Արցախի խորհրդարանում գումարվել են մշտական հանձնաժողովների նիստեր
Մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի  մշտական հանձնաժողովի նիստ` հանձնաժողովի ղեկավար Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ: Նիստի ընթացքում հանձնաժողովը քննարկել և դրական եզրակացություն է տվել ««Առևտրաարդյունաբերական պալատի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծին, ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին»  և «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթին, ինչպես նաև «Տեխնիկական կանոնակարգման մասին», «Չափումների միասնականության ապահովման մասին», «Ստանդարտացման մասին», «Հավատարմագրման մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Ավելի ուշ կայացել է նաև ԱԺ Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Բացելով նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը նշել է, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում մոտենում է ավարտին, և հանձնաժողովի առաջիկա նիստի ժամանակ քննարկվելու է հաշվետվությունը լիագումար նիստի օրակարգ մտցնելու հարցը:
Այնուհետև հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012 թվականների ծրագրի կատարման 2017 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծին. ի գիտություն ընդունվել են «Արցախի Հանրապետության 2018 թ. առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկանքը», «Հաշվեքննիչ պալատի 2017թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը» և «ԼՂՀ 2015-2017թթ պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման մասին հաշվետվությունը»:

Sessions of Standing Committees Convened in the Parliament of Artsakh
May 25, a meeting of the Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructures of the National Assembly was held under the chairmanship of the Chairman of the Arpad Avanesyan Committee. During the meeting, the committee investigated and gave a positive conclusion to the draft law of the Republic of Artsakh "On the Chamber of Commerce and Industry", the package of laws of the Republic of Artsakh "On Making Addenda and Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic" On State Registration of Rights to Property "and "On Making Amendments to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic" On State Duty " as well as a package of draft laws of the Republic of Artsakh "On Technical Regulation", "On Ensuring the Unity of Measurements," "On Standardization," and "On Accreditation."
Later, the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Finance and Economic Management was also held. Opening the meeting, the Chairman of the committee Ruslan Israelyan noted that the discussion of the reports on the execution of the state budget for 2017 in the NA standing committees and factions is nearing completion and the question of making a report to the agenda of the plenary session will be considered at the upcoming meeting of the commission.
Then the commission considered and gave a positive conclusion to the draft law of the Republic of Artsakh "On Approval of the 2017 Annual Report on the Implementation of the Program of Privatization of State Property for 2010-2012", the "Information on the Execution of the State Budget of the Republic of Artsakh for the First Quarter of 2018" , " The 2017 Annual Report on the Activities of the Audit Chamber" and "The 2015-2017 Report on the Implementation of the Three-year Program of State Statistical Works of the NKR."