(4-ը հունիսի, 2018թ.)
Մինչ նախաձեռնողների առաջարկած օրակարգին անցնելը ցանկանում եմ անդրադառնալ ս.թ. հունիսի 1-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած միջադեպի ու դրան հետևած զարգացումներին: Կարծում եմ, որ երկար նախապատմության կարիք չկա. խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները այս օրերին ներգարավված են եղել խնդրի կարգավորման և համերաշխության մթնոլորտի վերականգնման քայլերին՝ ինչպես հավաքների մասնակիցների հետ հանդիպումներին, այնպես էլ Հանրապետության նախագահի մոտ բազմաթիվ խորհրդակցություններին, քննարկումներին մասնակցելու կտրվածքով: Տեղին եմ համարում բոլորիս անունից մեր գործընկերներին շնորհակալություն հայտնել գործադրած ջանքերի և պատասխանատվություն ստանձնելու պատրաստակամության համար՝ Հայկ Խանումյանին, Դավիթ Մելքումյանին, Լեռնիկ Հովհաննիսյանին, Ռուդիկ Հյուսնունցին և Էդուարդ Աղաբեկյանին:
Ինչպես ցանկացած կենդանի օրգանիզմ, արցախյան հասարակությունը ևս ապրում ու գործում է՝ ունենալով տարբեր հարցերի շուրջ մտահոգություններ ու դժգոհություններ: Պետության կայացվածության մասին է խոսում բարձրացված հարցերին օրենքի շրջանակներում ճիշտ ու արդարացի լուծումներ տալու պատասխանատու պետական կառույցների կարողությունը, ինչն էլ մեր բոլորի ուշադրության կենտրոնում է եղել:
Հասարակությանը մտահոգող հարցերի քննարկման նպատակով անհրաժեշտ հարթակ ապահովելու համար խորհրդարանում պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ին իրավունքի ուժով ստեղծվել է Քննիչ հանձնաժողով, որը ուսումնասիրելու է վերջին օրերին հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը:
Նկատի ունենալով թեմայի հրատապությունը և մեր հասարակության հետաքրքրությունը՝ պատգամավորների նախաձեռնող խմբի առաջարկով նիստի օրակարգում ընդգրկվել է ոչ միայն քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը, այլ նաև 2018 թվականի հունիսի 1-ին ք. Ստեփանակերտւմ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում ստեղծված իրավիճակի մասին քննարկումը:

Внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах
Перед тем как перейти к предложенной инициаторами повестке, хотелось бы коснуться инцидента, произошедшего 1-го июня текущего года в Степанакерте, и последовавших за этим событий. Думаю, нет необходимости в долгой предыстории: все фракции парламента в эти дни были вовлечены в действия по урегулированию проблемы и восстановлению атмосферы солидарности как на встречах с участниками собраний, так и своим участием в многочисленных совещаниях и обсуждениях у президента Республики. Считаю уместным от имени всех нас выразить благодарность нашим коллегам за приложенные усилия и готовность взять на себя ответственность – Айку Ханумяну, Давиду Мелкумяну, Лернику Ованнисяну, Рудику Уснунцу и Эдуарду Агабекяну.
Как любой живой организм, общество Арцаха также живет и действует при наличии беспокойств и недовольств вокруг разных вопросов. О степени состоятельности государства свидетельствует способность ответственных государственных структур в рамках закона давать правильные и справедливые решения поднятым вопросам, а это находилось в центре нашего внимания.
С целью обеспечения необходимой площадки для обсуждения волнующих общественность вопросов 2-го июня по инициативе депутатов в парламенте в силу права была создана Следственная комиссия, которая изучит вопросы, вызвавшие в последние дни общественный резонанс.
Учитывая актуальность темы и интерес нашей общественности, по предложению инициативной группы депутатов в повестку заседания был включен не только проект постановления НС об установлении числа членов следственной комиссии, но и обсуждение ситуации, сложившейся в результате инцидента, произошедшего 1-го июня 2018 года в городе Степанакерте.
Таково основание для созыва сегодняшнего внеочередного заседания, и я прошу депутатов зарегистрироваться.