Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոյին, Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանին և Գլենդել քաղաքի քարտուղար–գործակատար Արտաշես Քասախյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանական և քաղաքային իշխանությունների հետ կապերի շարունակականությունը և բարձր գնահատել 2014 թվականին Կալիֆորնիայի խորհրդարանի և սենատի համատեղ որոշումը՝ ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության:
«Համոզված եմ, որ այդ հռչակագիրն ամրապնդելու լավագույն միջոցը նմանատիպ փոխադարձ այցելություններն ու իրար հետ համագործակցելու նոր ուղիների որոնումն է»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, խորհրդարանի ղեկավարին է ներկայացրել Հայաստանում և Արցախում համագործակցության իրենց նախանշած ուղղությունները: Սենատորի խոսքով՝ Հայաստանում աշխատանքներն ավելի շատ կենտրոնացած կլինեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, իսկ Արցախում՝ գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացման ուղղությամբ: Էնթոնի Պորտանտինոն նաև խոսել է մարդու իրավունքների ասպարեզում և ոճրագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ սենատում իր ծավալած գործունեության մասին:
Կողմերը քննարկել են արտաքին քաղաքական իրավիճակին և միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, նույն հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը, Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը և ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

13-го сентября председатель НС Ашот Гулян принял сенатора штата Калифорния Энтони Портантино, мэра Глендейла Заре Синаняна и секретаря городской мэрии Глендейла Арташеса Касахяна.
Приветствуя гостей, руководитель парламента отметил важность продолжительного развития связей с парламентскими и городскими властями штата Калифорния и высоко оценил совместное решение парламента и Сената Калифорнии в поддержку Нагорно-Карабахской Республики.
"Уверен, что лучший способ закрепления этой декларации – взаимные визиты и поиск новых путей сотрудничества друг с другом", - подчеркнул Ашот Гулян.
В свою очередь сенатор Энтони Портантино, выразив благодарность за прием, представил руководителю парламента обозначенные ими направления сотрудничества с Арменией и Арцахом. По словам сенатора, в Армении работы главным образом сосредоточены на сфере информационных технологий, а в Арцахе – в направлении развития сельскохозяйственной отрасли. Энтони Портантино также коснулся своей деятельности в Сенате в сфере прав человека и предотвращения преступлений.
В ходе встречи стороны коснулись также внешнеполитической ситуации и межпарламентского сотрудничества.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян, заместитель председателя комиссии Давид Мелкумян, заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян и постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян.