Հունիսի 4-ին ԱԺ նախագահի որոշմամբ և պատգամավորների նախաձեռնությամբ խորհրդարանը գումարել է արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի օրակարգով՝ «ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագծի մասին» և «2018 թվականի հունիսի 1-ին ք. Ստեփանակերտում տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում ստեղծված իրավիճակի մասին քննարկումներ» հարցերով:
Շնորհակալություն հայտնելով պատգամավորներ Հայկ Խանումյանին, Դավիթ Մելքումյանին, Լեռնիկ Հովհաննիսյանին, Ռուդիկ Հյուսնունցին և Էդուարդ Աղաբեկյանին՝ հունիսի 1-ի դեպքերից հետո գործադրած ջանքերի և պատասխանատվություն ստանձնելու պատրաստակամության համար ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ այս օրերին խորհրդարանականները ներգարավված են եղել խնդրի կարգավորման և համերաշխության մթնոլորտի վերականգնման քայլերին՝ ինչպես հավաքների մասնակիցների հետ հանդիպումներին, այնպես էլ Հանրապետության նախագահի մոտ բազմաթիվ խորհրդակցություններին, քննարկումներին մասնակցելու կտրվածքով:
«Հասարակությանը մտահոգող հարցերի քննարկման նպատակով անհրաժեշտ հարթակ ապահովելու համար խորհրդարանում պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ին իրավունքի ուժով ստեղծվել է Քննիչ հանձնաժողով, որն ուսումնասելու է վերջին օրերին հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Այս հարցով ծավալված քննարկումներից հետո, ԱՀ Սահմանադրության 121-րդ հոդվածի երկրորդ մասի պահանջի համաձայն՝ 29 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է ԱԺ որոշման նախագծը՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը խմբակցությունների հետևյալ համամասնությամբ սահմանելու վերաբերյալ՝ «Հայրենիք» խմբակցություն` երկու, «Դաշնակցություն», «ժողովրդավարություն», «Շարժում-88», «Վերածնունդ» խմբակցություններ` մեկական պատգամավոր:
ԱԺ նախագահի կարգադրությամբ հաստատվել է քննիչ հանձնաժողովի հետևյալ կազմը՝
Էդուարդ Աղաբեկյան՝ հանձնաժողովի նախագահ, «Շարժում-88»խմբակցություն
Ռամելա Դադայան՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ «Հայրենիք» խմբակցություն
Արամ Գրիգորյան` «Հայրենիք» խմբակցություն
Ալյոշա Գաբրիելյան` «Դաշնակցություն» խմբակցություն
Դավիթ Մելքումյան` «Ժողովրդավարություն» խմբակցություն
Հայկ Խանումյան` «Վերածնունդ» խմբակցություն:
Օրակարգային երկրորդ հարցի շուրջ ելույթ են ունեցել պատգամավորներ՝ Ռուսլան Իսրայելյանը, Ռամելա Դադայանը, Վարդգես Բաղրյանը, Հայկ Խանումյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, Գագիկ Բաղունցը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Արսեն Առստամյանը, Գեորգի Պետրոսյանը, Ռուդիկ Հյուսնունցը և ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:

June 4, by the decision of the NA Speaker and by the initiative of the deputies, the Parliament convened an extraordinary meeting on the agenda of the initiator with the purpose of considering the following issues: "On the Draft Resolution of the National Assembly on Establishing the Number of Members of the NA Election Commission" and "Discussing the Situation Developed as a Result of June 1, 2018 in the city of Stepanakert. "
Expressing gratitude to the deputies Hayk Khanumyan, David Melkumyan, Lernik Hovhannisyan, Rudik Hyusnunts and Eduard Aghabekyan for the efforts and willingness to take responsibility after the events of June 1, the NA President Ashot Ghoulyan noted that these days the parliamentarians have been involved in the problem settlement actions and restoration of the atmosphere of solidarity both at meetings with participants of meetings, and by their participation in numerous meetings and discussions with the President of the Republic.
“In order to provide the necessary platform for discussing issues of concern to the public, on June 2, on the initiative of MPs in parliament, by virtue of law, an Investigation Commission was established which will study the issues that have caused public resonance in recent days," Ashot Ghoulyan said.
After discussions on this issue, according to the requirement of part two of Article 121 of the Constitution of the Republic of Artsakh, the draft resolution of the National Assembly on establishing the number of members of the NA Investigation Commission was adopted in the following proportion by the vote: 29- for, 0- against and 0 abstentions: fraction "Motherland" - two deputies, factions "Dashnaktsutyun", "Democracy", "Movement-88" and "Renaissance" - one deputy each.
By the order of the NA Speaker, the following composition of the investigation commission was approved: