Երկրորդ գումարման Խորհրդարան
17-ը հուլիսի, 1995թ. – ԼՂՀ Խորհրդարանի նախագահ Կարեն Բաբուրյանն ընդունել է Օսլոյի խաղաղության հետազոտման միջազգային ինստիտուտի խորհրդատու Ջոնաթան Կոենին:
28-ը հուլիսի, 1995թ. – Ստեփանակերտ է ժամանել «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության պատվիրակությունը, որի կազմում էին Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսը, կազմակերպության հիմնադիր և նախագահ Հանս Շտուգելբերգերը:
20-ը օգոստոսի, 1995թ. – ԼՂՀ Խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Բաբուրյանը ընդունել է աշխարհի ավետարանական եկեղեցիների գլխավոր քարտուղար Միենդ Յան Ֆաբերին և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի նախագահ Մերի Կելդորին:
18-ը սեպտեմբերի, 1995թ. – ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը ընդունել է աշխատանքային այցով Երևան ժամանած ԼՂՀ խորհրդարանական պատվիրակությանը` խորհրդարանի նախագահ Կարեն Բաբուրյանի գլխավորությամբ:
9-ը հոկտեմբերի, 1995թ. – Իր քսանհինգերորդ այցով Ղարաբաղում էր Անգլիայի լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը: Նրան ընդունել են խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Լավրենտի Գաբրիելյանը ու վարչապետ Լեոնարդ Պետրոսյանը:
14-ը նոյեմբերի, 1995թ. – Աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում էր ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը:
15-ը դեկտեմբերի, 1995թ. – ԼՂՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և խորհրդարանի նախագահ Կարեն Բաբուրյանն ընդունել են աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանին:
27-29-ը փետրվարի, 1996թ. – ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանի հրավերով ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Բաբուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Երևան: Պատվիրակություն հանդիպում է ունեցել նաև ՀՀ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
29-ը ապրիլի, 1996թ. – Աշխատանքային այցով Երևան են ժամանել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը և նախագահի տեղակալ Բորիս Առուշանյանը: Նրանց ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը:
7-ը հունիսի, 1996թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը և արտաքին հարաբերությունների, միջխորհրդարանական կապերի և տեղեկատվության հանձնաժողովի նախագահ Վասիլի Աթաջանյանը մասնակցել են Սոֆիայում անցկացվող Ուղղափառության եվրոպական միջխորհրդարանական համաժողովի երրորդ խորհրդակցությանը:
3-ը օգոստոսի, 1996թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը և վարչապետ Լեոնարդ Պետրոսյանը հանդիպել են Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով Մինսկի խմբում Գերմանիայի դեսպան Ֆրանկ Լամբախին:
27-ը օգոստոսի, 1996թ. – ԼՂՀ խորհրդարանում տեղի է ունեցել հանդիպում աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ մի խումբ պատգամավորների հետ:
29-ը հոկտեմբերի, 1996թ. – ԼՂՀ խորհրդարանի պատվիրակությունը` նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորությամբ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանի հրավերով, մեկնել է Երևան:
18-ը դեկտեմբերի, 1996թ. – ԼՂՀ ԱԺ խոսնակ Արթուր Թովմասյանը և փոխվարչապետ Ժիրայր Պողոսյանը ընդունել են Արցախ ժամանած Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին:
28-ը հունվարի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրանկ Փալլոնին և նրան ուղեկցող անձանց:
19-ը մարտի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը Երևանում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանի հետ:
9-ը ապրիլի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահության անդամ Լիդյա Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Մարկ Սկոֆֆորդին (Դանիա):
21-ը ապրիլի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության` ԼՂՀ-ում նոր ներկայացուցիչ Ստեֆան Մյուլլերին (Շվեյցարիա):
23-ը ապրիլի, 1997թ. – Ստեփանակերտ է այցելել ՌԴ ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության ղեկավար, գեներալ Ալեքսանդր Լեբեդը: Հանդիպումներ են տեղի ունեցել վարչապետ Լեոնարդ Պետրոսյանի, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի, պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանի հետ:
26-ը մայիսի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության` ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի համակարգող Պիեռ Գանդոնին և նույն կազմակերպության` Արցախում ծրագրի պատասխանատու Սթիվեն Կոռնիշին:
12-ը հունիսի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Երևան, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալներ Արա Սահակյանի և Կարապետ Ռուբինյանի հետ:
19-ը հունիսի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահության անդամ, արտաքին հարաբերությունների, միջխորհրդարանական կապերի և լրատվության հանձնաժողովի նախագահ Վասիլի Աթաջանյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Լեռնային Ղարաբաղում ներկայացուցչի դաշտային օգնական Ալեքսանդր Սամարսկուն:
21-ը հունիսի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահության անդամ Լիդա Սարգսյանն ընդունել է Մինսկի խմբի Լեռնային Ղարաբաղում ներկայացուցչի դաշտային օգնական Ալեքսանդր Սամարսկուն:
23-29-ը հունիսի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն Աթենքում մասնակցել է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային ինտեգրման հեռանկարները թեմայով գիտաժողովին և Ուղղափառության եվրոպական միջխորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ կոնֆերանսի աշխատանքներին:
13-ը օգոստոսի, 1997թ. – Ստեփանակերտ է ժամանել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությունը, որի կազմում էին Ջո Նոլենբերգը, Նիտա Լոուվեյը, Ռոդնի Ֆրելինգհայզենը և Մաք Քոլինզը:
3-ը հոկտեմբերի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահության անդամ, արտաքին հարաբերությունների, միջխորհրդարանական կապերի և լրատվության հանձնաժողովի նախագահ Վասիլի Աթաջանյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Միսկի խմբի գործող նախագահի` Լեռնային Ղարաբաղում դաշտային օգնական Ալեքսանդր Սամարսկուն և նրան փոխարինող դանիացի դիվանագետ Բյոռն Լաուրիցենին:
21-ը դեկտեմբերի, 1997թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Երևան:
9-ը հունվարի, 1998թ. – ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրենկ Փալոունի գլխավորած պատվիրակությունը ԼՂՀ Ազգային ժողովում հանդիպել է պատգամավորների և կառավարության անդամների հետ:
17-ը հունվարի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Հայաստանի երիտասարդական կուսակցության նախագահ Սարգիս Ասատրյանին:
14-ը ապրիլի, 1998թ. – Հերթական այցով Արցախում էր բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությունը: Նրան ընդունել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանը:
20-ը մայիսի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Գերմանիայի ներկայացուցիչ Ֆրանկ Լամբախին:
26-ը մայիսի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնին և Պատրիկ Քենեդին:
1-ը հունիսի, 1998թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության պատվիրակությանը` կուսակցության Հայաստանի վարիչ մարմնի ատենապետ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էռնեստ Սողոմոնյանի գլխավորությամբ:
10-ը հուլիսի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանին Երևանում ընդունել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Խոսրով Հարությունյանը և փոխնախագահ Ալբերտ Բազեյանը:
16-ը հուլիսի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական, չեխ դիվանագետ Միրոսլավ Վումետալին:
12-ը սեպտեմբերի, 1998թ. – ՀՀ ԱԺ նախագահ Խոսրով Հարությունյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանին:
17-ը սեպտեմբերի, 1998թ. - ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ պատվիրակությանը:
12-20-ը նոյեմբերի, 1998թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն այցելել է Սոչի` մասնակցելու «Կովկասն առանց պատերազմի» թեմայով գիտաժողովին:
15-ը դեկտեմբերի, 1998թ. – ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ նախագահության հետ:
1-ը մարտի, 1999թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է ԿԽՄԿ-ի Եվրոպայի և Ամերիկայի երկրների գծով տնօրեն Անժելո Գնեդինժերին, Արևելյան Եվրոպայի երկրների համակարգող Դոմինիկ Բուֆին և ԼՂՀ-ում Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Պենի Ֆարարին:
26-ը հոկտեմբերի, 1999թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է «Գյուլբենկյան» բարեգործական հիմնադրամի անդամ, պորտուգալական Պարտեքս նավթային ընկերության նախագահ Միքայել Գյուլբենկյանին:
10-ը փետրվարի, 2000թ. – ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Օլեգ Եսայանն ընդունել է շվեյցարական «Սեյվինվեստ» ֆիրմայի ներկայացուցիչներ Վիտալի և Վերա Սամսոնենկոներին:

Parliament of the 2nd convocation
July 17, 1995 – NKR Parliament Chairman Karen Baburyan received the consultant of the Peace Research Institute Oslo, Jonathan Cohen.
July 28, 1995 – The delegation of the Christian Solidarity International arrived in Stepanakert, composed of the Vice-Speaker of the House of Lords, Baroness Caroline Cox and founding president of the organization Hans Shtugelberg.
August 20, 1995 – NKR Parliament Speaker Karen Baburyan received Secretary General of the World Evangelical Churches Miend Ian Faberin and Chairwoman of Helsinki Citizens Assembly Mary Celdory.
September 18, 1995 – The Chairman of the RA National Assembly Babken Ararktsyan received the NKR parliamentary delegation led by Parliament Chairman Karen Baburyan, who arrived in Yerevan on a working visit.
October 9, 1995 – the Vice Speaker of the UK House of Lords, Baroness Caroline Cox was in Karabakh on her 25th visit. She met with the Vice-President of the Parliament Lavrenty Gabrielyan and PM Leonard Petrosyan.
November 14, 1995 – The Chairman of the RA National Assembly Babken Ararktsyan was in Stepanakert on a working visit.
December 15, 1995 – NKR President Robert Kocharyan and Parliament Chairman Karen Baburyan received the RA National Assembly Chairman Babken Ararktsyan, arrived in Stepanakert on a working visit.
February 27-29, 1996 – At the invitation of the RA National Assembly Chairman Babken Ararktsyan, the delegation headed by the NKR Parliament Speaker Karen Baburyan left for Yerevan. The delegation also had a meeting with the RA President Levon Ter-Petrosyan.
April 29, 1996 – NKR National Assembly Chairman Arthur Tovmasyan and Deputy Chairman Boris Arushanyan arrived in Yerevan on a working visit. They were received by the RA National Assembly President Babken Araraktsyan.
June 7, 1996 – NKR National Assembly President Arthur Tovmasyan and Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations, Interparliamentary Ties and Information Vasily Atajanyan participated in the third conference of the European Interparliamentary Assembly on Orthodoxy held in Sofia, Bulgaria.
August 3, 1996 – NKR National Assembly President Arthur Tovmasyan and PM Leonard Petrosyan met with the German Ambassador to the OSCE Minsk Group on the NK problem Frank Lambakh.
August 27, 1996 – A meeting with a group of the RA MPs, arrived in Stepanakert on a working visit, took place at the NKR National Assembly.
October 29, 1996 – At the invitation of the RA National Assembly Chairman Babken Ararktsyan, the delegation of the NKR parliament headed by the Parliament President Arthur Tovmasyan left for Yerevan.
December 18, 1996 – NKR National Assembly Speaker Arthur Tovmasyan and Deputy Prime Minister Leonard Petrosyan received the Vice Speaker of the UK House of Lords, Baroness Caroline Cox.
January 28, 1997 – NKR National Assembly President Arthur Tovmasyan received the Member of the U.S. House of Representatives Frank Pallone and the gests escorted him.
March 19, 1997 – NKR National Assembly Speaker Arthur Tovmasyan met with the RA National Assembly Chairman Babken Ararktsyan in Yerevan.
April 9, 1997 – NKR National Assembly Presidium Member Lidya Sargsyan received the field assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Marc Sconford (Dania).
April 21, 1997 – NKR National Assembly Speaker Arthur Tovmasyan received the new representative of the International Red Cross in NKR Stephen Muller (Switzerland).
April 23, 1997 – Leader of the RF National-Republican Party, general Alexander Lebed visited Stepanakert. Meetings with the Parliament President Arthur Tovmasyan, PM Leonard Petrosyan and Defense Minister Samvel Babayan took place.
May 26, 1997 – NKR National Assembly Chairman Arthur Tovmasyan received the coordinator of the organization Doctors without borders in the Republic of Armenia and Republic of Nagorno-Karabakh, Pierre Gandon, and manager of Artsakh program Stephen Cornish.
June 12, 1997 – NKR National Assembly Chairman Arthur Tovmasyan left for Yerevan on a working visit. He had meetings with the Vice Presidents of the RA National Assembly Ara Sahakyan and Karapet Rubinyan.
June 19, 1997 – Member of the NKR National Assembly Presidium, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations, Interparliamentary Ties and Information Vasily Atajanyan received the field assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Alexander Samarsky.
June 23-29, 1997 – NKR National Assembly President Arthur Tovmasyan participated in Athens in the conference on the “Regional Integration Perspectives in the South Caucasus” and the activities of the 4th conference of the European Interparliamentary Assembly on Orthodoxy.
August 13, 1997 – The Congressional delegation composed of Joe Knollenberg, Nita Lovey, Rodney Frelinghuysen and Mack Collins arrived in Stepanakert.
October 3, 1997 – Member of the NKR National Assembly Presidium, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations, Interparliamentary Ties and Information Vasily Atajanyan received the field assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Alexander Samarsky and Danish diplomat Bjorn Lauritsen.
December 21, 1997 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan left for Yerevan on a three-day working visit.
October 3, 1997 – The delegation led by the Member of the U.S. House of Representatives Frank Pallone met with the MPs and members of the Government at the NKR National Assembly.
January 17, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the leader of the Youth Party of Armenia Sargis Asatryan.
April 14, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation led by Baroness Caroline Cox.
April 14, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the German Ambassador to the OSCE Minsk Group on the NK problem Frank Lambakh.
May 26, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received congressmen Frank Pallone and Patrick Kennedy.
June 1, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the delegation of the Social-Democrat Hnchak Party headed by the Armenia Council Chair, MP Ernest Soghomonyan.
April 14, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan was received by the RA Parliament President Khosrov Haroutyunyan and Vice President Albert Bazeyan.
July 16, 1998 – NKR National Assembly President Oleg Yesayan received the field assistant of the Personal Representative of the OSCE CiO, Czech diplomat Miroslav Vumetal.
September 12, 1998 – RA National Assembly Chairman Khosrov Haroutyunyan received the NKR Parliament President Oleg Yesayan who was in Yerevan with a working visit.
September 17, 1998 – NKR National Assembly Chairman Oleg Yesayan received the delegation of the OSCE Minsk Group co-chairs.
November 12-20, 1998 – NKR National Assembly Chairman Oleg Yesayan left for Sochi to participate in the conference “Caucasus without war”.
December 15, 1998 – The delegation led by the President of the RA Constitutional Court and Centre for Constitutional Law Gagik Harutyunyan had a meeting with the Presidium of the NKR National Assembly.
March 1, 1999 – NKR National Assembly Chairman Oleg Yesayan received the country director of the International Red Cross and Red Crescent for Europe and America, Angelo Gnaedinger, the coordinator of the organization for the Eastern European countries, Dominic Buff, and the representative in NK Penny Farrar.
October 26, 1998 – NKR National Assembly Chairman Oleg Yesayan received the member of Gulbenkian Foundation, President of the Portuguese Partex oil company Michael Gulbenkian.
February 10, 2000 – NKR National Assembly Chairman Oleg Yesayan received the representatives of the Swiss “Save in West” Company Vitaly and Vera Samsonenkos.