Երրորդ գումարման Ազգային ժողով
23-27-ը հոկտեմբերի, 2000թ. – Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում էր ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակությունը Լոս Անջելեսում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող հեռուստամարաթոնի աշխատանքներին:
9-ը նոյեմբերի, 2000թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի հրավերով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների պատվիրակությունը` ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի գլխավորությամբ:
23-ը մայիսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Շուշիի Ռեալական ուսումնարանի 120-ամյակի նվիրված գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանից ժամանած պատվիրակության մի խումբ անդամների` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար, Հայաստանի ԳԱԱ անդամ Էդուարդ Ղազարյանի գլխավորությամբ:
24-ը մայիսի, 2001թ. – ԱԺ փոխնախագահ Մուշեղ Օհանջանյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր, «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության պատգամավորական խմբի փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի գլխավորած պատվիրակությանը:
3-ը հուլիսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի արտաքին գործերի նախարարներին:
15-ը օգոստոսի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Նիդեռլանդիայի Թագավորության խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավոր Լիյտ վան Դիյկեին:
11-ը սեպտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ՀՀ «Գերագույն պատգամավորական ակումբ» հասարակական կազմակերպության պատվիրակությանը` ակումբի նախագահ Ռուբեն Թորոսյանի գլխավորությամբ:
28-ը հոկտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ադրիան Սևերինի գլխավորած պատվիրակությանը:
7-ը դեկտեմբերի, 2001թ. –ԼՂՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները` ԱԺ փոխխոսնակ Մուշեղ Օհանջանյանի գլխավորությամբ, մեկնել են Երևան:
19-ը դեկտեմբերի, 2001թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է  Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի ԺԱՄ վարչության անդամներին` նախագահ Սեյրան Ավագյանի գլխավորությամբ:
12-ը փետրվարի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԵԽԽՎ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը` նրա ղեկավար, Հայաստանի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ:
23-ը փետրվարի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է  «Ինքնորոշում» միավորման (ԱԻՄ) պատվիրակությանը` կազմակերպության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի գլխավորությամբ:
17-ը ապրիլի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը հանդիպել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի հետ:
9-ը հուլիսի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը Երևանում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արմեն Խաչատրյանի հետ:
12-ը օգոստոսի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է նախագահական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԱՄՆ-ից ժամանած խմբի ղեկավար, պետքարտուղարության նախկին պաշտոնյա Ջեյմս Հուպերին: Խմբի կազմում էին պետքարտուղարության նախկին խորհրդական Լուիս Մելլը, Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի աշխատակից Բրենդա Փիրսոնը, Հարավսլավիայի նախկին ԱԳՆ փոխնախարար Վլադիմիր Մատիչը, Տանզանիայում և Հորդանանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Վիտսը:
7-ը սեպտեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է հանրապետության նախագահի պաշտոնամուտի արարողությանը մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ ժամանած Աբխազիայի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությանը՝ փոխնախագահ Վալերի Աշբայի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Աբխազիայի խորհրդարանի նախագահ Նուգզար Աժուբան, Սուխումի քաղաքապետ Լեոնիդ Լոլուան:
10-ը հոկտեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Սամվել Եգոյանի հրավերով մեկնել է Կանադա:
2-ը նոյեմբերի, 2002թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Արցախ ժամանած մի խումբ բրիտանացի խորհրդարանականների՝ Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին լորդ Շենոնը, Համայնքների պալատի անդամներ Ռոբերտ Վեերինգը, Ջեյն Գրիֆիթսը, Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամության խմբի քարտուղար Օդետ Բազիլը:
13-ը դեկտեմբերի, 2002թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Արցախ ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
21-ը ապրիլի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ՏԱՍԻՍ-ի «Աջակցություն ՀՀ Ազգային ժողովին» ծրագրի գլխավոր փորձագետ, Գերմանիայի Նորդռայն Վեստֆալեն երկրամասի խորհրդարանի նախկին գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Հայնրիխ Գրոսսե-Զենդերին:
12-14-ը սեպտեմբերի, 2003թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի հրավերով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ղեկավարած խորհրդարանական պատվիրակությունը, որի կազմում էին  ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը, պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը, ԱԺ վերահսկիչ պալատի նախագահ Գագիկ Ոսկանյանը:
27-ը սեպտեմբերի - 2-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - Աբխազիայի պետական անկախության 10-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական հանդիսություններին մասնակցելու նպատակով Սուխումում էր ԼՂՀ պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին արտաքին գործերի նախարար Աշոտ Ղուլյանը և նախագահի խորհրդական Գեորգի Պետրոսյանը:
4-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է դանիացի հասարակագետ, Կոպենհագենի համալսարանի դասախոս, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Մարտա-Լիզա Մագնուսսոնին:
9-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամ Գլեդիս Բերեջիկլյանին:
9-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած ԱՄՆ Գլենդեյլի քաղաքապետարանի բավական ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ նախկին քաղաքապետ, ներկայումս քաղաքային խորհրդի անդամ Րաֆֆի Մանուկյանի գլխավորությամբ:
10-17-ը հոկտեմբերի, 2003թ. - «Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի պատվիրակությունը՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորությամբ, մեկնել է Կանադա՝  տեղի հայ համայնքում  այդ համահայկական կառույցի 10-ամյակին նվիրված հանդիսություններին մասնակցելու նպատակով: Այցի ծրագրի շրջանակներում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Մոնրեալի և Տորոնտոյի հայ համայնքի և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել է Արցախի «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու շինարարության հետագա ֆինանսավորման հարցը:
23-ը նոյեմբերի, 2003թ. - Երևանում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը:
12-ը փետրվարի, 2004թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է բրիտանական «ԼԻՆՔՍ» ոչ կառավարական կազմակերպության պատվիրակությանը՝  տնօրեն Սթեֆան Նեշի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Հարավային Կովկասում «ԼԻՆՔՍ»-ի համակարգող Ջուլիան Բրոքսապը, «Միջազգային տագնապ» կազմակերպության անդամ Փոլ Լոուրենսը և «Կաթոլիկ օգնության ընկերություն» ամերիկյան կազմակերպության ենթատարածաշրջանային ներկայացուցիչ Ռիչարդ Հոֆմանը:
23-ը փետրվարի, 2004թ. -  ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի են ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Թերի Դևիսի հանդիպումները ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանի և խմբակցությունների հետ:
5-ը  հունիսի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Գորան Լենմարկերին:
17-19-ը հունիսի, 2004թ. - Պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի նիստերին մասնակցելու նպատակով Երևանում էր ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը:
30-ը հունիսի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Հարավային Կովկասի գծով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Հեյքի Թալվիթիեյին:
19-ը հոկտեմբերի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի պատվիրակությանը՝ Անի Թոթայի գլխավորությամբ:
20-ը հոկտեմբերի, 2004թ. - ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է Միջխորհրդարանական միության  բրիտանական խմբի՝  ճանաչողական այցով Ստեփանակերտ ժամանած պատվիրակությանը՝ Համայնքների պալատի անդամներ Գորդոն Մարսդենին (պատվիրակության ղեկավար), Ջեյն Գրիֆիթսին, Քենդի Աթերտոնին, Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, խմբի քարտուղարի տեղակալ Ջիմ Ռոջերսին:

Национальное собрание третьего созыва
23-27-е октября 2000г.  – с рабочим визитом в США находилась делегация, возглавляемая председателем НС НКР Олегом Есаяном. В Лос-Анджелесе делегация принимала участие в работе телемарафона, организуемого Всеармянским фоном "Айастан".
9-е ноября 2000г. – по приглашению председателя НС НКР Олега Есаяна в Степанакерт прибыла делегация постоянных комиссий НС Республики Армения, возглавляемая председателем НС Арменом Хачатряном.
23-е мая 2001г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял группу делегатов, прибывших из Армении для участия в конференции, посвященной 120-летию Реального училища в Шуши, во главе с министром образования и науки Республики Армения, членом Национальной академии наук Армении Эдуардом Казаряном.
24-е мая 2001г. – заместитель председателя НС Мушег Оганджанян принял делегацию, возглавляемую депутатом НС Франции, зампредседателя депутатской группы дружбы "Франция-Армения" Франсуа Рошблуаном.
3-е июля 2001г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял министров иностранных дел Абхазии, Южной Осетии и Приднестровской Молдавской Республики.
15-го августа 2001г. – председатель НС НКР принял депутата нижней палаты парламента Королевства Нидерландов Лийт Ван Дийке.
11-го сентября 2001г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял делегацию общественной организации РА "Верховный депутатский клуб" во главе с председателем клуба Рубеном Торосяном.
28-е октября 2001г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял прибывшего с ознакомительным визитом в Степанакерт директора парламентской ассамблеи ОБСЕ
Адриана Северина и возглавляемую им делегацию.
7-е декабря 2001г. – председатели постоянных комиссий НС НКР во главе с вице-спикером НС Мушегом Оганджаняном отправились в Ереван.
19-е декабря 2001г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял прибывших в Степанакерт членов правления партии "Либерально-демократический союз Армении" во главе с председателем Сейраном Авагяном.
12-е февраля 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял делегацию НС РА в ПАСЕ во главе с председателем постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Ованнесом Ованнисяном.
23-е февраля 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял делегацию объединения "Самоопределение" во главе с председателем организации Паруйром Айрикяном.
17-е апреля 2002г. – председатель НС НКР встретился с председателем НС РА Арменом Хачатряном.
9-е июля 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян в Ереване встретился с председателем НС РА Арменом Хачатряном.12-е августа 2002г. - председатель НС НКР Олег Есаян принял руководителя группы, прибывшей из США для осуществления наблюдательской миссии на президентских выборах, бывшего представителя Госдепартамента Джеймса Хупера. В составе группы были бывший советник Госдепартамента Луис Мелл, сотрудница Национального демократического института Бренда Пирсон, бывший министр иностранных дел Югославии Владимир Матич, бывший посол США в Танзании и Иордании Ричард Витс.
7-е сентября 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял прибывшую для участия в церемонии инаугурации президента республики в Степанакерт официальную делегацию Республики Абхазия во главе с вице-президентом Валерием Ашба. В составе делегации были председатель парламента Абхазии Нугзар Ажуба, мэр Сухума Леонид Лолуа.
10-е октября 2002г. – по приглашению заместителя исполнительного директора Всеармянского фонда "Айастан" Самвела Егояна председатель НС НКР Олег Есаян отправился в Канаду.
2-е ноября 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял группу прибывших в Арцах британских парламентариев во главе с вице-спикером британской Палаты лордов, баронессой Кэролайн Кокс. В составе делегации были лорд Шенон, члены Палаты общин Роберт Вееринг, Джейн Грифитс, секретарь группы дружбы "Великобритания-Армения" Одет Базиль.
13-е декабря 2002г. – председатель НС НКР Олег Есаян принял прибывшего в Арцах личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика.
21-е апреля 2003г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял главного эксперта программы ТАСИС "Содействие Национальному собранию РА", бывшего главного секретаря парламента земли Северный Рейн-Вестфалия  Германии, профессора Генриха Гроссе-Зендера.
12-14-е сентября 2003г. – по приглашению председателя НС НКР Олега Есаяна в Степанакерт прибыла парламентская делегация, возглавляемая председателем Национального собрания РА Артуром Багдасаряном, в составе председателя постоянной комиссии НС РА по обороне, внутренней безопасности и внутренним делам Мгера Шахгельдяна, депутата Алексана Петросяна и председателя Контрольной палаты НС Гагика Восканяна.
27-е сентября - 2-е октября 2003г. – с целью участия в праздничных торжествах, посвященных 10-летию государственной независимости Абхазии, в Сухуме находилась делегация НКР во главе с председателем Национального собрания Олегом Есаяном. В составе делегации были министр иностранных дел Ашот Гулян  и советник президента Георгий Петросян.
4-е октября, 2003г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял датского обществоведа, преподавателя Копенгагенского университета, доктора философии, профессора Марту-Лизу Магнуссон.
9-е октября 2003г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял прибывшего с ознакомительным визитом в Степанакерт члена парламента Австралии Гледис Береджикян.
9-е октября 2003г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял прибывшую с ознакомительным визитом в Арцах представительскую делегацию мэрии Глендейла во главе с бывшим мэром, членом городского совета Раффи Манукяном.
10-17-е ноября 2003г. – делегация Всеармянского фонда "Айастан" во главе с председателем Национального собрания НКР Олегом Есаяном отправилась в Канаду с целью участия в торжествах, посвященных 10-летию этой всеармянской структуры, в местной армянской общине. В рамках этой программы делегация провела встречи с представителями армянской общины и бизнес-кругов Монреаля и Торонто. Был обсужден вопрос о дальнейшем финансировании строительства автомагистрали "Север-Юг" в Арцахе.
23-е ноября, 2003г. -  в Ереване находилась парламентская делегация НКР.
12-е февраля, 2004г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял делегацию британской неправительственной организации "ЛИНКС" во главе с директором Стефаном Нешем. В составе делегации  были координатор организации в Южном Кавказе Джулиан Броксап, член организации "Международная тревога" Пол Лоуренс и региональный представитель американской организации"Компания католической помощи" Ричард Хоффман.
23-е февраля 2004г. – в Национальном собрании НКР состоялись встречи докладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы по карабахскому вопросу Тери Девиса с председателем НС Олегом Есаяном и фракциями.
5-е  июня, 2004г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял докладчика Парламентской ассамблеи ОБСЕ по вопросу Нагорного Карабаха Горана Ленмаркера.
17-19-е июня 2004г. – с целью участия в заседаниях Армянской ассамблеи депутатской дружбы в Ереване находилась парламентская делегация во главе с председателем Национального собрания НКР Олегом Есаяном.
30-е июня 2004г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял специального представителя Европейского союза по Южному Кавказу Хейки Тальвитие.
19-е октября 2004г. – председатель Национального собрания НКР Олег Есаян принял делегацию Армянской Ассамблеи Америки во главе с Ани Тота.
20-е октября 2004г. – председатель Национального собрания НКР принял прибывшую с ознакомительным визитом в Степанакерт делегацию британской группы Межпарламентского союза (IPS)  в составе членов Палаты общин Гордона Марсдена (руководитель делегации), Джейна Грифитса, Кенди Атертона, члена Палаты лордов, баронессы Кэролайн Кокс, заместителя секретаря группы Джима Роджерса.