1.ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանում արտգործնախարարի հետ քննարկել են Արցախի` բանակցային սեղան վերադարձի հարցը: Դուք դա հավանական համարու՞մ եք այս փուլում:
Ի՞նչ կերպ դա կարող է այս շրջանում իրականանալ` հաշվի առնելով Ադրբեջանի դիմադրությունը:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման հնարավորություն մոտ ապագայում տեսնու՞մ եք:
Եթե նույնիսկ դա քիչ հավանական է այս փուլում, ապա դեռ չի նշանակում, թե պետք է «քնեցնել» ղարաբաղյան կողմի բանակցություններին մասնակցելու թեման: Հակառակը, հարցը մշտապես ակտիվ ու թարմ պետք է պահել և անընդհատ հիշեցնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին։ Հաշվի առնելով, որ բանակցային գործընթացը գոնե այս փուլում չունի այն ռեսուրսը, որ կարող է վերադառնալ միջազգային փաստաթղթերով նախանշված լիարժեք ձևաչափ՝ այդուհանդերձ այդ շեշտադրումը պետք է լինի հայկական կողմերի ուշադրության կենտրոնում։
Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորման հեռանկարին, ապա Ադրբեջանի այսօրվա կոշտ դիմադրության ռազմավարությունը ակնհայտորեն նվազեցնում է մոտ ապագայում լուծման հնարավորությունները: Սակայն աշխարհաքաղաքական իրողություններն ու տարածաշրջանային զարգացումները մեր օրերում ենթարկվում են արագ ու կտրուկ փոփոխությունների, և չի կարելի բացառել, որ միջազգային հարաբերությունների ներկա կառուցակարգի որոշակի տեղաշարժերի դեպքում, Բաքուն կարող է շատ ավելի իրատեսական մոտեցում ցուցաբերել կարգավորման հանդեպ։
2. Ադրբեջանը շփման գծում կրկին զորքեր է կուտակում: Արդյո՞ք սա պատասխանը չէ Հայաստանի արտահայտած այն դիրքորոշման, որ Արցախը պետք է բանակցային սեղան վերադառնա:
Հավանաբար այդ պատճառն էլ կա, բայց դա չի կարող միակ բացատրությունը լինել։ Ադրբեջանը երբեք չի էլ թաքցրել խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու իր ցանկությունը և ամեն մի առիթ օգտագործել է ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի հետ սահմանի ուղղությամբ զորքերի ու ռազմական տեխնիկայի կուտակման համար: Այս հանգամանքը բացահայտ մարտահրավեր է, որը պետք է մտահոգի ոչ միայն հայկական կողմերին, այլև համանախագահ երկրներին ու բոլոր այն կառույցներին, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանային կայունությամբ ու խաղաղությամբ։
3. Արցախում ցույցերն ու դրանցից առաջացած խնդիրները արդյո՞ք հանգուցալուծման հասել են, թե ոչ:
Հունիսի սկզբին Արցախում՝ մասնավորապես Ստեփանակերտում, տեղի ունեցած իրադարձությունները ցույց են տվել, որ հանրության մեջ կան կուտակված խնդիրներ, և բնական է, որ ժողովրդավարական երկրում մարդիկ այդ մասին կարող են բարձրաձայնել ցույցերի կամ հավաքների միջոցով։ Իշխանությունների քայլերն առաջին իսկ օրերից ուղղված են եղել երկխոսության միջոցով և օրինականության շրջանակներում լուծելու բարձրացվող հարցերը:
Այս պահի դրությամբ ստեղծված են մի քանի հարթակներ, որտեղ դժգոհություն ունեցող քաղաքացիները կարող են ներկայացնել իրենց հուզող խնդիրները, որոնք ընթացքավորվում են համապատասխան պետական մարմինների կողմից։ Մասնավորապես, Ազգային ժողովում ստեղծված Քննիչ հանձնաժողովն աշխատում է ամենօրյա ռեժիմով և կարծում եմ, առաջիկայում նրանց հավաքած նյութերը թույլ կտան ավելի ճշգրիտ պատկեր ունենալ հանրային հնչեղություն ունեցող հարցերի և դրանց պատճառների վերաբերյալ։
4. Բակո Սահակյանը հայտարարել է, որ չի առաջադրվի նախագահի պաշտոնում: Ու՞մ եք տեսնում նրա փոխարեն:
Արցախում սահմանադրական մշակույթն ու ժողովրդավարական ավանդույթները վեր են ամեն ինչից, և այդ արժեհամակարգից շեղում չէր էլ կարող լինել: Մյուս բոլոր ենթադրությունները քաղաքական շահարկումների ոլորտից են:
Անկախության համարյա երեսունամյա տարեգրության մեջ երբեք արցախյան ընտրությունների արդյունքները կանխորոշված չեն եղել, և կարծում եմ, որ բոլորիս խնդիրը 2020թ. մրցակցային և թափանցիկ ընտրությունների ապահովումն է։ Թե ո՞վ կլինի այդ պայմաններում ընտրված նախագահը, որոշողը ժողովուրդն է։
5. ՀՀ նախկին իշխանությունների, մասնավորապես` երեք նախագահների հետ կապ պահու՞մ եք, թե՝ ոչ:
Արցախի իշխանությունների կողմից միշտ էլ առանձնակի հարգանք է դրսևորվել ՀՀ թե՛ նախկին, թե՛ գործող իշխանությունների հանդեպ։ Վստահ եմ՝ այդ հարգանքը փոխադարձ է։

1.Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в Армении обсудили с министром иностранных дел вопрос о возвращении Арцаха за стол переговоров. Считаете ли Вы вероятным это на данном этапе.
Каким образом это может осуществиться на данном этапе с учетом противостояния Азербайджана?
Видите ли Вы возможность урегулирования конфликта в ближайшем будущем?
Даже если это маловероятно на этом этапе, это еще не означает, что нужно предать забвению тему участия карабахской стороны в переговорах. Напротив, следует всегда держать актуальным вопрос и постоянно напоминать сопредседателям МГ ОБСЕ. Учитывая то, что на данном этапе у переговорного процесса пока нет того ресурса, наличие которого делает возможным возвращение к предусмотренному международными документами полноценному формату, тем не менее, этот вопрос должен быть в центре внимания армянских сторон.
Что касается перспективы урегулирования конфликта, то стратегия жесткого противостояния, принятая сегодня на вооружение Азербайджаном, очевидным образом сокращает возможности решения в ближайшем будущем. Однако геополитические реалии и региональные развития в наши дни подвергаются динамичным и резким изменениям, и нельзя исключать, что в случае определенных подвижек в нынешнем структурном порядке международных отношений Баку может проявить более реалистичный подход к урегулированию.
2. Азербайджан опять скапливает войска на линии соприкосновения. Является ли это ответом на выраженную Арменией позицию, согласно которой Арцах должен вернуться за стол переговоров?
Вероятно, причина кроется и в этом, но это не может быть единственным объяснением. Азербайджан никогда не скрывал своего желания решить проблему силовым путем и использовал любой повод для скопления войск и военной техники на границе как Арцаха, так и Армении.
Это обстоятельство – открытый вызов, который должен беспокоить не только армянские стороны, но и страны-сопредседатели и все те структуры, которые заинтересованы в региональной стабильности и мире.
3. Были ли урегулированы митинги и возникшие из-за них проблемы?
События, произошедшие в начале июня в Арцахе, в частности в Степанакерте, показали, что в обществе есть накопившиеся проблемы, и, естественно, в демократической стране люди могут заявлять об этом, проводя митинги или собрания. С первых же дней действия властей были направлены на решение поднятых вопросов путем диалога и в рамках законности. На данный момент созданы несколько площадок, где недовольные граждане могут представлять волнующие их проблемы, а соответствующие государственные структуры давать ход им. В частности, созданная в Национальном собрании Следственная комиссия работает в повседневном режиме и, думаю, собранные ими материалы в ближайшем будущем позволят составить более точную картину о вопросах, вызвавших общественный резонанс, и их причинах.
4. Бако Саакян объявил, что не будет баллотироваться на должность президента. Кого Вы видите на этой должности?
Конституционная культура и демократические традиции в Арцахе превыше всего, и отклонений от этой системы ценностей не могло и быть. Все остальные предположения относятся к области спекуляций.
За тридцатилетнюю историю независимости результаты выборов в Арцахе никогда не были предопределены и, думаю, задача каждого из нас – обеспечение конкурентных и прозрачных выборов. А кто будет избранным в этих условиях президентом – решит народ.
5. Вы поддерживаете связь с бывшими властями Республики Армения, в частности, тремя президентами?
Власти Арцаха всегда с особым уважением относились как к бывшим, так и к действующим властям Армении. Уверен, что это уважение взаимно.