Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը օգոստոսի 29-ին ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Զոնեբորնի գլխավորած պատվիրակության անդամներին, ովքեր Արցախ են ժամանել Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի և հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ նման կազմով այցելությունները թույլ են տալու ընդլայնել Գերմանիայում և Եվրոպայում Արցախի բարեկամների շարքերը և նաև նոր հնարավորություններ են ստեղծելու, որպեսզի Արցախի մասին թե Եվրախորհրդարանում, թե իրենց ներկայացրած քաղաքական խմբերում ավելի տեղեկացված լինեն ու ավելի ճիշտ պատկերացում ունենան՝ Արցախում ապրող մարդկանց ցանկությունների մասին: Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է եվրոպական կառույցների հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների անցնելու անհրաժեշտությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարտին Զոնեբորնը նշել է, որ իրենք ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կողմնակիցներ են և այդ առումով պատրաստ են աջակցել Արցախի ժողովրդին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Նեղ կազմով հանդիպումից հետո, Եվրախորհրդարանի պատգամավորն իր գործընկերների հետ հանդիպել է «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անդամներին:
Բացելով հանդիպումը՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանը հույս է հայտնել, որ նորաստեղծ այս համագործակցությունը երկարատև և արդյունավետ կլինի:
Հանդիպման ընթացքում եվրոպացի խորհրդարանականները հետաքրքրվել են Արցախում արտաքին վտանգի պայմաններում ներքին հարցերի լուծման տարբերակների և արդյունքների մասին, ինչպես նաև քննարկել են Արցախում քաղաքացիական հասարակության դերի բարձրացմանն ու խորհրդարանական դիվանագիտությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Председатель Национального собрания Ашот Гулян 29-го августа принял членов возглавляемой депутатом Европарламента Мартином Зонеборном делегации, прибывшей в Арцах в сопровождении председателя комитета Ай Дата Европы Гаспара Карапетяна и исполнительного директора комиссии Эгине Эвинян.
Приветствуя гостей, руководитель парламента выразил уверенность в том, что визиты в подобном составе позволят пополнить ряды друзей Арцаха в Германии и Европе в целом, а также создать новые возможности для того, чтобы как в Европарламенте, так и в представленных ими политических группах были информированы об Арцахе и составили более верное представление о желаниях живущих здесь людей. В этом контексте Ашот Гулян подчеркнул необходимость перехода к институционализированным отношениям с европейскими структурами.
Выразив признательность за прием, Мартин Зонеборн в свою очередь отметил, что они являются сторонниками права народов на самоопределение и в этом плане готовы оказать содействие народу Арцаха.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Республики Арцах Ваграм Балаян и председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян.
После встречи в узком составе депутат Европарламента вместе с коллегами встретился с членами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент".
Открывая встречу, руководитель группы дружбы Ваграм Балаян выразил надежду на то, что это новое сотрудничество будет долгосрочным и эффективным.
В ходе встречи европейские парламентарии поинтересовались вариантами и результатами решения внутренних проблем в Арцахе в условиях внешней угрозы, а также обсудили ряд вопросов, касающихся повышения роли гражданского сообщества в Арцахе и парламентской дипломатии.