Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 23-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արսեն Արամայիսի Առստամյանը հուլիսի 23-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

July 23, the Republic of Artsakh NA President Ashot Ghoulyan issued a statement, which reads: According to Article 138 (1) of the Artsakh Republic Law on the Rules of Procedure of the National Assembly, Arsen Arstamyan, member of the Parliament of the Artsakh Republic submitted a resignation application.
According to Article 138 (2) of the "Regulations of the National Assembly", if within one week after the publication of the resignation, the deputy recalls his / her resignation application in written form, then the President of the National Assembly shall make a statement on that, if he does not withdraw his / her resignation application, a record on the termination of his powers shall be drawn up, signed and published by the President of the National Assembly and sent to the Central Electoral Commission. The resignation is considered to be accepted from the moment of the publication of the Protocol, "reads the NA President's statement.