Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը խորհրդարանում ընդունել է Ասկերանի Էդմոն Բարսեղյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի աշակերտներին և մասնագիտական կրթական աջակցությունների գծով տնօրենի տեղակալ Աիդա Գյանջյումյանին:
Խորհրդարանի ղեկավարը նախ ողջունել է աշակերտների՝ իշխանության տարբեր թևերի հետ հանդիպելու և առաջին ձեռքից հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալու նախաձեռնությունը, իսկ այնուհետև, նրանց իսկ առաջարկությամբ, խոսել երկրի պետական բյուջեի հաստատման և դրա կատարման հաշվետվողականության մասին:
«Երիտասարդությունը զինված է, եթե տեղեկացված է»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը՝ խոսելով բյուջեի ձևավորման հիմնական աղբյուրների ու մեխանիզմների մասին:
Հանդիպման ընթացում աշակերտներն ԱԺ նախագահին են առաջադրել այլ երկրների բուհերում սովորելու համար նախատեսվող ֆինանսավորմանը, Արցախում հեռուստատեսային ինտելեկտուալ խաղերի կազմակերպմանը, համալսարան-դպրոց-խորհրդարան կապին, Հայաստանում մշակութային նախագծերի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր և առաջարկություններ:
Հանդիպումից հետո աշակերտներն այցելել են ԱԺ նախագահի աշխատասենյակ, այնուհետև եղել նիստերի դահլիճում և լուսանկարվել խորհրդարանի ինստաշրջանակով:

Председатель Национального собрания Ашот Гулян принял в парламенте учащихся средней школы №1 имени Эдмона Барсегяна города Аскеран и заместителя директора школы Аиду Гянджумян.
Руководитель парламента поприветствовал инициативу учащихся встретиться с представителями разных ветвей власти и из первых рук получить ответы на интересующие их вопросы, а затем по их же предложению коснулся утверждения государственного бюджета страны и отчетности о его исполнении.
"Молодежь вооружена в том случае, когда она информирована", - подчеркнул Ашот Гулян, коснувшись основных источников и механизмов формирования бюджета.
В ходе встречи учащиеся задали председателю НС вопросы относительно финансирования обучения в зарубежных странах, организации телевизионных интеллектуальных игр в Арцахе, связи между университетом, школой и парламентом, участия в культурных проектах, организуемых в Армении, а также выступили с предложениями.
После встречи учащиеся посетили рабочий кабинет председателя НС, а затем побывали в зале заседаний и сфотографировались в инстарамке парламента.