ԷԹԻԿԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ
ԺԱՆՆԱ ԳԱԼՍՏՅԱՆԻ ԵՎ ՀԱՅԿ ԽԱՆՈՒՄՅԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ 2018Թ. ՀՈՒՆԻՍԻ 28-Ի ԱԺ ՆԻՍՏՈՒՄ ՎԵՃԱԿՌՎՈՒՄ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐԱԿԱՆ ԷԹԻԿԱՅԻ ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ ԽԱԽՏԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 17-րդ հոդվածով և հիմք ընդունելով «ԱԺ պատգամավորներ Հայկ Խանումյանի եւ Ժաննա Գալստյանի կողմից 2018թ. հունիսի 28-ի նիստում վեճակռվում պատգամավորական էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ Ազգային ժողով եզրակացություն ներկայացնելու համար ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ԱՀ Ազգային ժողովի 2018 թվականի հունիսի 28-ի որոշումը` ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովը (այսուհետ` Հանձնաժողով) հրավիրված նիստերում քննության է առել միջադեպին առնչվող բոլոր մանրամասները, լսել ԱԺ պատգամավորներ Ժաննա Գալստյանի եւ Հայկ Խանումյանի բացատրությունները, որի արդյունքում Հանձնաժողովը եզրահանգեց.
1. 2018թ. հունիսի 28-ի Ազգային ժողովի հերթական նիստում պատգամավոր Հայկ Խանումյանի քաղաքական խոսքին հաջորդել է պատգամավոր Ժաննա Գալստյանի հայհոյանքը, որն անպատասխան չի մնացել Հայկ Խանումյանի կողմից, վեր է ածվել վեճակռվի և փոխադարձ հայհոյանքի:
2. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի համաձայն պատգամավորը պարտավոր է պահպանել պատգամավորի էթիկայի կանոնները:
3. «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքի 3-րդ հոդվածը կարգավորում է պատգամավորի էթիկայի կանոնները:
Այսպես, նշված հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորի էթիկայի կանոններն են՝ հարգել օրենքը եւ ենթարկվել օրենքին, հարգել հանրության բարոյական նորմերը, պահպանել Ազգային ժողովի, նրա հանձնաժողովների նիստերի եւ խորհրդարանական լսումների անցկացման կարգը, իր լիազորություններն իրականացնելիս չառաջնորդվել իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձանց անձնական շահերով, չօգտագործել պատգամավորի պաշտոնի հեղինակությունն ի շահ իրեն կամ այլ անձի, իր գործունեությամբ նպաստել Ազգային ժողովի նկատմամբ վստահության եւ հարգանքի ձեւավորմանը, ամենուր եւ ցանկացած գործունեությամբ զբաղվելիս դրսեւորել պատգամավորին վայել վարքագիծ, հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել քաղաքական ընդդիմախոսների, Ազգային ժողովում հարցերի քննարկման մասնակիցների, լրագրողների, ինչպես նաեւ բոլոր այն անձանց նկատմամբ, որոնց հետ պատգամավորը շփվում է իր լիազորություններն իրականացնելիս:
4. Վերը նշվածից հետեւում է, որ պատգամավորները չեն պահպանել օրենքով սահմանված էթիկայի կանոնները: Վերջիններիս պահվածքը համարում ենք անընդունելի երևույթ, որն անհամատեղելի է պատգամավորական էթիկայի կանոններին և հարիր չէ մեր ավանդույթներին:
5. Առաջարկում ենք.
1) ԱԺ պատգամավոր Ժաննա Գալստյանի հարցը քննարկել «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունում .
2) Քանի որ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանը «Վերածնունդ» խմաբակցության միակ անդամն է, հարցը քննարկել «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության գործադիր մարմնում:
6. Հանձնաժողովը հորդորում է ԱԺ պատգամավորներին հետագա գործունեության ընթացքում պահպանել պատգամավորական էթիկայի կանոնները, միմյանց նկատմամբ ցուցաբերել հարգալից վերաբերմունք և բացառել նման միջադեպերը:
7. Սույն եզրակացությունը տեղադրել Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-մասի 1-ին կետի համաձայն Հանձնաժողովի լիազորությունները համարել դադարած:

временной комиссии по этике Национального собрания Республики Арцах
относительно нарушения правил депутатской этики депутатами НС Республики Арцах 6-го созыва Жанной Галстян и Айком Ханумяном на состоявшемся 28-го июня 2018 заседании НС
Руководствуясь статьей 17 закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания" и принимая за основу постановление Национального собрания Республики Арцах, принятое 28-го июня 2018 года, "О создании временной комиссии НС по этике для представления Национальному собранию заключения относительно нарушения правил депутатской этики во время конфликта, вспыхнувшего на заседании 28-го июня 2018 года, депутатами НС Айком Ханумяном и Жанной Галстян", временная комиссия НС по этике (далее –комиссия) на созванных заседаниях изучила все подробности, связанные с инцидентом, выслушала разъяснения депутатов Жанны Галстян и Айка Ханумян, в результате чего Комиссия заключила:
Так, согласно части 2 указанной статьи, правила депутатской этики сводятся к следующему: уважать закон и подчиняться закону, уважать моральные нормы общественности, соблюдать порядок проведения заседаний Национального собрания, его комиссий и парламентских слушаний, при осуществлении своих полномочий не руководствоваться своими личными интересами или личными интересами взаимосвязанных с ним лиц, не использовать авторитет должности депутата в своих интересах или в интересах иного лица, своей деятельностью способствовать формированию доверия и уважения к Национальному собранию, везде и при осуществлении любой деятельности проявлять подобающее депутату поведение, уважительно относиться к политическим оппонентам, участникам обсуждения вопросов в Национальном собрании, журналистам, а также ко всем тем лицам, с которыми депутат общается при осуществлении своих полномочий.
4. Из вышеуказанного следует, что депутаты не соблюдали правила этики, установленные законом. Поведение последних считаем неприемлемым явлением, которое несовместимо с правилами депутатской этики и не подобает нашим традициям.
5. Предлагаем:
1) обсудить вопрос депутата НС Жанны Галстян во фракции "Демократия"
2) поскольку депутат НС Айк Ханумян является единственным членом фракции "Возрождение", обсудить вопрос в исполнительном органе партии "Национальное возрождение".
6. Комиссия призывает депутатов НС в ходе дальнейшей деятельности соблюдать правила депутатской этики, с уважением относиться друг к другу и исключить подобные инциденты.
7. Настоящее заключение разместить на официальном сайте Национального собрания и, согласно пункту 1 части 19 закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", считать полномочия Комиссии завершенными.