Խորհրդարանում քննարկել են 2019-2021թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախագիծը
Սեպտեմբերի 14-ին ԱՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել 2019-2021թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախագծի քննարկումը, որին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, խմբակցությունների պատասխանատուներ, գլխադասային հանձնաժողովի անդամներ և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ` ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, անդրադառնալով 2019-2021թթ. նախատեսվող մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, նշել է, որ ՀՆԱ-ն 2019թ. կկազմի՝ 333,2մրլդ դրամ, 2020թ.՝ 367մլրդ դրամ, 2021թ՝ 404,2մլրդ դրամ:
Բյուջեի սեփական եկամուտները 2019-2021թթ.կանխատեսվում են՝  56, 68 և 70մլրդ դրամ համապատասխանաբար:
Բյուջեի ծախսային մասը կկազմի՝ 2019թ.՝ 110,7մլրդ դրամ, 2021թ.՝ 111մլրդ դրամ, 2021թ. 112,6 մլրդ դրամ: Ֆինանսների նախարարի հավաստմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում նախատեսվում է ունենալ պրոֆիցիտով բյուջե:
Շարունակելով միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի ներկայացումը՝ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը մատնանշել է սպասվող փոփոխությունները՝ ըստ ոլորտների: Մասնավորապես գյուղատնտեսության ոլորտում կաթիլային ոռոգման համակարգի, ինչպես նաև, Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորման աճը, բարեկարգման և աղբահանության աշխատանքների իրականացման նպատակով շրջաններին աջակցության ավելացումը, ստորգետնյա ջրային պաշարների ուսումնասիրման և կապիտալ ներդրումների ավելի մեծ ծավալների ֆինանսավորումը: Պետնախարարի խոսքով նախատեսվում է նաև հարկային եկամուտների աճ, իսկ հիմնական շեշտադրումները լինելու են գյուղատնտեսության և տնտեսության այլ ճյուղերի զարգացման ուղղությամբ:
«2018թ.-ը կանխատեսվում է ամփոփել  ՀՆԱ ավելի քան 300մլրդ դրամ ցուցանիշով, նախատեսված 291մլրդ-ի փոխարեն»,- նշել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Պատգամավորները գործադիրի ներկայացուցիչներին են առաջադրել նվազագույն աշխատավարձի չափի և կենսաթոշակների ավելացմանը, ծնելիության խթանման ծրագրերին, գյուղատնտեսության համակարգում բնական աղետների վնասների նվազեցմանն ուղղված ծրագրերի ներդնմանը վերաբերող հարցեր:

В парламенте обсужден проект программы среднесрочных государственных расходов на 2019-2021 годы
14-го сентября в Национальном собрании Республики Арцах состоялось обсуждение проекта программы среднесрочных государственных расходов, в котором приняли участие председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, ответственные лица фракций, члены головных комиссий и представители исполнительной власти во главе с государственным министром Григорием Мартиросяном.
Министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян, коснувшись планируемых в 2019-2021 гг. макроэкономических показателей, отметил, что ВВП в 2019 году составит 333,2 млрд драмов, в 2020 году – 367 млрд драмов, а в 2021 году  - 404,2 млрд драмов.
Собственные расходы бюджета в 2019-2021гг. прогнозируются в размере 56, 68 и 70 млрд драмов соответственно.
Расходная часть бюджета в 2019 году составит 110,7 млрд драмов, в 2021 году – 111 млрд драмов, в 2021 году – 112,6 млрд драмов. По заверению министра финансов, в указанный период планируется бюджет с профицитом.
Продолжив представлять среднесрочную программу расходов, госминистр Григорий Мартиросян указал на ожидаемые изменения по сферам. В частности, в сфере сельского хозяйства – увеличение финансирования системы капельного орошения, а также программ, реализуемых Фондом содействия селу и сельскому хозяйству, увеличение содействия районам с целью осуществления работ по благоустройству и вывозу мусора, увеличение финансирования исследований подземных водных ресурсов и капитальных вложений. По словам госминистра, планируется также рост налоговых доходов, а основной акцент будет ставиться на развитии сельского хозяйства и других отраслей экономики.
“2018 год прогнозируется завершить с показателем ВВП свыше 300 млрд драмов, вместо запланированного 291 млрд”, - отметил Григорий Мартиросян.
Депутаты задали представителям исполнительной власти вопросы, касающиеся увеличения размеров минимальной заработной платы, и пенсий, программ по стимулированию рождаемости, внедрения программ, направленных на минимизацию ущербов от природных катаклизмов в системе сельского хозяйства.