Տեղի է ունեցել Աժ հերթական նիստը
Հունիսի 27-ին Ազգային ժողովը գումարել է հերթական լիագումար նիստը: Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է նախորդ ամսվա ընթացքում խորհրդարանի աշխատանքները և ներկայացրել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված  հարցերը:
Նիստի օրակարգի քննարկման ընթացքում պատգամավոր Հայկ Խանումյանն առաջարկել է հանրապետության նախագահի կողմից առաջարկված «Հավաքների ազատության մասին» ԱՀ օրենքը օրակարգից հանել: Ինչին ի պատասխան՝ խորհրդարանի ղեկավարը հիշեցրել է անհետաձգելի համարվող օրինագծերի ընդունման ընթացակարգը: 25 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ նիստի օրակարգը հաստատվել է:
Սկսելով աշխատանքները՝ Սահմանադրության պահանջին համապատասխան՝ խորհրդարանը քննարկել է Արցախի Հանրապետության ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր նշանակելու մասին հարցը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավորի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Հակոբյանի թեկնածությունը: Շնորհակալություն հայտնելով իր թեկնածությունն առաջարկելու համար` Դավիթ Հակոբյանը ներկայացրել է իր կենսագրական տվյալները և դատավոր ընտրվելու շարժառիթները:
Դատավորի թեկնածուն պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որից հետո խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության:
Ամփոփելով քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը հայտարարել է, որ Դավիթ Հակոբյանի օգտին քվեարկել է 18 պատգամավոր, դեմ` 12:
ԱԺ նախագահը հրապարակել է Դավիթ Հակոբյանին առաջին ատյանի դատարանի դատավոր նշանակելու որոշումը, որից հետո նորանշանակ դատավորը երդվել է:
Օրակարգային հաջորդ հարցը ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության մասին հարցն էր: Հունիսի 7-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը իր դիմումի համաձայն դուրս է եկել խմբակցությունից, որի հետևանքով թափուր է մնացել նաև մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:
Հանձնաժողովի նոր նախագահի պաշտոնում «Հայրենիք» խմբակցության կողմից առաջարկվել է պատգամավոր Արամ Գրիգորյանի  թեկնածությունը: Թեկնածուի ելույթից հետո խորհրդարանը անցել է գաղտնի քվեարկության, որի արդյունքում Արամ Գրիգորյանն ընտրվել է հանձնաժողովի նախագահ՝ 29 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Անցնելով օրենքների նախագծերին՝ պատգամավորները լսել են «Դատախազության մասին» Արցախի Հանրապետության օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու հարցը: Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծում ընդգրկվել են և հեղինակի և պատգամավոր Ռոբերտ Ղահրամանյանի առաջարկությունները:
«Տեխնիկական կանոնակարգման մասին» ԱՀ օրենքների նախագիծը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն  Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ օրենքների փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրությունը ՀՀ իրավական դաշտին ներդաշնակեցնելու անհրաժեշտությամբ: Փաթեթը առաջին ընթեցմամբ ընդունվելուց հետո ԱԺ նախագահի կողմից առաջարկվել է երկրորդ ընթերցումը իրականացնել հատուկ ընթացակարգով՝ ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի 60-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ 24 ժամվա ընթացքում:
Ներկայացնելով «Հավաքների ազատության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը՝ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը նշել է, որ օրենքի ընդունման նպատակը ԱՀ Սահմանադրության 44-րդ հոդվածով և միջազգային պայմանագրերով սահմանված հավաքների ազատության՝ հավաք կազմակերպելու և հավաքին մասնակցելու իրավունքի ապահովումն է: Այս փաթեթի երկրորդ ընթերցման համար ևս սահմանվել է հատուկ ընթացակարգ:
Օրվա երկրորդ կեսին կառավարության անդամներն  Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ «ԱԺ կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի համաձայն մասնակցել են գործադիր-օրենսդիր հարցուպատասխանի ընթացակարգին: Գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները պատասխանել են ինտերնետային կապին, էլեկտրաէներգիայի տեխնոլոգիական կորուստին, պաշտպանության ոլորտին վերաբերող մի շարք իրավական կարգավորումներին, հավաքների կազմակերպմանը, ուսուցիչների արձակուրդային գումարների վճարմանը, Ստեփանակերտ քաղաքի մի շարք փողոցներում բարեկարգման աշխատանքներին, շրջաններում խմելու ջրի որակին, Խանցք գյուղի գազաֆիկացմանը և տրանսպորտային կապին, նախալեռնային վարելահողերի ոչ նպատակային օգտագործմանը, վերջերս կարկտահարության արդյունքում վնասված փողոցների բարեկարգմանը, զոհված զինծառայողների ընտանիքներին հիպոթեքային վարկերի տրամադրմանը, կարկտահարությունից տուժած քաղաքացիների վնասների փոխհատուցմանը, Շուշի քաղաքի հիվանդանոցի շենքային պայմանների բարեկարգմանը վերաբերող պատգամավորների հարցերին:
Շարունակելով օրենսդրական հարցերի քննարկումը՝ խորհրդարանը լսել է  Կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի ներկայացրած՝ «Հանրակրթության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը: Նախարարի հիմնավորմամբ՝ սույն օրենքի փոփոխության պատճառը հանրապետության տասնյակ գյուղերի, հատկապես սահմանամերձ և վերաբնակեցված, դպրոցներում  օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող, սակայն մանկավարժական փորձ ունեցող  ուսուցիչների դասավանդուման ժամկետը երկու տարով երկարաձգելն է:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների փաթեթը խորհրդարանի քննարկմանն է առաջարկել նախարար Արարատ Դանիելյանը: Նախարարի պարզաբանմամբ՝ օրենքների փաթեթի ընդունումը պայմանավորվորված է ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխությամբ. պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու, պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժով փոխարինելու  հարցերով անկախ հանձնաժողովի լիազորությունները վերապահվել են քրեակատարողական ծառայությանը:
Արարատ Դանիելյանը, ներկայացնելով հաջորդ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, նշել է, որ նպատակ ունեն ԱՀ քրեական դաշտի գործունեությունն ապահովող օրենսդրությունը համապատասխանացնել ՀՀ օրենսդրությանը՝ այն է հստակեցնել թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի  չափերը  որոշելու մոտեցումները:
Օրինագծերի ներկայացումից հետո խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է վերոնշյալ բոլոր օրենքները:
Պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը և Դավիթ Իշխանյանը:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ վաղը՝ հունիսի 28-ին տեղի կունենա ԱԺ 7-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:

Состоялось очередное заседание НС
27-го июня Национальное собрание созвало очередное пленарное заседание. Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян подвел итоги работы, проделанной парламентом за минувший месяц, и представил вопросы, внесенные в повестку сессии.
В ходе обсуждения повестки заседания депутат Айк Ханумян предложил изъять с повестки предложенный президентом республики закон Республики Арцах "О свободе собраний". В ответ на это председатель парламента напомнил процедуру принятия законопроектов, считающихся безотлагательными. Соотношением голосов 25-"за", 3-"против" повестка заседания была утверждена.
В начале заседания, в соответствии с требованием Конституции, парламент рассмотрел вопрос о назначении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах.
Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян на должность судьи суда первой инстанции общей юрисдикции предложила руководителя аппарата директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Давида Акопяна. Выразив признательность за выдвижение своей кандидатуры, Давид Акопян представил биографические данные и рассказал о мотивах избрания судьей.
Кандидат в судьи ответил на вопросы депутатов, после чего парламент перешел к тайному голосованию.
Подводя итоги голосования, председатель счетной комиссии Рамела Дадаян объявила, что в пользу кандидатуры Давида Акопяна проголосовали 18 депутатов, а "против" – 12.
Председатель парламента огласил постановление о назначении Давида Акопяна судьей суда первой инстанции, после чего новоназначенный судья принес присягу.
Следующим вопросом повестки был вопрос об избрании председателя постоянной комиссии НС. 17-го июня председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян подал заявление о выходе из фракции, вследствие чего осталась вакантной должность председателя постоянной комиссии.
На должность нового председателя комиссии фракция "Родина" выдвинула кандидатуру депутата Арама Григоряна. Заслушав речь кандидата, парламент перешел к тайному голосованию, по итогам которого Арам Григорян соотношением голосов 29-"за", 1-"против" был избран председателем комиссии.
Перейдя к проектам законов, депутаты заслушали вопрос о принятии во втором чтении законопроекта Республики Арцах "О прокуратуре". Министр юстиции Арарат Даниелян отметил, что после первого чтения в проект были внесены предложения автора и депутата Роберта Каграманяна.
Проект законов Республики Арцах "О техническом регулировании" был представлен на рассмотрение парламента министром экономики и производственных инфраструктур Левоном Григоряном, который подчеркнул, что принятие пакета законов обусловлено необходимостью гармонизации регулирующего сферу законодательства с правовым полем Республики Армения. После принятия пакета в первом чтении председатель НС предложил провести второе чтение по специальной процедуре -  согласно части 2 статьи 60 закона "Регламент НС"  в течение 24 часов.
Представив закон Республики Арцах "О свободе собраний", уполномоченный представитель правительства министр юстиции Арарат Даниелян отметил, что цель принятия закона -  обеспечение права на свободу собраний - на организацию собрания и участия в нем, установленного статьей 44 Конституции Республики Арцах и международными договорами. Для второго чтения этого пакета была установлена специальная процедура.
Во второй половине дня члены правительства во главе с президентом Республики Арцах Бако Саакяном, согласно закону Республики Арцах "Регламент НС" приняли участие в процедуре вопросов и ответов между исполнительным и законодательным органами власти.
Представители исполнительной власти ответили на вопросы,  касающиеся интернет-связи, технологической потери электроэнергии, сферы обороны, организации собраний, выплаты отпускных учителям, работ по благоустройству ряда улиц города Степанакерта, качества питьевой воды в районах, газификации села Ханцк, транспортной связи, нецелевого использования предгорных пахотных земель, благоустройства пострадавших от града улиц, предоставления ипотечных кредитов семьям погибших военнослужащих, компенсации ущерба, нанесенного гражданам в результате града, благоустройства условий больницы города Шуши.
Продолжив обсуждений законодательных вопросов, парламент заслушал законопроект «О внесении изменения в закон НКР "Об общем образовании"», представленный министром образования, науки и спорта Нарине Агабалян. ПО обоснованию министра, причина внесения изменения в закон – продление на 2 года срока преподавания учителей школ десятков сел республики, особенно приграничных и перезаселенных, несоответствующих требованиям, установленным частью 1 статьи 2 закона, но имеющих педагогический опыт.
Пакет законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики» и «О внесении дополнений и изменений в Кодекс уголовного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики» на рассмотрение парламента предложил министр Арарат Даниелян. По словам министра, принятие пакета законов обусловлено изменением, внесенным в Уголовный кодекс Республики Армения,– полномочия независимой комиссии по вопросам условно-досрочного освобождения или замены не отбытой части наказания более мягким видом наказания возложены на уголовно-исполнительную службу.
Представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», отметил, что они имеют целью привести законодательство, обеспечивающее деятельность уголовного поля Республики Арцах, в соответствие с законодательством Республики Армения, а именно уточнить подходы к определению размеров наркотических средств и психотропных веществ.
После представления законопроектов парламент рассмотрел и принял все вышеуказанные законы.
С депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц и Давид Ишханян.
Подводя итоги заседания,  председатель НС объявил, что завтра, 28-го июня, состоится очередное заседание 7-ой сессии НС.