Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների պատասխանատուների և տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով նախօրեին Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի մասնակցությամբ:
Բացելով հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ՝ ընդգծելով երկու հայկական պետությունների միասնականության ու միմյանց սատար լինելու կարևորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ էդուարդ Շարմազանովը ևս՝ շնորհավորելով ներկաներին Արցախի Հանրապետության 27 ամյակի կապակցությամբ, շեշտել է, որ Արցախի հարցի կարգավորումը համայն հայության գերխնդիրն է, և այդ հարցում որևէ հետքայլ լինել չի կարող: Նա նաև նշել է, որ անկախ քաղաքական պատկերացումներում ունեցած տարբեր տեսակետներից՝ ՀՀ քաղաքական բոլոր ուժերն Արցախի հարցում ունեն միասնական դիրքորոշում:
Հանդիպման ընթացքում խմբակցությունների պատասխանատուները քննարկել են երկու խորհրդարանների միջև տարբեր մակարդակի փոխգործակցությանը և արտաքին ու ներքին քաղաքական թեմաներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև ներկայացրել առաջարկություններ՝ միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման ուղղությամբ:

2-го сентября в Национальном собрании Республики Арцах состоялась встреча ответственных лиц фракций НС Республики Арцах с представителями фракций НС Республики Армения, прибывшими накануне в Степанакерт с целью участия в праздничных мероприятиях, в которой приняли участие председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян и заместитель председателя НС Республики Армения Эдуард Шармазанов.
Открывая встречу, председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян поздравил с днем Республики Арцах, подчеркнув важность единства двух армянских государств и оказания поддержки друг другу.
Заместитель председателя НС Республики Армения Эдуард Шармазанов, также в свою очередь поздравив присутствующих с 27-летием Республики Арцах, отметил, что урегулирование арцахского вопроса является сверхзадачей всего армянства и в этом вопросе не может быть какого-либо шага назад. Он добавил, что независимо от разных точек зрения в политических представлениях, все политические силы Республики Армения придерживаются единой позиции в арцахском вопросе.
В ходе встречи ответственные лица фракций обсудили взаимодействие между парламентами на разном уровне, широкий спектр вопросов, касающихся внешне- и внутриполитических тем, а также представили предложения относительно активизации межпарламентских связей.