Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2018 թվականի փորձնակության ծրագրի մասնակիցներին՝ կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանի գլխավորությամբ։
Կարևորելով երիտասարդ մասնագետների այցը Արցախ՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Համագումարի կողմից նման ամենամյա ծրագրերի իրականցումը հիանալի հնարավորություն է ստեղծում արտասահմանում ապրող հայ երիտասարդների համար ճանաչելու հայրենիքը, և տեղեկացված հերթափոխ է նախապատրաստում միջազգային ասպարեզում հայության համար կարևոր հարցերը առաջ մղելու, Արցախի ու Հայաստանի շահերը պաշտպանելու համար:
Պատասխանելով մասնակիցների հարցերին՝ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններին, Արցախում խորհրդարանական գործունեության և կառավարման համակարգի առանձնահատկություններին, միջազգային հարթակում Արցախի ներկայացվածությանն ու դրանում սփյուռքահայ երիտասարդության դերին և մի շարք այլ թեմաների:

President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan received the participants of the internship program of the Armenian Assembly of America for 2018, headed by the regional director of the organization Arpi Vardanyan.
Stressing the importance of the young specialists’ visit in Artsakh, the head of the parliament noted that the implementation of such annual programs by the Assembly creates an excellent opportunity for Armenian youth from abroad to get acquainted with the motherland and prepare an informed generation in order to promote important issues for Armenians in the international arena, Artsakh and Armenia.
Answering the questions of the participants, Ashot Ghoulyan touched upon the relations between the Motherland and the Diaspora, parliamentary activity and peculiarities of the form of government, the representation of Artsakh in the international arena, the role of Diaspora youth in this case, and other topics.