Հունիսի 4-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ընդունել է Օնտարիոյի օրենսդիր ժողովի նախկին խոսնակ, Օնտարիոյի նախկին պառլամենտականների ասոցիացիայի նախագահ Դեյվիդ Ուորներին:
Ողջունելով հյուրին՝ Վահրամ Բալայանը հույս է հայտնել, որ Դեյվիդ Ուորների գործադրած ջանքերը նոր լիցք կհաղորդեն հայ-կանադական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«Կարծում եմ, այն փոփոխությունները, որ տեղի են ունենում Արցախում վերջին տարիներին, վկայում են այն մասին, որ մենք ժողովրդավարության ինստիտուտների ստեղծման ճանապարհին հաջողություններ ունենք», - նշել է Վահրամ Բալայանը:
Այնուհետ ԱԺ նախագահի տեղակալը անդրադարձել է խորհրդարանում կուսակցությունների ներկայացվածությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դեյվիդ Ուորները նշել է, որ շատ տպավորված է իր առաջին այցով Հայաստան , Արցախ և բացահայտել երբեմնի ցանկությունը՝ այս երկու երկրների ժողովրդի մասին վավերագրական ֆիլմ նկարահանելու մասին:
«Հիմնական խնդիրը անվտանգության խնդիրն է, և միջազգային հանրությունը պարտավոր է առնվազն հարգի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և հասցեագրված դատապարտի Ադրբեջանի կողմից վարվող ապակառուցողական քաղաքականությունը», - ընդգծել է Դեյվիդ Ուորները:
Հանդիպմանը մասնակցել են Արցախի պառլամենտականների ասոցիացիայի նախագահ Համլետ Գրիգորյանը և ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:

4-го июня заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян принял бывшего спикера законодательного собрания Онтарио, председателя Ассоциации бывших парламентариев Онтарио Дейвида Уорнера.
Приветствуя гостя, Ваграм Балаян выразил надежду на то, что усилия Дейвида Уорнера придадут новый импульс укреплению армяно-канадских отношений.
"Думаю, изменения, происходящие в последние годы в Арцахе, свидетельствуют о том, что мы добились успехов на пути к созданию демократических институтов", - отметил Ваграм Балаян.
Затем заместитель председателя НС коснулся представленности партий в парламенте.
Выразив признательность за прием, Дейвид Уорнер отметил, что очень впечатлен своим первым визитом в Армению и Арцах и заявил о желании снять документальный фильм о народе двух армянских стран.
"Основная проблема – это проблема безопасности, и международное сообщество обязано как минимум уважать право народа Арцаха на самоопределение и адресно осудить деструктивную политику со стороны Азербайджана", - подчеркнул Дейвид Уорнер.
Во встрече приняли участие председатель Ассоциации парламентариев Арцаха Гамлет Григорян и зампредседателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Лерник Ованнисян.