Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է հեռացատկի աշխարհի ռեկորդակիր Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանին և Եվրոպայի ռեկորդակիր Ռոբերտ Էմմիյանին, ովքեր Արցախում են իրենց ռեկորդներին նվիրված թեթև աթլետիկայի մրցաշարի անցկացմանը մասնակցելու նպատակով:
Շնորհակալություն հայտնելով խորհրդարանի ղեկավարին Արցախի թեթև աթլետիկայի ֆեդերացիայի աշխատանքներին աջակցելու համար՝ Ռոբերտ էմմիյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 16-ին կայանալիք մրցաշարի որոշ մանրամասներ և ընդգծել, որ իրենց նպատակը Արցախում սպորտի բնագավառի և հատկապես թագավորական սպորտաձևի զարգացումն է:
Աշոտ Ղուլյանը, բարձր գնահատելով մարցաշարի անցկացման գախափարը, կարևորել է դրանում ոչ միայն հայ, այլև այլազգի անվանի մարզիկների մասնակցությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը պատգամավորական կազմի անունից երախտագիտություն է հայտնել հայազգի հայտնի մարզիկներին և նշել, որ նրանց սպորտային կարիերան ավարտված չէ, պարզապես այժմ այլ մակարդակի գործառույթներ են ստանձնել:
Հանդիպմանը մասնակցել են Արցախի թեթև աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Թովմասյանը և միջոցառման այլ մասնակիցներ:

Ашот Гулян принял легендарных армянских спортсменов
Председатель Национального собрания Ашот Гулян 15-го сентября принял рекордсмена мира по прыжкам в длину Игоря Тер-Ованнисяна и рекордсмена Европы Роберта Эммияна, прибывших в Арцах с целью участия в турнире по легкой атлетике, посвященного их рекордам.
Выразив благодарность руководителю парламента за содействие работе Федерации по легкой атлетике Арцаха, Роберт Эммиян представил некоторые подробности предстоящего 16-го сентября турнира, подчеркнув, что их цель – развитие спорта, в особенности королевского вида спорта в Арцахе.
Ашот Гулян, высоко оценив идею проведения турнира, отметил важность участия в нем не только армянских спортсменов, но и именитых спортсменов из-за рубежа.
Руководитель парламента от имени депутатского корпуса выразил признательность известным армянским спортсменам, отметив, что их спортивная карьера не завершена, просто сейчас они перешли на другой уровень.
На встрече присутствовали председатель Федерации по легкой атлетике Арцаха Артур Товмасян и другие участники мероприятия.