Մայիսի 31-ին Ազգային ժողովը գումարել է յոթերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը` Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է համայն հայությանը մայիսյան տոների առթիվ և երախտիքի խոսք հղել առաջին հանրապետության հիմնադիր գործիչներին ու անկախության նվիրյալներին.
«Ավարայր-Սարդարապատ-Շուշի հաղթանակների եռանկյունին բեկումնային է եղել հայ ժողովրդի համար՝ ազգային ինքնության պահպանման, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ազատ ու ինքնուրույն ապրելու և զարգանալու տեսանկյունից»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Սկսելով նիստի աշխատանքները` պատգամավոր Արսեն Առստամյանի առաջարկով քվեարկության արդյունքում օրակարգում ներառված «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012 թվականների ծրագրի կատարման 2017 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին», «Հանրակրթության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Տեխնիկական կանոնակարգման մասին», «Չափումների միասնականության ապահովման մասին», «Ստանդարտացման մասին» և «Հավատարմագրման մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ հարցերը hանվեցին` նախնական քննարկումների ժամկետները պահելու հիմնավորմամբ:
Օրակարգով առաջինը Արցախի Հանրապետության Գերագույն դատարանի և վերաքննիչ դատարանի դատավորներ նշանակելու մասին հարցն էր:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը Գերագույն դատարանի դատավորի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել վերաքննիչ դատարանի դատավոր Հրայր Աբրահամյանի թեկնածությունը: Շնորհակալություն հայտնելով իր թեկնածությունն առաջարկելու և ԱԺ խմբակցություններում տեղի ունեցած արդյունավետ քննարկումների համար` Հրայր Աբրահամյանը նշել է, որ այսուհետ ևս շարունակելու է անաչառ իրականացնել օրենքով իրեն վստահված լիազորությունները:
Խորհրդարանը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի առաջարկով լսել է ԱՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Մարատ Ավանեսյանին վերաքննիչ դատարանի դատավորի պաշտոնում նշանակելու հարցը:
Դատավորների թեկնածուները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որից հետո խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության:
Ամփոփելով քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ռամելա Դադայանը հայտարարել է, որ Հրայր Աբրահամյանի օգտին քվեարկել է 27 պատգամավոր, դեմ` 3: Մարատ Ավանեսյանին վերաքննիչ դատարանի դատավորի պաշտոնում նշանակելու օգտին քվեարկել է 29, դեմ` 1 պատգամավոր:
Կազմված արձանագրությունների հիմքով ԱԺ նախագահը հրապարակել է ԱԺ որոշումները վերոնշյալ դատավորներին պաշտոններում նշանակելու վերաբերյալ:
Այնուհետև ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2017թ. գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին հաղորդմամբ հանդես է եկել ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
Պաշտպանի խոսքով` գրասենյակը 2017թ.-ին 150 անձից ստացել է 119 դիմում, որոնցում մեծ թիվ են կազմել սոցիալական ապահովության և բավարար կենսամակարդակի ապահովման իրավունքի վերաբերյալ դիմումները: Ռուբեն Մելիքյանը նաև խոսել է միջազգային կառույցներում կատարած աշխատանքների, ինչպես նաև խորհրդարանի հետ փոխգործակցության հեռանկարների մասին:
Հաջորդիվ ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի 2017թ. գործունեության տարեկան հաղորդումն է ներկայացրել պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ` հաշվետու տարվա ընթացում պալատն իրականացրել է 21 վերահսկողական միջոցառում: Վերահսկողություն է իրականացվել 33 օբյեկտում այդ թվում` 14 պետական մարմին, 7 համայնք, 10 ոչ առևտրային կազմակերպություն և 2 առևտրային ընկերություն: Վերահսկողությամբ ընդգրկված միջոցառումների ֆինանսական ծավալը կազմել է մոտ 15 մլդ դրամ»,- ընդգծել է Էռնեստ Ավանեսյանը:
ԼՂՀ 2015-2017թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման հաշվետվությամբ հանդես է եկել ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կարեն Ներսիսյանը, ով խոսել է ծառայությունում ներդրված նոր ծրագրերի, հայաստանյան գործընկերների ու կենտրոնական բանկի հետ ձեռքբերված համագործակցության, կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման թեմաներով:
Զեկուցողները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին և տվել համապատասխան պարզաբանումներ:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքներին՝ խորհրդարանը քննարկել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Առևտրաարդյունաբերական պալատի մասին» ԱՀ օրենքը, որը ներկայացրել է էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը:
Նախարարը Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացրել նաև «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների փաթեթը, որի ընդունումը, համաձայն նախարարի խոսքի, պայմանավորված է 2012թ.-ի հուլիսից անշարժ գույքի կադաստրի ոլորտում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությամբ` նպատակ ունենալով իրականացնել համակարգի գործառույթների շարունակական պարզեցում և բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացում:
Հարցերից և պարզաբանումներից հետո, այս նախագիծը ևս արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը:
Նիստի օրենսդրական վերջին հարցը «Դատախազության մասին» Արցախի Հանրապետության օրինագիծն էր: Խոսելով նախագծի մասին` կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը նշել է, որ նախատեսված կարգավորումներն առավելապես պայմանավորված են Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության դրույթներին համապատասխանեցմամբ:
Գլխադասային` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո, խորհրդարանն այն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ:

31-го мая Национальное собрание созвало очередное пленарное заседание седьмой сессии.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян поздравил армянство всего мира с майскими праздниками и выразил слова благодарности деятелям-основоположникам первой республики и преданным идее независимости.
"Треугольник побед Аварайр-Сардарапат-Шуши стал переломным для армянского народа с точки зрения сохранения национальной идентичности, распоряжения собственной судьбой и стремления самостоятельно жить и развиваться", - отметил Ашот Гулян.
В начале заседания по итогам предложенного депутатом Арсеном Арустамяном голосования вопросы относительно включенных в повестку проектов законов Республики Арцах "Об утверждении годового отчета о выполнении программы приватизации государственного имущества за 2010-2012гг. в 2017 году", «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об общем образовании"» и "О техническом регулировании", "Об обеспечении единства измерений" и "Об аккредитации" были изъяты с обоснованием соблюдения сроков предварительных обсуждений.
Первым вопросом повестки дня заседания был вопрос о назначении судей Верховного и Апелляционного судов Республики Арцах.
На должность судьи Верховного суда председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян предложила кандидатуру судьи Апелляционного суда Грайра Абрамяна. Выразив признательность за выдвижение своей кандидатуры и за прошедшие во фракциях НС результативные обсуждения, Грайр Абрамян отметил, что отныне также продолжит беспристрастно осуществлять вверенные ему по закону полномочия.
По предложению председателя Высшего судебного совета Гаяне Григорян парламент заслушал вопрос о назначении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах Марата Аванесяна на должность судьи Апелляционного суда.
Кандидаты ответили на вопросы депутатов, после чего парламент перешел к тайному голосованию.
Подводя итоги голосования, председатель счетной комиссии Рамела Дадаян объявила, что в пользу кандидатуры Грайра Абрамяна проголосовали 27 депутатов, а "против" 3 депутата. Кандидатуру Марата Аванесяна поддержали 29 депутатов, 1 депутат проголосовал "против".
На основании составленных протоколов председатель НС огласил постановления НС о назначении вышеуказанных судей на должности.
Затем с сообщением о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах за 2017 год, а также о состоянии защиты прав и свобод человека выступил Защитник прав человека Республики Арцах Рубен Меликян.
По словам омбудсмена, в 2017 году офис получил 119 заявлений от 150 лиц, большинство из которых заявления касались социального обеспечения и права на достаточный жизненный уровень. Рубен Меликян также коснулся проделанных в международных инстанциях работ, а также перспектив взаимодействия с парламентом.
Затем с годовым сообщением о деятельности Аудиторской палаты Республики Арцах за 2017 год выступил председатель палаты Эрнест Аванесян."В общей сложности в отчетном году палата осуществила 21 контрольное мероприятие. Был осуществлен контроль в 33 объектах, в том числе в 14 государственных органах, 7 общинах, 10 некоммерческих организациях и 2 коммерческих компаниях. Финансовый объем охваченных мероприятий составил около 15 млрд драмов", - подчеркнул Эрнест Аванесян.
С отчетом о выполнении трехлетней программы государственных статистических работ в НКР за 2015-2017 годы выступил председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Карен Нерсисян. Он коснулся новых программ, внедренных в Службе, сотрудничества с коллегами из Республики Армения и Центральным банком, подготовки и переподготовки кадров.
Перейдя к законодательной работе, парламент рассмотрел и во втором чтении принял закон Республики Арцах "О торгово-промышленной палате", который представил министр экономики и производственных инфраструктур Левон Григорян.
Министр представил на рассмотрение Национального собрания также пакет законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной регистрации прав на имущество" и «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине", принятие которого, по словам министра, обусловлено необходимостью обеспечения продолжительности начатых в июле 2012 года институциональных реформ в сфере кадастра недвижимого имущества, имея целью осуществление систематического упрощения функций системы и повышение качества предоставляемых населению услуг.
После озвученных вопросов и пояснений этот проект также был одобрен парламентом.
Коснувшись проекта закона Республики Арцах "О прокуратуре", уполномоченный представитель правительства министр юстиции Арарат Даниелян отметил, что предусмотренные регулирования преимущественно обусловлены необходимостью приведения в соответствие с положениями Конституции Республики Арцах.
Получив положительное заключение головной комиссии – постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, парламент принял законопроект в первом чтении.