Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 20-ին ընդունել է «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախկին ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Ողջունելով հյուրին՝ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու, ինչպես նաև Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունում Ֆրանսիայի ազգային հավաքականի տարած հաղթանակի առթիվ:
Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծել է, որ անկախ կարգավիճակից, Ֆրանսուա Ռոշբլուանը Արցախի ժողովրդի լավագույն բարեկամներից է, ում մշտապես ուրախ են ընդունել:
Ֆրանսիացի նախկին պատգամավորը վստահեցրել է, որ «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նոր ղեկավարությունը ունի բավարար ներուժ ընթացիկ ծրագրերը կյանքի կոչելու և համագործակցության նոր ուղղություններ նախանշելու հարցում:
Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նշել է նաև, որ ինքը և իր գործընկերները հումանիտար հարցերում Արցախին օժանդակելու ինստիտուցիոնալացված նոր ձևաչափ կգտնեն և կշարունակեն համագործակցությունը հարազատ դարձրած երկրի ժողովրդի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բարեկամության շրջանակների միջև փոխգործակցությանը, Արցախում ֆրանսախոսության զարգացմանը, ներքաղաքական և տարածաշրջանային իրադրությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Председатель Национального собрания Республики Арцах, руководитель круга дружбы "Арцах-Франция" Ашот Гулян 20-го июля принял бывшего руководителя круга дружбы "Франция-Арцах", бывшего депутата НС Франсуа Рошблуана.
Приветствуя гостя, Ашот Гулян поздравил его с получением гражданства Республики Армения, а также с победой национальной сборной Франции на Чемпионате мира по футболу.
Руководитель парламента подчеркнул, что независимо от статуса, Франсуа Рошблуан останется одним из лучших друзей арцахского народа, которого всегда рады принять.
Бывший французский парламентарий заверил, что у нового руководства круга дружбы "Франция--Арцах" есть достаточный потенциал для претворения текущих планов в жизнь и обозначения новых направлений сотрудничества.
Франсуа Рошблуан отметил также, что он и его коллеги попытаются найти новый институализированный формат оказания содействия Арцаху в гуманитарных вопросах и продолжат сотрудничество с народом уже ставшей родной страны.
Собеседники обменялись мнениями касательно взаимодействия между кругами дружбы, развития франкофонии в Арцахе, вопросов внутриполитического и регионального положения.