Սեպտեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արարատ Օհանջանյանը:
«Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը նիստում ներկայացրել է աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարարի առաջին տեղակալ Արկադի Ծատրյանը:
Կառավարության լիազոր ներկայացուցչի խոսքով՝ օրինագծի ընդունման անհրաժեշտությունն այն Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանեցնելն է:
Ներկայացնելով հաջորդ՝ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը՝ Արկադի Ծատրյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը ևս պայմանվորված է օրենքը Սահմանադրությանը և Դատական օրենսգրքին համապատասխանեցնելով:
Գլխադասային հանձնաժողովի անդամները դրական եզրակացությամբ առաջարկել են օրինագծերը ԱԺ նիստի օրակարգում ընդգրկել:

14-го сентября состоялось заседание постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению, которое вел председатель комиссии Арарат Оганджанян.
На заседании первый заместитель министра труда, социальных вопросов и миграции Аркадий Цатурян представил проект закона Республики Арцах «О внесении изменений в закон НКР "О минимальной месячной заработной плате"».
По словам уполномоченного представителя правительства, принятие законопроекта обусловлено необходимостью его приведения в соответствие с требованиями Конституции.
Представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменений в закон НКР "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"», Аркадий Цатурян отметил, что принятие проекта также обусловлено необходимостью его приведения в соответствие с Конституцией и Судебным кодексом.
Члены головной комиссии предложили с положительным заключением внести законопроекты в повестку заседания НС.