Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների պատասխանատուների և տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով նախօրեին Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի մասնակցությամբ:
Բացելով հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ՝ ընդգծելով երկու հայկական պետությունների միասնականության ու միմյանց սատար լինելու կարևորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ էդուարդ Շարմազանովը ևս՝ շնորհավորելով ներկաներին Արցախի Հանրապետության 27 ամյակի կապակցությամբ, շեշտել է, որ Արցախի հարցի կարգավորումը համայն հայության գերխնդիրն է, և այդ հարցում որևէ հետքայլ լինել չի կարող: Նա նաև նշել է, որ անկախ քաղաքական պատկերացումներում ունեցած տարբեր տեսակետներից՝ ՀՀ քաղաքական բոլոր ուժերն Արցախի հարցում ունեն միասնական դիրքորոշում:
Հանդիպման ընթացքում խմբակցությունների պատասխանատուները քննարկել են երկու խորհրդարանների միջև տարբեր մակարդակի փոխգործակցությանը և արտաքին ու ներքին քաղաքական թեմաներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև ներկայացրել առաջարկություններ՝ միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման ուղղությամբ:

September 2, a meeting of the representatives of the Republic of Artsakh National Assembly factions with the representatives of the Republic of Armenia who have arrived in Stepanakert on the eve of the Artsakh Republic Day to take part in the festivities, was held with the participation of the NA President of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia NA Vice-President, Eduard Sharmazanov.
Opening the meeting, the Head of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan congratulated the Republic of Artsakh on the Day, stressing the importance of the two Armenian states’ unity and support of each other.
Vice-president of the Republic of Armenia NA Eduard Sharmazanov also congratulated those present on the 27th anniversary of the Artsakh Republic and noted that the settlement of the Artsakh issue is the overarching goal of the whole Armenian community and there cannot be any step back in this matter. He added that regardless of different political points of views, all political forces of the Republic of Armenia have a unified position on the issue of Artsakh.
During the meeting, representatives of the factions discussed the interaction between the parliaments at different levels, a wide range of issues related to foreign and domestic policy, and also presented proposals for intensifying inter-parliamentary relations.