Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2018 թվականի փորձնակության ծրագրի մասնակիցներին՝ կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանի գլխավորությամբ։
Կարևորելով երիտասարդ մասնագետների այցը Արցախ՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Համագումարի կողմից նման ամենամյա ծրագրերի իրականցումը հիանալի հնարավորություն է ստեղծում արտասահմանում ապրող հայ երիտասարդների համար ճանաչելու հայրենիքը, և տեղեկացված հերթափոխ է նախապատրաստում միջազգային ասպարեզում հայության համար կարևոր հարցերը առաջ մղելու, Արցախի ու Հայաստանի շահերը պաշտպանելու համար:
Պատասխանելով մասնակիցների հարցերին՝ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններին, Արցախում խորհրդարանական գործունեության և կառավարման համակարգի առանձնահատկություններին, միջազգային հարթակում Արցախի ներկայացվածությանն ու դրանում սփյուռքահայ երիտասարդության դերին և մի շարք այլ թեմաների:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял участников программы стажировки Армянской Ассамблеи Америки на 2018 год во главе с региональным директором организации Арпи Варданян.
Подчеркнув важность визита молодых специалистов в Арцах, руководитель парламента отметил, что реализация Ассамблеей подобных ежегодных программ создает прекрасную возможность для армянской молодежи из-за рубежа ознакомиться с родиной и подготавливает информированное поколение в целях продвижения важных для армянства вопросов на международной арене, а также защиты интересов Арцаха и Армении.
Отвечая на вопросы участников, Ашот Гулян коснулся отношений между Родиной и Диаспорой, парламентской деятельности и особенностей формы правления, представленности Арцаха на международной арене, роли молодежи из Диаспоры в этом деле, а также других тем.