Երրորդ գումարման Ազգային ժողով
23-27-ը հոկտեմբերի, 2000թ. – Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում էր ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակությունը Լոս Անջելեսում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող հեռուստամարաթոնի աշխատանքներին:
9-ը նոյեմբերի, 2000թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի հրավերով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների պատվիրակությունը` ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի գլխավորությամբ:
23-ը մայիսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Շուշիի Ռեալական ուսումնարանի 120-ամյակի նվիրված գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանից ժամանած պատվիրակության մի խումբ անդամների` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար, Հայաստանի ԳԱԱ անդամ Էդուարդ Ղազարյանի գլխավորությամբ:
24-ը մայիսի, 2001թ. – ԱԺ փոխնախագահ Մուշեղ Օհանջանյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր, «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության պատգամավորական խմբի փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի գլխավորած պատվիրակությանը:
3-ը հուլիսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի արտաքին գործերի նախարարներին:
15-ը օգոստոսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Նիդեռլանդիայի Թագավորության խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավոր Լիյտ վան Դիյկեին:
11-ը սեպտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ՀՀ «Գերագույն պատգամավորական ակումբ» հասարակական կազմակերպության պատվիրակությանը` ակումբի նախագահ Ռուբեն Թորոսյանի գլխավորությամբ:
28-ը հոկտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ադրիան Սևերինի գլխավորած պատվիրակությանը:
7-ը դեկտեմբերի, 2001թ. –ԼՂՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները` ԱԺ փոխխոսնակ Մուշեղ Օհանջանյանի գլխավորությամբ, մեկնել են Երևան:
19-ը դեկտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է  Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի ԺԱՄ վարչության անդամներին` նախագահ Սեյրան Ավագյանի գլխավորությամբ:
12-ը փետրվարի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԵԽԽՎ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը` նրա ղեկավար, Հայաստանի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ:
23-ը փետրվարի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է  «Ինքնորոշում» միավորման (ԱԻՄ) պատվիրակությանը` կազմակերպության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի գլխավորությամբ:
17-ը ապրիլի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը հանդիպել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի հետ:
9-ը հուլիսի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը Երևանում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի հետ:
12-ը օգոստոսի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է նախագահական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԱՄՆ-ից ժամանած խմբի ղեկավար, պետքարտուղարության նախկին պաշտոնյա Ջեյմս Հուպերին: Խմբի կազմում էին պետքարտուղարության նախկին խորհրդական Լուիս Մելլը, Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի աշխատակից Բրենդա Փիրսոնը, Հարավսլավիայի նախկին ԱԳՆ փոխնախարար Վլադիմիր Մատիչը, Տանզանիայում և Հորդանանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Վիտսը:
7-ը սեպտեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է հանրապետության նախագահի պաշտոնամուտի արարողությանը մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ ժամանած Աբխազիայի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությանը՝ փոխնախագահ Վալերի Աշբայի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Աբխազիայի խորհրդարանի նախագահ Նուգզար Աժուբան, Սուխումի քաղաքապետ Լեոնիդ Լոլուան:
10-ը հոկտեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Սամվել Եգոյանի հրավերով մեկնել է Կանադա:
2-ը նոյեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Արցախ ժամանած մի խումբ բրիտանացի խորհրդարանականների՝ Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին լորդ Շենոնը, Համայնքների պալատի անդամներ Ռոբերտ Վեերինգը, Ջեյն Գրիֆիթսը, Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամության խմբի քարտուղար Օդետ Բազիլը:
13-ը դեկտեմբերի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Արցախ ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
21-ը ապրիլի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ՏԱՍԻՍ-ի «Աջակցություն ՀՀ Ազգային ժողովին» ծրագրի գլխավոր փորձագետ, Գերմանիայի Նորդռայն Վեստֆալեն երկրամասի խորհրդարանի նախկին գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Հայնրիխ Գրոսսե-Զենդերին:
12-14-ը սեպտեմբերի, 2003թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի հրավերով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ղեկավարած խորհրդարանական պատվիրակությունը, որի կազմում էին  ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը, պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը, ԱԺ վերահսկիչ պալատի նախագահ Գագիկ Ոսկանյանը:
27-ը սեպտեմբերի - 2-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - Աբխազիայի պետական անկախության 10-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական հանդիսություններին մասնակցելու նպատակով Սուխումում էր ԼՂՀ պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին արտաքին գործերի նախարար Աշոտ Ղուլյանը և նախագահի խորհրդական Գեորգի Պետրոսյանը:
4-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է դանիացի հասարակագետ, Կոպենհագենի համալսարանի դասախոս, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Մարտա-Լիզա Մագնուսսոնին:
9-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամ Գլեդիս Բերեջիկլյանին:
9-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած ԱՄՆ Գլենդեյլի քաղաքապետարանի բավական ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ նախկին քաղաքապետ, ներկայումս քաղաքային խորհրդի անդամ Րաֆֆի Մանուկյանի գլխավորությամբ:
10-17-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - «Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի պատվիրակությունը՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորությամբ, մեկնել է Կանադա՝  տեղի հայ համայնքում  այդ համահայկական կառույցի 10-ամյակին նվիրված հանդիսություններին մասնակցելու նպատակով: Այցի ծրագրի շրջանակներում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Մոնրեալի և Տորոնտոյի հայ համայնքի և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել է Արցախի «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու շինարարության հետագա ֆինանսավորման հարցը:
23-ը նոյեմբերի, 2003թ. - Երևանում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը:
12-ը փետրվարի, 2004թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է բրիտանական «ԼԻՆՔՍ» ոչ կառավարական կազմակերպության պատվիրակությանը՝  տնօրեն Սթեֆան Նեշի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Հարավային Կովկասում «ԼԻՆՔՍ»-ի համակարգող Ջուլիան Բրոքսապը, «Միջազգային տագնապ» կազմակերպության անդամ Փոլ Լոուրենսը և «Կաթոլիկ օգնության ընկերություն» ամերիկյան կազմակերպության ենթատարածաշրջանային ներկայացուցիչ Ռիչարդ Հոֆմանը:
23-ը փետրվարի, 2004թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի են ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Թերի Դևիսի հանդիպումները ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի և խմբակցությունների հետ:
5-ը  հունիսի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Գորան Լենմարկերին:
17-19-ը հունիսի, 2004թ. - Պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի նիստերին մասնակցելու նպատակով Երևանում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը:
30-ը հունիսի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Հարավային Կովկասի գծով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Հեյքի Թալվիթիեյին:
19-ը հոկտեմբերի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի պատվիրակությանը՝ Անի Թոթայի գլխավորությամբ:
20-ը հոկտեմբերի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է Միջխորհրդարանական միության  բրիտանական խմբի՝  ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած պատվիրակությանը՝ Համայնքների պալատի անդամներ Գորդոն Մարսդենին (պատվիրակության ղեկավար), Ջեյն Գրիֆիթսին, Քենդի Աթերտոնին, Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, խմբի քարտուղարի տեղակալ Ջիմ Ռոջերսին:

National Assembly of the 3rd convocation
October 23-27, 2000 - The delegation led by the NKR National Assembly President Oleg Yesayan was in the United States on a working visit. The delegation participated in the activities of the telethon organized by All Armenian Fund “Hayastan” in Los Angeles.
November 9, 2000 – At the invitation of the NKR National Assembly President Oleg Yesayan, the delegation of the Republic of Armenia National Assembly Standing Committees led by the Parliament President Armen Khachatryan arrived in Stepanakert.
May 23, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the members of the delegation from Armenia - arrived in Artsakh to participate in the conference on the 120th anniversary of Shoushi Real College - led by the Republic of Armenia Minister of Science and Education, Member of the Armenian National Academy of Sciences Eduard Ghazaryan.
May 24, 2001 – NKR National Assembly Vice President Mushegh Ohanjanyan received the delegation led by French MP, deputy chair of France-Armenia Friendship Group François Rochebloine.
July 3, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received Foreign Ministers of Abkhazia, South Ossetia and Transnistria.
August 15, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received Member of the House of Representatives of the Parliament of the Netherlands Lit van Dijk.
September 11, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the “Supreme Parliamentary Club” NGO, led by chair Ruben Torosyan.
October 28, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation led by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Adrian Severiny.
December 7, 2001 – The delegation composed of the chairmen of the NA Standing Committees and led by the NKR National Assembly Vice President Mushegh Ohanjanyan left for Yerevan.
December 19, 2001 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the Liberal Democratic Party led by the leader Seiran Avagyan.
February 12, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the RA NA delegation to the PACE led by the head of the delegation, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Hovhannes Hovhannisyan.
February 23, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of “Determination” Unity led by chair Paruyr Hairikyan.
April 17, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan met with the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Armen Khachatryan in Yerevan.
July 9, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan met with the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Armen Khachatryan in Yerevan.
August 12, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the United States, led by ex-officer of the State Department James Hooper, arrived in Artsakh to observe the presidential elections. The election observation mission was composed of ex-adviser to the State Department Luis Mell, the representative of National Democratic Institute Brenda Pearson, ex-Foreign Minister of Yugoslavia Vladimr Matich, ex-envoy of the U.S. to Tanzania and Jordan Richard Veets.
September 7, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the official delegation of Abkhazia led by Vice President Valery Ashba, who arrived in Stepanakert to participate in the inauguration ceremony of the newly elected President of Artsakh. The delegation was composed of the Speaker of the Parliament of Abkhazia Nugzar Azhuba, Mayor of Sukhum Leonid Lolua.
October 10, 2002 – At the invitation of the deputy director of “Hayastan” All-Armenian Fund, Samvel Yegoyan, NKR National Assembly President Oleg Yesayan left for Canada.
November 2, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received a group of British MPs headed by the Vice Speaker of the UK House of Lords, Baroness Caroline Cox. The delegation was composed of Lord Shannon, Members of the House of Commons Robert veering and Jane Greefits, and Secretary of Great Britain-Armenia Friendship Group Odette Basil.
December 13, 2002 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the Personal Representative of the OSCE CiO, Ambassador Anjey Kasprzik.
April 21, 2003 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the leading expert of the TASSIS’s “Support to RA National Assembly” Program, ex- Secretary General of the Parliament of North Rhine-Westphalia (Germany), professor Heinrich Grosse-Sender.
September 12-14, 2003 – At the invitation of the President of the NKR National Assembly Oleg Yesayan, the RA parliamentary delegation led by President Arthur Baghdasaryan arrived in Stepanakert. The delegation was composed of the Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Mher Shahgeldyan, MP Alexan Petrosyan and Chairman of the Control Chamber Gagik Voskanyan.
September 27 – October 2, 2003 – The NKR delegation led by the Parliament President Oleg Yesayan left for Sukhum to participate in the solemn events dedicated to the 10th anniversary of the state independence of Abkhazia. The delegation was composed of Foreign Minister Ashot Ghoulyan and adviser to the President of Artsakh Georgy Petrosyan.
October 4, 2003 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received Danish social scientist, lecturer of Copenhagen University, doctor of philosophy professor Marta-Lisa Magnusson.
October 9, 2003 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received Member of the Parliament of Australia Gladys Berejiklian who arrived in Stepanakert with a study visit.
October 9, 2003 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the U.S. city of Glendale led by ex-Mayor, Member of City Council Raffi Manoukian.
October 10-17, 2003 – The delegation of “Hayastan” All-Armenian Fund led by the NKR National Assembly President Oleg Yesayan left for Canada to participate in the solemn ceremony of the 10th anniversary of the Armenian Fund’s Canadian Branch. In the frame of the visit program, the delegation had meetings with the representatives of the Armenian community and businessmen of Montréal and Toronto. The issue of further financing of “North-South” highway was discussed.
Noveber 23, 2003 – NKR Parliamentary delegation was in Yerevan.
February 12, 2004 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of British LINX NGO led by director Stephan Nash. The delegation was composed of LINX’s South Caucasus coordinator Julian Broxap, member of “International Alert” NGO Paul Lorrence and sub regional representative of “Catholic Aid Association” Richard Hoffman.
February 23, 2004 – A meeting of the NKR National Assembly President and factions with the reporter on Karabakh issue at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Terry Davis took place.
June 5, 2004 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received reporter on Karabakh issue at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Goran Lennmarker.
June 17-19, 2004 – NKR Parliamentary delegation led by the NA President Oleg Yesayan left for Yerevan to participate in the sitting of the Armenian Assembly of Parliamentary Friendship.
June 30, 2004 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the EU Special representative for the South Caucasus Heyki Talvitie.
October 19, 2004 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the Armenian Assembly of America led by Ani Tota.
October 20, 2004 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the British group of IPS, Members of the House of Commons Gordon Marsden (head of the delegation), Jane Greefits and Candy Atherton, Member of the House of Lords, Baroness Caroline Cox and deputy secretary of the group Jim Roggers arrived in Stepanakert with a study visit.