Հունիսի 4-ին ԱԺ նախագահի որոշմամբ և պատգամավորների նախաձեռնությամբ խորհրդարանը գումարել է արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի օրակարգով՝ «ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագծի մասին» և «2018 թվականի հունիսի 1-ին ք. Ստեփանակերտում տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում ստեղծված իրավիճակի մասին քննարկումներ» հարցերով:
Շնորհակալություն հայտնելով պատգամավորներ Հայկ Խանումյանին, Դավիթ Մելքումյանին, Լեռնիկ Հովհաննիսյանին, Ռուդիկ Հյուսնունցին և Էդուարդ Աղաբեկյանին՝ հունիսի 1-ի դեպքերից հետո գործադրած ջանքերի և պատասխանատվություն ստանձնելու պատրաստակամության համար ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ այս օրերին խորհրդարանականները ներգարավված են եղել խնդրի կարգավորման և համերաշխության մթնոլորտի վերականգնման քայլերին՝ ինչպես հավաքների մասնակիցների հետ հանդիպումներին, այնպես էլ Հանրապետության նախագահի մոտ բազմաթիվ խորհրդակցություններին, քննարկումներին մասնակցելու կտրվածքով:
«Հասարակությանը մտահոգող հարցերի քննարկման նպատակով անհրաժեշտ հարթակ ապահովելու համար խորհրդարանում պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ին իրավունքի ուժով ստեղծվել է Քննիչ հանձնաժողով, որն ուսումնասելու է վերջին օրերին հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Այս հարցով ծավալված քննարկումներից հետո, ԱՀ Սահմանադրության 121-րդ հոդվածի երկրորդ մասի պահանջի համաձայն՝ 29 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է ԱԺ որոշման նախագծը՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը խմբակցությունների հետևյալ համամասնությամբ սահմանելու վերաբերյալ՝ «Հայրենիք» խմբակցություն` երկու, «Դաշնակցություն», «ժողովրդավարություն», «Շարժում-88», «Վերածնունդ» խմբակցություններ` մեկական պատգամավոր:
ԱԺ նախագահի կարգադրությամբ հաստատվել է քննիչ հանձնաժողովի հետևյալ կազմը՝
Էդուարդ Աղաբեկյան՝ հանձնաժողովի նախագահ, «Շարժում-88»խմբակցություն
Ռամելա Դադայան՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ «Հայրենիք» խմբակցություն
Արամ Գրիգորյան` «Հայրենիք» խմբակցություն
Ալյոշա Գաբրիելյան` «Դաշնակցություն» խմբակցություն
Դավիթ Մելքումյան` «Ժողովրդավարություն» խմբակցություն
Հայկ Խանումյան` «Վերածնունդ» խմբակցություն:
Օրակարգային երկրորդ հարցի շուրջ ելույթ են ունեցել պատգամավորներ՝ Ռուսլան Իսրայելյանը, Ռամելա Դադայանը, Վարդգես Բաղրյանը, Հայկ Խանումյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, Գագիկ Բաղունցը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Արսեն Առստամյանը, Գեորգի Պետրոսյանը, Ռուդիկ Հյուսնունցը և ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:

4-го июня постановлением председателя НС и по инициативе депутатов парламент созвал внеочередное заседание по повестке инициатора с целью рассмотрения следующих вопросов – "О проекте постановления НС относительно установления числа членов следственной комиссии НС" и "Обсуждения ситуации, сложившейся в результате инцидента, произошедшего 1-го июня 2018 года в городе Степанакерте".
Выразив благодарность депутатам Айку Ханумяну, Давиду Мелкумяну, Лернику Ованнисяну, Рудику Уснунцу и Эдуарду Агабекяну за приложенные усилия и готовность взять на себя ответственность после событий 1-го июня, председатель НС Ашот Гулян отметил, что в эти дни парламентарии были вовлечены в действия по урегулированию проблемы и восстановлению атмосферы солидарности как на встречах с участниками собраний, так и своим участием в многочисленных совещаниях и обсуждениях у президента Республики.
"С целью обеспечения необходимой площадки для обсуждения волнующих общественность вопросов 2-го июня по инициативе депутатов в парламенте в силу права была создана Следственная комиссия, которая изучит вопросы, вызвавшие в последние дни общественный резонанс", – отметил Ашот Гулян.
После обсуждений по этому вопросу, согласно требованию части второй статьи 121 Конституции Республики Арцах, соотношением голосов 29-"за", 0-"против" и 0 воздержавшихся, был принят проект постановления НС об установлении числа членов следственной комиссии НС в следующем соотношении: фракция "Родина" – два депутата, фракции "Дашнакцутюн", "Демократия", "Движение-88" и "Возрождение" – по одному депутату.
Распоряжением председателя НС был утвержден следующий состав следственной комиссии:
Эдуард Агабекян – председатель комиссии, фракция "Движение-88"
Рамела Дадаян – заместитель председателя комиссии, фракция "Родина"
Арам Григорян - фракция "Родина"
Алеша Габриелян – фракция "Дашнакцутюн"
Давид Мелкумян – фракция "Демократия"
Айк Ханумян - "Возрождение".
С речью относительно второго вопроса повестки выступили депутаты Руслан Исраелян, Рамела Дадаян, Вардгес Багирян, Айк Ханумян, Давид Ишханян, Эдуард Агабекян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, Гагик Багунц, Алеша Габриелян, Давид Мелкумян, Арсен Арустамян, Георгий Петросян, Рудик Уснунц и председатель НС Ашот Гулян.