Հ Ա Շ Վ Ե Տ Վ ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն
ԱՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է հունիսի 2-ին ԱՀ Սահմանադրության 121-րդ հոդվածի՝ ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի գլուխ 7-ի, Հ.20-26 հոդվածների պահանջներին համապատասխան՝ իրավապահ համակարգի և մասնավորապես ԱՀ ոստիկանության որոշ ստորաբաժանումների և առանձին ծառայողների գործունեության որոշ դրվագների ուսումնասիրման նպատակով: Նրա ստեղծման համար առիթ է հանդիսացել Ստեփանակերտում տեղի ունեցած կենցաղային վեճը, որն ավարտվել է ուժային կառույցների որոշ զինծառայողների մասնակցությամբ, ծեծկռտուքով: Այն հանրապետությունում, մասնավորապես Ստեփանակերտում, ստացել է հանրային լայն հնչեղություն: Արդյունքում քաղաքացիների բողոքների ակցիաների հետևանքով իրենց պաշտոններից հրաժարականների դիմումներ են ներկայացրել ԱՀ ոստիկանապետը, ԱՀ ԱԱԾ պետն ու տեղակալը: Հրաժարականները ընդունվել են Արցախի Հանրապետության Նախագահի կողմից: Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովն իր աշխատանքները իրականացրել է՝ ուսումնասիրելով հանձնաժողովին հասցեագրած գրավոր և բանավոր դիմումները: Կազմակերպվել են հանդիպումներ քաղաքացիների հետ ինչպես ԱԺ-ում, այնպես էլ տեղերում՝ օրինակ Ճարտարում: Ուսումնասիրելով փաստերը՝ հանձնաժողովը գտնում է, որ դրանց մի մասը, ցավոք, համապատասխանում է իրականությանը: Խոսքը առաջին հերթին վերաբերում է ոստիկանության ժամանակավոր պահման վայրերում (Շուշի) քաղաքացիների նկատմամբ իրականացրած ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումներին, հատկապես Ճարտարի դեպքերի առնչությամբ:
Ըստ բերման ենթարկված քաղաքացիների՝ նրանց ծեծել են, կիրառել բռնություններ, հնչեցվել անպատշաճ արտահայտություններ, սահմանափակել բժշկական օգնությունը, ջրի և սննդի տրամադրումը:
Չնայած ԱՀ Սահմանադրությամբ մարդու արժանապատվությունը գերագույն արժեք է, ինչպես նաև ԱՀ Կառավարության որոշմամբ դեռևս 2011թ. հաստատված է մարդու իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակումից բխող ծանուցման ենթակա իրավունքների կարգը, բերման ենթարկված ճարտարցիները և փաստաբանները փաստում են, որ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացվել են խոշտանգումներ: Առավել հաճախ նշում են Նորիկ Միրզոյանի անունը: Բնականաբար, քննիչ հանձնաժողովը չի կարող իրականացնել օպերատիվ հետախուզական և այլ գործառույթներ, հետևաբար հանցագործության մասին հաղորդագրության նյութերը կուղարկվեն ԱՀ դատախազություն՝ հետագա ընթացքավորման տալու նպատակով:
Ինչքան էլ փորձենք վերջին իրադարձությունները կապել զուտ կենցաղային վեճերի հետ, այնուամենայնիվ, պետք է նկատել, որ իրավապահ ոլորտում առկա են օրենսդրական, կառուցվածքային, կադրային և այլ տիպի հարցեր, որոնք կուտակվել են տարիների ընթացքում: Մասնավորապես՝
1.Ժամանակավոր պահման (Շուշի) մեկուսարանը տեղափոխել ոստիկանությունից ԱՀ արդարադատության համակարգի ենթակայության տակ:
2. ԱՀ ոստիկանապետին կից ստեղծել հասարակական խորհուրդ: Այն կարող է լինել փորձագիտական, կազմված հասարակական կազմակերպությունների անդամներից: Համանման կառույց կարող է գործել նաև ՄԻՊ–ին կից: Նպատակը մեկն է՝ ոստիկանության գործունեության նկատմամբ հասարակության վերահսկողության արդյունավետ մեխանիզմների մշակումը: Հասարակության այսպիսի ներգրավումը հնարավորություն կտա մշտադիտարկել փակ կառույցների աշխատանքը՝ առանց պետության մասնակցության:
3. Բարձրացնել ԱԺ վերահսկողական գործառույթը ոստիկանության նկատմամբ՝ վերջինիս, օրինակ, նախարարության կարգավիճակի տրամադրմամբ: Նույնիսկ նամակով դիմելով ԱՀ ոստիկանություն՝ մենք չենք կարողացել ստանալ բացված տեսքով մանրամասն տեղեկություն ոստիկանության արտաբյուջետային միջոցների շարժի վերաբերյալ: Տրվել են միայն ընդհանուր տեղեկություններ՝ առանց իրավական հիմքի և շահառուների ցուցակների:
4. Խոշտանգումների վերաբերյալ օրենսդրական դաշտը համապատասխանեցնել արդի պահանջներին, նկատի ունենք փակ հիմնարկների մասին Ստամբուլյան արձանագրությունները: Միաժամանակ օրենսդրական կարգավորումները չպետք է լինեն հիմնական թիրախը, քանի որ օրենքը միայն գործիք է խոշտանգումների դեմ պայքարում: Կարևորում ենք դրա գործնական կիրառումը, պրակտիկ իրագործումները խոշտանգումների դեմ՝ պրոֆիլակտիկ իմաստով: Այստեղ ևս կարելի է ընդգրկել հասարակության ներկայացուցիչներին, որպես այլընտրանքային հայացքի կրողներ՝ փակ հաստատությունների գործունեության վերաբերյալ:
Հարկ է նշել, որ արդի միջազգային պրակտիկան խոշտագումներ իրականացրած անձի վերաբերյալ ավելի խիստ պատիժներ է կիրառում, նրանց վրա չեն տարածվում, օրինակ, ներման ինստիտուտները:
5. Քննիչ հանձնաժողովում առկա նյութերը ուղարկել ԱՀ դատախազություն՝ բողոքների առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ընթացքավորման համար:

о работе, проделанной следственной комиссией
Следственная комиссия НС Республики Арцах была создана 2-го июня в соответствии с требованиями статьи 121 Конституции Республики Арцах, главы 7, статей 20-26 закона "Регламент НС" с целью изучения некоторых эпизодов деятельности правоохранительной системы, в частности некоторых подразделений полиции, отдельных служащих Республики Арцах. Поводом для ее создания послужил произошедший в Степанакерте бытовой конфликт, завершившийся участием некоторых военнослужащих силовых структур, потасовкой. Этот инцидент в республике, в частности в Степанакерте, вызвал широкий общественный резонанс. В результате, вследствие акций протеста граждан заявления об отставке с занимаемых должностей подали начальник полиции Республики Арцах, начальник Службы национальной безопасности и его заместитель. Отставки были приняты Президентом Республики Арцах. Следственная комиссия Национального собрания осуществляла свою работу, изучая адресованные комиссии письменные и устные заявления. Были организованы встречи с гражданами как в НС, так и на месте, например, в Чартаре. Изучив факты, комиссия считает, что часть их, к сожалению, соответствует действительности. Речь в первую очередь идет о физическом и психологическом давлении на граждан в местах временного содержания полиции (Шуши), в особенности в связи с инцидентом в городе Чартар.
По словам подвергнутых приводу граждан, их избивали, применяли насилие, произносили непристойные реплики, ограничивали в оказании медицинской помощи, предоставлении воды и питания.
Несмотря на то, что по Конституции Республики Арцах достоинство – высшая ценность, а также постановлением правительства Республики Арцах еще в 2011 году был утвержден порядок прав, подлежащих оповещению исходя из ограничений прав и свобод человека, подвергнутые приводу жители Чартара и адвокаты констатируют, что в отношении граждан были применены пытки. Чаще всего упоминается имя Норика Мирзояна. Естественно, следственная комиссия не может выполнять оперативно-розыскные и другие функции, следовательно, материалы с сообщением о преступлении будут направлены в прокуратуру Республики Арцах с тем, чтобы в дальнейшем дать ход делу.
Сколько бы мы ни пытались связать последние события с сугубо бытовыми спорами, тем не менее, следует заметить, что в правоохранительной сфере имеются вопросы законодательного, структурного, кадрового и иного характера, которые накопились на протяжении лет. В частности:
1.Изолятор временного содержания (Шуши) вывести из подчинения полиции и передать под руководство системы правосудия Республики Арцах.
2. При начальнике полиции Республики Арцах создать общественный совет. Он может быть экспертным, а в его состав могут войти члены общественных организаций. Аналогичная структура может действовать также при Защитнике прав человека. Цель одна – разработка эффективных механизмов общественного контроля над деятельностью полиции. Такое вовлечение общества позволит держать под постоянным наблюдением работу закрытых структур, без участия государства.
3. Повысить контрольную функцию НС с предоставлением последнему, к примеру, статуса министерства. Обратившись даже с письмом в полицию Республики Арцах, мы не смогли получить подробную раскрытую информацию о движении внебюджетных средств полиции. Были даны лишь общие сведения без правовой основы и перечня бенефициаров.
4. Привести законодательное поле относительно пыток в соответствие с современными требованиями, имеем в виду стамбульские протоколы о закрытых учреждениях. Вместе с тем законодательные регулирования не могут быть основной мишенью, поскольку закон – лишь инструмент в борьбе против пыток. Мы придаем важность его практическому применению – практические реализации против пыток в профилактическом смысле. Сюда также можно вовлечь представителей общественности, как носителей альтернативных взглядов относительно деятельности закрытых учреждений.
Следует отметить, что современная международная практика применяет более жесткие наказания в отношении применившего пытку лица, на них не распространяются, к примеру, институты помилования.
5. Имеющиеся в следственной комиссии материалы направить в прокуратуру Республики Арцах с тем, чтобы дать ход в рамках возбужденного по факту протестов уголовного дела.