Տարեկան հաշվետվությունների քննարկում ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Մայիսի 23-ին օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արարատ Օհանջանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
2017թ. պետական բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվություններ են ներկայացրել Առողջապահության և Աշխատանքի, սոցիալական ապահովության և վերաբնակցեման նախարարները:
Առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը, ներկայացնելով բնագավառի 2017թ.-ի կատարողականը, նշել է, որ պետական բյուջեից ոլորտին է ուղղվել 5մլրդ 996,5մլն դրամ, կատարողականը՝ 5մլրդ 910,9մլն դրամ կամ նախատեսվածի 98.6%-ը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանի ներկայացմամբ՝ 2017թ.ին սոցիալական ոլորտին է հատկացվել 20մլրդ 932մլն 400 հազար դրամ, կատարողականը կազմել է 20մլրդ 48մլն 900 հազար դրամ կամ նախատեսվածի 96%- ը:
Այնուհետև Աժ պատգամավորները կառավարության լիազոր ներկայացուցիչներին առաջադրել են հարցեր՝ բյուջեի կատարողականի և նշված ոլորտներում պետական ծրագրերի արդյունավետության վերաբերյալ:

Annual Reports Discussion at the NA Standing Committee on Social Affairs and Health Care
May 23 afternoon, a joint sitting of the Standing Committees on Social and Health Care and Budget, Financial Economic Management of the Republic of Artsakh National Assembly was held, chaired by committee chairmen Ararat Ohanjanyan and Ruslan Israelyan.
The 2017 State Budget Performance Reports have been presented by the Ministers of Health and Labor, Social Security and Resettlement.
Health Minister Karine Atayan, introducing the 2017 fields performance, noted that 5 billion 910.9 million drams or 98.6% have been utilized of the allocated 5 billion 996.5 million drams to the sphere.
According to the Minister of Labor and Social Affairs Samvel Avanesyan, in 2017, 20 billion 932 million 400 thousand drams was allocated to the social sphere. The performance made 20bln 48mln 900 thousand drams or 96% of the planned amount.
Then the NA deputies put forward questions to the government representatives concerning the budget performance and the effectiveness of the state programs of the above mentioned areas.