степанакерте встретился с зампредседателя НС РА Аревик Петросян, а также депутатами Самвелом Никояном и Эрнестом Согомоняном.
25-е апреля 2009г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял депутата Национального собрания РА, председателя Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна.
8-е июня 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял прибывшего в Арцах депутата Национального собрания Франции, руководителя депутатской группы дружбы "Франция-Армения" Франсуа Рошблуана и сопровождающих его лиц – секретаря группы Жан-Пьера Делануа, члена совета французского города Сен Шамон Эмануэля Мадона и председателя армянского союза Франции "В поддержку Карабаха" Рафаэла Мусаеляна.
15-е июня 2009г. - председатель Национального собрания РА Овик Абрамян принял председателя НС НКР Ашота Гуляна.
26-е июня 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял группу представителей международной организации "Христианское сообщество молодых людей" (YMCA).
27-е августа 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял председателя постоянной комиссии НС РА по вопросам европейской интеграции Наиру Зограбян и члена комиссии Вачагана Хуршудяна.
3-е сентября 2009г. – в Национальном собрании НКР состоялась встреча с руководством МИД РА, руководителями дипломатических представительств РА за рубежом и представителями НКР.
6-е октября 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял профессора Копенгагенского университета Бо Кастенса, прибывшего в Арцах с ознакомительным визитом.
22-е октября 2009г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял известного аргентинского музыканта армянского происхождения Гагика Гаспаряна и ответственного местного отделения Всеобщего армянского благотворительного союза, доктора экономики Рубена Артуро Кедикяна.
27-е октября 2009г. – председатель постоянной комиссиии НС НКР по внешним сношениям Ваграм Атанесян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Приднестровской Молдавской Республики Владимиром Ястребчаком.
25-30-е октября 2009г. – во Франции находилась делегация, возглавляемая председателем НС НКР Ашотом Гуляном. Делегация провела встречи с председателем группы дружбы "Франция–Армения" Сената Франции Сержем Лагошем, председателем групппы дружбы "Франция-Армения" Национального собрания Франции Франсуа Рошблуаном и членами группы, мэрами прилегающих к Парижу городов, густо населенных армянами, вице-мэром Марселя, руководителями армянских организаций Франции.
2-4-е ноября 2009г. - в Российской Федерации находилась делегация, возглавляемая председателем Национального собрания НКР Ашотом Гуляном. В Госдуме РФ делегацию НКР принял зампредседателя Госдумы, председатель Либерально-демократической партии России Владимир Жириновский вместе с другими членами депутатской фракции партии, а также член фракции "Единая Россия", координатор межпарламентской группы Россия-Армения Игорь Чернышенко.
15-е декабря 2009г. – в Ереване состоялось очередное седьмое заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС Республики Армения-НС НКР. Делегацию НС НКР принял также президента Республики Армения Серж Саргсян.
1-е марта 2010г. – в Национальном собрания НКР в рамках межпарламентского сотрудничества, состоялось совместное заседание постоянной комиссии НС НКР по вопросам социальной сферы и постоянных комиссий НС РА по вопросам здравоохранения, материнства и детства, по социальным вопросам, по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
5-е марта 2010г. – председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял министра Диаспоры РА Грануш Акопян.
12-е марта 2010г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян в постоянном представительстве НКР в РА провел встречу с председателем парламентской ассамблеи ОБСЕ Жоао Соарешем.
19-е мая 2010г. - председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял специального представителя ОБСЕ на Южном Кавказе, представителя специальной миссии парижского офиса Института демократии и сотрудничества Мориса Боно, прибывшего накануне в Арцах с наблюдательской миссией.
8-е июня 2010г. – председатель НС НКР Ашот Гулян принял депутатскую делегацию Национального собрания Франции. В составе делегации были депутаты Национального собрания Франции – председатель группы дружбы "Франция-Армения" Франсуа Рошблуан, секретарь группы Жан-Пьер Делануа, Ришар Малие, Арлет Гроскост, Рене Руке, Мишель Дифенбакер и Паскаль Крозо.