Սեպտեմբերի 17-ին տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը:
Պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը ներկայացրել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:
Քննարկումից հետո հանձնաժողովը որոշել է դրական եզրակացությամբ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդգրկել լիագումար նիստի օրակարգ:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ:
Օրակարգային առաջին հարցը «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին», ««Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և ««Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթն էր: Հարցի շուրջ հանձնաժողովի և կառավարության լիազոր ներկայացուցիչների միջև ծավալված քննարկումներից հետո, հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել փաթեթը առաջին ընթերցմամբ լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկելու հարցին:
Օրակարգի երկրորդ հարցը «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր, կից օրենքների փաթեթով: Օրենսդրական փոփոխության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության տարածքից դեպի այլ պետություններ մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլով իրականացվող փոխադրումների կազմակերպման իրավական կարգավորման անհրաժեշտությամբ, տաքսամոտորային փոխադրումների իրականացման սուբյեկտ հանդիսացող անձանց միջև գործող անհավասար պայմանների վերացմամբ, ինչպես նաև համապատասխան գործունեության կատարմանը համարժեք հարկային պարտավորությունների գործածմամբ: Փաթեթը, նույնպես, հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ ընդգրկվելու է լիագումար նիստի օրակարգում:
Նիստի օրակարգում էր նաև «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «ԼՂՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի նպատակն է գյուղատնտեսության ոլորտի այգեգործության ճյուղի զարգացման համար օտարերկրյա ներդրողներին` որպես սեփականություն տրամադրել այն հողամասը, որի վրա գտնվում է նրա հիմնած արտադրական նշանակության այգին: Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նաև փաթեթը լիագումար նիստում քննարկելու հարցին:

Состоялись заседания постоянных комиссий
17-го сентября состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, которое вела председатель комиссии Жанна Галстян.
Министр обороны Левон Мнацаканян представил проект закона Республики Арцах "О военной службе и статусе военнослужащего".
После обсуждения комиссия решила с положительным заключением и в первом чтении внести проект в повестку пленарного заседания.
Во второй половине дня состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур под председательством Арпата Аванесяна.
Первым вопросом повестки заседания был пакет проектов законов Республики Арцах "О вывозе мусора и санитарной очистке", «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местных пошлинах и платежах"» и «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об управлении многоквартирным зданием"».
После обсуждений между членами комиссии и уполномоченными представителями правительства комиссия рекомендовала в первом чтении внести пакет в повестку пленарного заседания.
Второй вопрос повестки – проект закона «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об автомобильном транспорте" с пакетом смежных законов. Законодательное изменение обусловлено необходимостью правового регулирования организации перевозок на легковом такси с территории Республики Арцах в другие государства, ликвидацией неравных условий, действующих между лицами, являющимися субъектами осуществления таксомоторных перевозок, а также применением налоговых обязательств, созвучных с выполнением соответствующей деятельности. Пакет также с положительным заключением комиссии будет внесен в повестку пленарного заседания.
В повестку заседания был включен также пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений и дополнения в Гражданский кодекс НКР», «О внесении дополнения в закон НКР "О местном самоуправлении"», цель которых – для развития отрасли садоводства сельскохозяйственной сферы предоставить иностранным инвесторам в качестве собственности тот земельный участок, на котором расположен основанный им сад производственного значения. Комиссия вынесла положительное заключение на внесение пакета в повестку пленарного заседания.