Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 23-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արսեն Արամայիսի Առստամյանը հուլիսի 23-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

23-го июля председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян выступил с заявлением, в котором говорится: «Согласно части 1 статьи 138 закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", объявляю, что 23-го июля депутат Национального собрания Республики Арцах Арустамян Арсен Арамаисович подал заявление об отставке.
«Согласно части 2 статьи 138 закона "Регламент Национального собрания", если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели отзывает своего заявления об отставке, тогда председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом, если же он не отзывает своего заявления, то составляется протокол о завершении его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального собрания и направляет в Центральную избирательную комиссию. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - говорится в заявлении председателя НС.