Արցախի խորհրդարանում գումարվել են մշտական հանձնաժողովների նիստեր
Մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի  մշտական հանձնաժողովի նիստ` հանձնաժողովի ղեկավար Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ: Նիստի ընթացքում հանձնաժողովը քննարկել և դրական եզրակացություն է տվել ««Առևտրաարդյունաբերական պալատի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծին, ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին»  և «Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթին, ինչպես նաև «Տեխնիկական կանոնակարգման մասին», «Չափումների միասնականության ապահովման մասին», «Ստանդարտացման մասին», «Հավատարմագրման մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Ավելի ուշ կայացել է նաև ԱԺ Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Բացելով նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը նշել է, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում մոտենում է ավարտին, և հանձնաժողովի առաջիկա նիստի ժամանակ քննարկվելու է հաշվետվությունը լիագումար նիստի օրակարգ մտցնելու հարցը:
Այնուհետև հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012 թվականների ծրագրի կատարման 2017 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծին. ի գիտություն ընդունվել են «Արցախի Հանրապետության 2018 թ. առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկանքը», «Հաշվեքննիչ պալատի 2017թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը» և «ԼՂՀ 2015-2017թթ պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման մասին հաշվետվությունը»:

В парламенте Арцаха были созваны заседания постоянных комиссий
25-го мая состоялось заседание постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур Национального собрания под председательством руководителя комиссии Арпата Аванесяна. В ходе заседания комиссия рассмотрела и дала положительное заключение проекту закона Республики Арцах "О торгово-промышленной палате", пакету законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной регистрации прав на имущество"» и «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"», а также пакет проектов законов Республики Арцах "О техническом регулировании", "Об обеспечении единства измерений", "О стандартизации" и "Об аккредитации".
Позднее состоялось также заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Открывая заседание, председатель комиссии Руслан Исраелян отметил, что обсуждения отчетов об исполнении государственно бюджета за 2017 год в постоянных комиссиях и фракциях НС близятся к завершению и на предстоящем заседании комиссии будет рассмотрен вопрос о внесении отчета в повестку пленарного заседания.
Затем комиссия рассмотрела и дала положительное заключение проекту закона Республики Арцах "Об утверждении годового отчета о выполнении программы приватизации государственного имущества на 2010-2012 годы в 2017 году", были приняты к сведению "Справка об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за первый квартал 2018 года", "Годовое сообщение о деятельности Аудиторской палаты за 2017 год" и "Отчет о выполнении трехлетней программы государственных статистических работ НКР за 2015-2017гг.".