Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 17-ին շնորհավորական նամակ է ուղարկել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Գի Տեսիեին՝ «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ։
Շնորհավորական նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգարժան պարոն Տեսիե, ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ՝ «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախագահ ընտրվելու առթիվ։
Այս պաշտոնում Ձեր ստանձնած հանձնառությունը խոսում է ոչ միայն խիզախության, այլև համոզմունքներին հավատարմության և կամքի մասին։
Արցախում բարձր ենք գնահատում «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի գործունեությունը և վստահ եմ, որ Ձեր ղեկավարության շնորհիվ Արցախի ժողովրդի ձայնն ավելի լսելի կդառնա Ֆրանսիայում։
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում ակտիվ ու արդյունավետ գործունեություն՝ ուղղված խաղաղության, ազգերի հավասարության և համերաշխության սկզբունքների համընդհանուր պաշտպանությանը»։
Աշոտ Ղուլյանի անունից շնորհավորական նամակներ են ուղարկվել նաև «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի փոխնախագահներ, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպոնիին, Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Միշել Ամիելին և Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրյեին։
Նշենք, որ Գի Տեսիեն բարեկամության շրջանակի փոխնախագահն էր, իսկ նախագահի պաշտոնում նա փոխարինել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանին։

Председатель Национального собрания Республики Арцах, руководитель Круга дружбы "Арцах-Франция" Ашот Гулян 17-го июля направил поздравительное письмо депутату Национального собрания Франции Ги Тессье по случаю его избрания на должность председателя Круга дружбы "Франция-Арцах".
В поздравительном письме, в частности, говорится:
«Уважаемый господин Тессье, сердечно поздравляю Вас с избранием председателем Круга дружбы "Франция-Арцах".
Обязательства, взятые Вами, свидетельствуют не только о храбрости, но и о верности убеждениям и воле.
В Арцахе высоко оценивают деятельность Круга дружбы "Франция-Арцах", и, уверен, что благодаря Вашему руководству голос народа Арцаха станет еще более слышимым во Франции.
Вновь поздравляю Вас и желаю активной и плодотворной деятельности, направленной на поддержание мира, всеобщую защиту принципов равенства народов и солидарности».
От имени Ашота Гуляна поздравительные письма были направлены также заместителям председателя Круга дружбы - депутату НС Франции Франсуа Пупони, члену Сената Франции Мишелю Амиелу и мэру города Бур-Ле-Валанс Марлен Мурье.
Отметим, что Ги Тессье был заместителем председателя Круга дружбы, а в должности председателя он сменил бывшего депутата НС Франции Франсуа Рошблуана.