Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Լայպցիգի համալսարանի Լայբնիցի անվան Արևելյան Եվրոպայի պատմության և մշակույթի ինստիտուտի փոխտնօրեն Շտեֆան Թրյոբսթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է հակամարտությունների լուծմամբ զբաղվող մասնագետների շրջանում Արցախի վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձրացման հանգամանքը և նշել, որ օբյեկտիվ տեղեկատվության ու համապատասխան մասնագիտական վերլուծության բացակայության դեպքում ակնհայտորեն սկսում է տեղի ունենալ հակամարտության փաստերի խեղաթյուրում: Այդ համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծել է, որ տարբեր երկրների հանրային, քաղաքական և գիտական ոլորտների ներկայացուցիչները, ովքեր այցելում են Արցախ ավելի խորն են ծանոթանում իրողություններին: Սա հնարավորություն է տալիս հակազդելու նախորդ տարիներին ձևավորված որոշակի կարծրատիպերի, որոնք ավելի շատ վնասում են հակամարտության կարգավորմանը:
Հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում ներկաները խորհրդարանի ղեկավարից տեղեկացել են ԱՀ ԱԺ-ում քաղաքական ուժերի ներկայացվածությանը, խորհրդարանի ունեցած միջազգային կապերին, հարևան երկրների հետ ունեցած հարաբերություններին, Հայաստան-Արցախ հարաբերություններին, տնտեսական հարաբերություններին և արտաքին ու ներքին կյանքի այլ ոլորտներին վերաբերող թեմաներից:

13-го сентября председатель НС Ашот Гулян принял делегацию, возглавляемую заместителем директора Института истории и культуры Восточной Европы имени Лайбница Лейпцигского университета Штефаном Трёбстом.
В ходе встречи Ашот Гулян отметил важность повышения информированности специалистов, занимающихся решением конфликтов, об Арцахе, отметив, что в случае отсутствия объективной информации и соответствующего профессионального анализа очевидным образом происходит искажение фактов конфликта. В этом контексте руководитель парламента подчеркнул, что представители общественных, политических и научных кругов разных стран, посещающие Арцах, глубже ознакамливаются с реалиями. Это дает возможность противостоять определенным стереотипам, сформированным в прошлом, которые больше наносят ущерб урегулированию конфликта.
Затем встреча продолжилась в формате вопросов-ответов. Председатель НС сообщил присутствующим сведения, касающиеся представленности политических сил в НС Республики Арцах, международных связей парламента, отношений с соседними странами, сотрудничества между Арменией и Арцахом, экономических отношений, внутренней и внешней жизни республики.