Խորհրդարանը հաստատեց 2017թ. պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը
Հունիսի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հրավիրել է հերթական նիստը: Մինչ օրենսդրական հարցերին անցնելը՝ խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորանքի խոսք ուղղեց Մարտակերտի ազատագրման 25 ամյակի կապակցությամբ:
Նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո խորհրդարանը քննարկել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է սահմանված հատուկ ընթացակարգով «Տեխնիկական կանոնակարգման մասին» ԱՀ օրենքների փաթեթը և «Հավաքների ազատության մասին» օրենքների փաթեթը:
Արցախի Հանրապետության 2017թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել   ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը:
Նախարարի ներկայացմամբ 2017թ.-ին երկրում համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 272,1մլրդ, մեկ շնչի հաշվով՝ 1մլն 855հազ դրամ: Տնտեսական աճը հաշվետու տարվա ընթացքում կազմել է 15,6%՝ 2,5%դեֆլյատորի պայմաններում: Ծախսերի մասով 2017թ-ի պետական բյուջեն կատարվել է 96,5%, դեֆիցիտը՝ 3,3 մլրդ դրամ նախորդ տարվա համեմատ նվազել է՝ 10,5%-ով:
Պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ եզրակացությամբ հանդես է եկել Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը: Պատգամավոր Գրիգորի Կասպարյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, իսկ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը ներկայացրել է բյուջեի՝ պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող ծախսային հոդվածների վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Բյուջեի կատարողականի մասին իրենց դիրքորոշուներն են հայտնել նաև ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները: Նախագծի վերաբերյալ արտահերթ ելույթով հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ով պարզաբանել է պատգամավորների հնչեցրած մտահոգությունները:
Խորհրդարանը 25 կողմ, 4 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է ԱԺ որոշումը՝  Արցախի Հանրապետության 2017թ-ի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը հաստատելու մասին:
Օրենսդիրը քննարկել և ընդունել է նաև «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012 թվականների ծրագրի կատարման 2017 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին ԱՀ օրենքը:
Բյուջեի կատարողականի քննարկումների ժամանակ պատգամավորներ Ժաննա Գալստյանի և Հայկ Խանումյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի ուսումնասիրման նպատակով «Հայրենիք» խմբակցության առաջարկությամբ խորհրդարանի կողմից միաձայն ընդունվել է էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին Աժ որոշումը:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Վարդգես Բաղրյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Արպատ Ավանեսյանը, Արթուր Թովմասյանը և Աշոտ Ղուլյանը:
Ամփոփելով 7-րդ նստաշրջանի աշխատանքները՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է 36 օրենք:

28-го июня Национальное собрание Республики Арцах созвало очередное заседание. Перед тем как перейти к законодательным вопросам, руководитель парламента Ашот Гулян выступил с поздравительным обращением в связи с 25-летием освобождения Мартакерта.
После утверждения повестки заседания парламент рассмотрел и по установленной специальной процедуре во втором чтении принял пакеты законов Республики Арцах "О техническом регулировании" и "О свободе собраний".
С отчетом об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год выступил министр финансов Артур Арутюнян.
По сообщению министра, в 2017 году валовой внутренний продукт в стране составил 272,1 млрд драмов, 1 млн 855 тыс. драмов на душу населения. В отчетном году экономический рост составил 15, 6%, в условиях 2,5-процентного дефлятора. По части расходов исполнение государственного бюджета за 2017 год составило 96,5 процентов, дефицит – 3.3 млрд драмов, что меньше прошлогоднего показателя на 10.5%.
С заключением об исполнении госбюджета выступил председатель Аудиторской палаты Эрнест Аванесян. Депутат Григорий Каспарян представил положительное заключение головной комиссии, а председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Жанна Галстян представила положительное заключение комиссии относительно расходных статей бюджета, содержащих государственную и служебную тайну. Свою позицию относительно исполнения бюджета выразили представители фракций НС. С внеочередной речью относительно проекта выступил государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян, который пояснил беспокойства депутатов.
Соотношением голосов 25-"за", 4-"против" и 0-воздержавшихся принял постановление НС об утверждении отчета об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год.
Парламент рассмотрел и принял также закон Республики Арцах "Об утверждении годового отчета об исполнении программы приватизации государственного имущества за 2010-2012 годы в 2017 году".
Во время обсуждений об исполнении бюджета с целью изучения инцидента между депутатами Жанной Галстян и Айком Ханумяном по предложению фракции "Родина" единогласно было принято постановление НС о создании временной комиссии по этике.
С депутатскими заявлениями выступили Вардгес Багирян, Давид Ишханян, Арпат Аванесян, Артур Товмасян и Ашот Гулян.
Подводя итоги 7-ой сессии, председатель НС объявил, что за время работы сессии было принято 36 законов.