Հունիսի 4-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ընդունել է Օնտարիոյի օրենսդիր ժողովի նախկին խոսնակ, Օնտարիոյի նախկին պառլամենտականների ասոցիացիայի նախագահ Դեյվիդ Ուորներին:
Ողջունելով հյուրին՝ Վահրամ Բալայանը հույս է հայտնել, որ Դեյվիդ Ուորների գործադրած ջանքերը նոր լիցք կհաղորդեն հայ-կանադական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«Կարծում եմ, այն փոփոխությունները, որ տեղի են ունենում Արցախում վերջին տարիներին, վկայում են այն մասին, որ մենք ժողովրդավարության ինստիտուտների ստեղծման ճանապարհին հաջողություններ ունենք», - նշել է Վահրամ Բալայանը:
Այնուհետ ԱԺ նախագահի տեղակալը անդրադարձել է խորհրդարանում կուսակցությունների ներկայացվածությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դեյվիդ Ուորները նշել է, որ շատ տպավորված է իր առաջին այցով Հայաստան , Արցախ և բացահայտել երբեմնի ցանկությունը՝ այս երկու երկրների ժողովրդի մասին վավերագրական ֆիլմ նկարահանելու մասին:
«Հիմնական խնդիրը անվտանգության խնդիրն է, և միջազգային հանրությունը պարտավոր է առնվազն հարգի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և հասցեագրված դատապարտի Ադրբեջանի կողմից վարվող ապակառուցողական քաղաքականությունը», - ընդգծել է Դեյվիդ Ուորները:
Հանդիպմանը մասնակցել են Արցախի պառլամենտականների ասոցիացիայի նախագահ Համլետ Գրիգորյանը և ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:

Former Speaker of the Legislative Assembly of Ontario, David Warner Received by Vahram Balayan
June 4, Vice President of the Republic of Artsakh National Assembly Vahram Balayan received the former Speaker of the Legislative Assembly of Ontario, Chair of Ontario Association of Former Parliamentarians David Warner.
"I think the changes that have taken place in Artsakh in recent years prove that we have success on the way to building democratic institutions," Vahram Balayan said.
Then the NA Vice President touched upon the representation of the parties in the parliament.
Expressing gratitude for the reception, David Warner noted, that he is very impressed with his first visit to Armenia and Artsakh and expressed a desire for making a documentary film about the people of these two countries.
"The main problem is security, and the international community is obliged to at least respect the right of the Artsakh people to self-determination and to express addressed conviction of the destructive policy of Azerbaijan, " said David Warner.
Artsakh Parliamentarians Association President Hamlet Grigoryan and Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement, Lernik Hovhannisyan participated at the meeting.