Հունիսի 7-ին Աժ քննիչ հանձնաժողովի անդամներն ընդունել են հանրային խորհրդի ներկայացուցիչներ Դավիթ Սիմոնյանին, Կարեն Սիմոնյանին, Սերգեյ Ղազարյանին, Արմինե Պետրոսյանին, Վրեժ Ասմարյանին և Հովհաննես Ասմարյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ պատգամավորներին ստեղծված իրավիճակին արագ արձագանքելու և աջակցելու համար՝ հանրային խորհրդի նախաձեռնող խմբի անդամները ներկայացրել են այս օրերին կատարած աշխատանքը և քաղաքացիներից ստացված դիմումների ոլորտային ուղղվածությունները: Նրանք նշել են նաև, որ հունիսի 5-ին ձևավորված խորհուրդն առ այսօր ստացել է 675 դիմում, որոնց թվում՝ հանրային հնչեղության հարցեր չպարունակող նամակներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների անունից ակտիվ համագործակցության և հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ընթացքավորելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև նախաձեռնող խմբին իրավական կարգավիճակ տրամադրելու, աշխատանքները կանոնակարգելու, քննիչ հանձնաժողովի հետ կապերը համակարգելու և այլ հարցեր:
*ԱԺ Կանոնակարգ ԱՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորների պահանջով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 2-ին հայտարարել է խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման մասին, որը կուսումնասիրի հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը:

7-го июня члены следственной комиссии НС приняли представителей Общественного совета Давида Симоняна, Карена Симоняна, Сергея Газаряна, Армине Петросян, Врежа Асмаряна и Ованнеса Асмаряна.
Выразив благодарность депутатам НС за оперативное реагирование на сложившуюся ситуацию и содействие, члены инициативной группы общественного совета представили проделанную за эти дни работу и направленность заявлений, полученных от граждан. Они также отметили, что сформированный 5-го июня совет до сегодняшнего дня получил 675 заявлений, в том числе письма, несодержащие вопросов, вызвавших общественный резонанс.
От имени членов следственной комиссии НС председатель комиссии Эдуард Агабекян выразил готовность активно сотрудничать и за кратчайшие сроки дать ход вопросам, вызвавшим общественный резонанс.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся предоставления инициативной группе правового статуса, регламентирования работ, координации связей со следственной комиссией и др.
* Согласно статье 20 закона Республики Арцах "Регламент НС", по требованию депутатов председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 2-го июня объявил о создании следственной комиссии, которая изучит вопросы, вызвавших общественный резонанс.