Խորհրդարանում ընդունել են Ժիլբեր Լյուկ Դըվինազին
Սեպտեմբերի 14-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարան է այցելել Ֆրանսիայի Սենատում «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր Լյուկ Դըվինազը:
Բարձրաստիճան հյուրին նախ ընդունել է խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը: Կարևորելով ֆրանսիացի սենատորի այցը Արցախ Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի վեհաժողովի նախօրյակին՝ ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիայի հետ տարիների ընթացքում հաստատված բարեկամական հարաբերությունները տարեց տարի զարգանում են:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ժիլբեր Լյուկ Դըվինազը նշել է, որ Հայաստան է ժամանել ֆրանսիական պատվիրակությամբ կազմում և չէր կարող չօգտագործել առիթը նաև Արցախում լինելու համար: Հանդիպման ընթացքում ֆրանսիացի խորհրդարանականը ներկայացրել է Հայաստանում ունեցած հանդիպումները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է խորհրդարանի «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամական շրջանակի անդամների մասնակցությամբ, որի ընթացքում արծարծվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հիմնական ուղղություններին և առկա ներուժին, Արցախում ֆրանկոֆոնիայի հետևողական զարգացմանը և այս բնագավառում երիտասարդության համար նոր հնարավորությունների ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը և Ֆրանսիայում ԱՀ ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:

В парламенте приняли Жильбера-Люка Девиназа
14-го сентября парламент Республики Арцах посетил председатель группы дружбы "Франция-Армения" Сената Франции Жильбер-Люк Девиназ.
Высокопоставленного гостя сначала принял руководитель парламента Ашот Гулян. Подчеркнув важность визита французского сенатора в Арцах в преддверии саммита Франкофонии в Ереване, председатель НС с удовлетворением отметил то обстоятельство, что дружественные отношения, установленные с Францией на протяжении долгих лет, развиваются из года в год.
Выразив благодарность за прием, Жильбер-Люк Девиназ отметил, что прибыл в Армению в составе французской делегации и не мог не воспользоваться случаем и не посетить Арцах. В ходе встречи французский парламентарий рассказал о состоявшихся в Армении встречах и коснулся достигнутых договоренностей.
Затем встреча продолжилась с участием членов круга дружбы "Арцах-Франция". В ходе встречи были затронуты темы, касающиеся основных направлений сотрудничества двух стран и имеющегося потенциала, последовательного развития франкофонии в Арцахе, создания новых возможностей для молодежи в этой сфере.
Во встрече приняли участие заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян и представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворкян.