Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հարցազրույցը Banak.info-ին:
Banak.info - Պարոն Ղուլյան, պատգամավոր Հայկ Խանումյանի կողմից կազմակերպված հավաքները ի՞նչ ազդեցություն ունեցան կամ կարող են ունենալ Արցախի հասարակական և ներքաղաքական կյանքի վրա։
Աշոտ Ղուլյան - Այն, ինչ ձեռնարկվել է նախորդ հավաքների ժամանակ, ցույց է տալիս, որ Արցախի հանրության շատ փոքր մասն է հետաքրքրված այն գաղափարներով, որոնք ներկայացնում է Հայկ Խանումյանը և ոչ միայն նա։ Հանրային ակտիվության խմբերը, կարելի է ասել, իրենց շուրջ հավաքում են ընկերներին, բարեկամներին։ Կարծում եմ՝ Արցախի իշխանություններին ամեն ինչում կարելի է մեղադրել, բայց ոչ այս իրավիճակին ադեկվատ չարձագանքելու մեջ։ Երկրի տնտեսական զարգացվածությունը, սոցիալական հարցերի լուծումը, արդարության պակասը, կադրային հարցերի ոչ հիմնավորված լինելը. սրանք հարցեր են, որ հասարակության մի մասը կարող է թերացումներ գտնել։ Բայց որևէ քաղաքական ընտրազանգված չի հետևում նմանատիպ հավաքներին։ Ինձ թվում է, որ Հայկ Խանումյանը Արցախի քաղաքական ոլորտի մեջ ամենամեծ առավելություն ունեցող գործիչն է, քանի որ միայն նա է հանրային ակտիվ խմբերի մեջ ԱԺ պատգամավոր և նմանատիպ թեմաներով հնարավորություն ունի խոսելու Ազգային ժողովում։ Բայց, ցավոք, օրենսդրական որևէ նախաձեռնություն չի եղել, որևէ առաջարկ չի եղել: Իհարկե, սա Հայկ Խանումյանի ընտրությունն է: Պարզապես ուզում եմ ասել՝ Խանումյանն այդ առումով ուներ առավելություն և դա կարելի էր օգտագործել ցանկացած թեմա ԱԺ հարթակ բերելու, լսումներ, քննարկումներ կազմակերպելու համար։
Banak.info - Կխնդրեի մեկնաբանեիք Ադրբեջանի ազգային հերոս Ալլահվերդի Բագիրովի հուշաքարի ոչնչացման հետ կապված միջադեպը և խոսակցությունները։
Աշոտ Ղուլյան - Կարծում եմ, որ մեր հասարակության արձագանքը մի քիչ ուշացած է։ Այս թեման պետք է քննարկել ոչ թե պրոցեսը ընթացքի մեջ լինելու կամ ավարտելու ժամանակ, այլ պետք էր խոսել մինչև շիրմաքարը դնելը։ Խոսում ենք աշխատանքի թափանցիկության մասին, բայց մեր հասարակության մի ստվար հատված տեղյակ չէ՝ ինպե՞ս է ստեղծվել այդ գաղափարը, ո՞վ է հեղինակը։ Եթե այսօր ընդդիմադիրները խոսում են իշխանության բաց լինելու մասին, կարծում եմ` այստեղ մտորելու տեղ կա, որ դա վերաբերում է հասարակության մեջ բոլոր պատասխանատուներին. սա միայն իշխանությունների խնդիրը չէ։ Այն հանգամանքը, որ այս երևույթը տեղի է ունեցել այսօրվա քաղաքական իրողությունների ֆոնին, երբ Ադրբեջանը չի էլ թաքցնում իր ռազմատենչ հավակնությունները՝ այն բոլորովին այլ իմաստ և նշանակություն կարող է ստանալ։ Եվ խոսքը այստեղ հանդուրժողականության մասին չէ: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը առիթ չունի դժգոհելու Արցախի հասարակության հանդուրժողականությունից: Սա թերևս այս պահին համարժեք արձագանքն է, որ Արցախի հասարակությունը ցուցաբերում է, հասկանալով, որ այսպիսի իրավիճակում մենք խոսում ենք, իմ կարծիքով, գուցե և ավելորդ հանդուրժողականության մասին։ Ես խիստ կասկածում եմ, որ շիրմաքարի հետ կապված պրոցեսի մասնակիցները ի սկզբանե հասկացել են, որ հասարակությունը կարող է այդպես արձագանքել ու նման հետևանքներ կլինեն։
Banak.info - Ինչպե՞ս եք վերաբերվում վերջին օրերին հասարակական և քաղաքական գործիչների կողմից հայտարարված Արցախի հողերի հանձնմանը, հայաստանցի-ղարաբաղցի արհեստական դիսկուրսի ստեղծմանը։
Աշոտ Ղուլյան - Բոլորս էլ տեղյակ ենք, որ տարին մեկ կամ երկու անգամ տարբեր տեղեր այդպիսի խոսակցություններ բացվում են։ Ես վստահ եմ, որ այդ խոսակցությունները բացվում են Արցախում հանրային, քաղաքական և գլխավորապես անվտանգության հարցերի հանդեպ մարդկանց զգացողությանը չտիրապետելու պատճառով։ Սա մեզ համար այն հողը չէ, որ կարելի է տալ կամ չտալ, այլ այն տարածքն է, որ Արցախին պաշտպանում է առաջին հարվածներից։ Դրանք մեր ռազմական գործողությունների օրակարգում չեն եղել: Բոլոր այս գործողությունները պլանավորվել և իրականացվել են միայն այն պատճառով, որ Ադրբեջանը, շատ ձախողումներից հետո էլ, վերսկսել է Արցախի Հանրապետության դեմ իր ագրեսիան։ Ադրբեջանն է զինադադարի խախտողը, պատերազմ հրահրողը, և մենք ամեն անգամ ստիպված ենք եղել մեր ժողովրդի գլխից հեռացնել կրակակետերը. սա է իրականությունը։ Այդ տարածքներում հողի հետ աշխատելիս հաճախ կտեսնեք, որ խաչքար եք հայտնաբերում։ Մենք ոչինչ ապօրինաբար չենք յուրացրել, մենք մեր պատմական հայրենիքից դուրս չենք եկել։ Միայն ԱՀ ժողովուրդը կարող է որոշել այն գիծը, մինչև որտեղ նա կարող է գնալ փոխզիջումների՝ տեսնելով հակառակ կողմի փոխզիջումների պատրաստակամությունը։
Banak.info - Փոխզիջումներ ասելով արդյո՞ք նկատի ունեք տարածքայինը։
Աշոտ Ղուլյան - Այսօր բանակցություններում Ադրբեջանի գլխավոր հետաքրքրությունը տարածքների թեման է։ Բայց տարածքների թեման մենք չենք կարող փակել լրիվությամբ և վերջնականապես, քանի որ Արցախի Հանրապետությունը ևս կորցրած տարածքներ ունի: Եթե Ադրբեջանը հետաքրքրված է տարածքների թեման դարձնել կառուցողական քննարկումների նյութ, ապա պետք է հասկանա, որ դա կարող է լինել միայն Արցախի Հանրապետության կորցրած տարածքների հետ նույն համատեքստում: Հակառակ դեպքում դա մեզ ընդհանրապես որևէ ձև չի հետաքրքրում։

The interview of the President of the National Assembly of the Republic of Artsakh to Banak.info
Banak.info: Mr. Ghoulyan, what effect did the protests organized by MP Hayk Khanumyan have or can have on the public and domestic political life in Artsakh?
Ashot Ghoulyan: What has been undertaken at previous protests shows that only a small part of Artsakh society is interested in the ideas put forward by Hayk Khanumyan, and not only by him. We can say that the social active groups unite around themselves only their friends and relatives. I think one can blame Artsakh authorities for anything, but not for inadequate response to the situation. The economic development of the country, the solution of social issues, lack of justice, human resource issues – these are issues around which some members of our society may find flaws. But no political electorate follows these assemblies. In my opinion, Hayk Khanumyan has the greatest advantage over social active groups as being an MP he has opportunity to raise such topics in the National Assembly. But, unfortunately, there was not a single legislative initiative, not a single proposal. Indeed, it’s up to him to decide. I would just like to note that in this sense Khanumyan had an advantage that could be used to raise any topic from the podium of the parliament, organize hearings, discussions.
Banak.info: I would like to ask you to comment on the incident related to the destruction of the gravestone of Azerbaijani national hero Allahverdy Baghirov.
Ashot Ghoulyan: I think the reaction of our society is a little belated. The topic should have been discussed not during the process or its aftermath but before the placement of gravestone. We speak about transparency but a significant part of our society is not aware how this idea was born or who is the author. If representatives of the opposition raise the issue of openness of the government, I think they should understand that it should concern not only the authorities but all responsible public figures. The fact that this happens in the current political realities, when Azerbaijan does not even hide its militarist claims, it may acquire a completely different meaning and interpretation. And this is not about tolerance. I think no one has a reason to express discontent with tolerance in the Artsakh society. Moreover, it is rather an adequate response at the moment, which the society in Artsakh shows, realizing that in such a situation we are talking perhaps about excessive tolerance. I have serious doubts that the participants in the process related to the installation of tombstone initially imagined that society could react in this way and that there would be such consequences.
Banak.info: How do you feel about the statements made by public and political figures about the territorial concessions and the creation of an artificial “Armenian-Karabakhi” discourse.
Ashot Ghoulyan: All we know that once or twice a year such conversations occur. I’m sure they are conditioned by the lack of proper awareness about Artsakh people’s mood towards political, public and especially security issues. For us, this is not the land that can be given or not, but the territory that defends Artsakh from the first attacks. They were not on our military agenda. All these operations were planned and carried out only because Azerbaijan, after numerous failures, resumed military aggression against the Artsakh Republic. The party that violated the cease-fire and provoked the war is Azerbaijan, and every time we were forced to neutralize the firing points - that's the whole reality. In these territories, working with the soil, khachkars (cross-stone) can often be found. We have not appropriated anything illegally; we have not gone beyond the borders of our historical homeland. Only the people of the Republic of Artsakh can determine the line to which they can compromise, seeing the corresponding readiness from the opposite side.
Banak.info: By saying "compromise," do you mean territorial?
Ashot Ghoulyan: Today, Azerbaijan’s main interest in the negotiations is the topic of territories. The topic of territories cannot be completely and finally closed, since Artsakh Republic also has lost territories. If Azerbaijan is interested in making the topic of territories a material for constructive discussions, it must understand that this can only be discussed in the context of the occupation of Artsakh territories by Azerbaijan. Otherwise, the topic does not interest us at all.