Հուլիսի 10-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը ընդունել է «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության հովանու ներքո Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում գործող «Արշակ և Սոֆի Գոլստըն» ճեմարանի սաներին և մանկավարժներին՝ տնօրեն Էդուարդ Դեմիրճյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով երիտասարդներին՝ Վահրամ Բալայանը ներկայացրել է Արցախի պատմությունը, անդրադարձել հայկական մշակույթին և հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարին:
«Երբ մայր Հայաստանում պետականությունը կորցրել ենք, Արցախում շարունակաբար այդ պետականությունը գոյություն է ունեցել, և կարծում եմ, հենց դա է հնարավորություն տվել որպեսզի տարածաշրջանում հայությունը ապրի, պահի իր արժանապատվությունը, ինքնությունը և միաժամանակ ստեղծի համաշխարհային արժեքներին համահունչ մշակութային և քաղաքակրթական արժեքներ», - նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Վահրամ Բալայանը նաև անդրադարձել է Ազգային ժողովի գործունեությանը, կառուցվածքին, խմբակցությունների ներկայացվածությանը, արտաքին կապերին և բարեկամական խմբերին՝ կարևորելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտել, որ նմանօրինակ այցերն ու հանդիպումները շարունակական կլինեն և առաջարկել երիտասարդներին առավել հաճախ այցելել Արցախ՝ այդպիսով նպաստելով հայրենաճանաչությանը:

Зампредседателя НС принял представителей молодежи из Диаспоры
10-го июля заместитель председателя Национального собрания Республики Арцах Ваграм Балаян принял воспитанников и педагогов действующей под патронатом Армянского образовательного и культурного союза "Амазгаин" в австралийском городе Сидней гимназии "Аршак и Софи Голстен" во главе с директором Эдуардом Демирчяном.
Приветствуя представителей молодежи, Ваграм Балаян представил историю Арцаха, коснулся армянской культуры и национально-освободительной борьбы армянского народа.
"Когда в Армении мы утратили государственность, в Арцахе эта государственность продолжала существовать, и, думаю, именно это дало армянству возможность жить в регионе, отстаивать свое достоинство, суверенитет и вместе с тем создавать культурные и цивилизационные ценности, созвучные с мировыми ценностями", - отметил он.
Варам Балаян также коснулся деятельности, структуры Национального собрания, представленности фракций, внешних связей и групп дружбы, подчеркнув сотрудничество на парламентском уровне с Национальным собранием Республики Армения.
Подводя итоги встречи, зампредседателя НС выразил надежду на то, что подобные визиты будут носить систематический характер, а также предложил представителям молодежи часто посещать Арцах, способствуя тем самым более тесному знакомству с родиной.