Մայիսի 23-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
2017թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվություններ են ներկայացրել Արցախի Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի աշխատակազմերի ղեկավարները, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետը, ինչպես նաև Գերագույն դատարանի նախագահը, Գլխավոր դատախազը, Արդարադատության նախարարը, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը, Քաղծառայության խորհրդի նախագահն ու Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարը:
Նախագահի աշխատակազմի 2017թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացնելով՝ Մարատ Մուսայելյանը նշել է, որ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը հոգալու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 461մլն 447հազ դրամ, կատարողականը՝ 429մլն 179հազ դրամ կամ նախատեսվածի 93%-ը:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ պետական բյուջեից աշխատակազմին հատկացված գումարը կազմել է 538մլն 30հազ դրամ, կատարողականը՝ 527մլն 137հազ դրամ կամ նախատեսվածի 98%-ը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը, ներկայացնելով հաշվետվությունը, նշել է, որ իր ղեկավարած ստորաբաժանումը ԱՀ կառավարության աշխատակազմի իրավահաջորդն է, հետևաբար, կատարված կառուցվածքային փոփոխություններից հետո ճշտվել է ստորաբաժանմանը հատկացված բյուջետային միջոցների նախահաշիվը, որը կազմել է 766մլն 620հազ, փաստացի ծախսվել է 737մլն 805հազ դրամ կամ 96, 2%-ը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի ներկայացմամբ՝ դատական համակարգին 2017թ.-ի բյուջեից հատկացվել է 558մլն 196հազ դրամ, փաստացի ծախսը՝ 520 մլն 74հազ դրամ կամ նախատեսվածի 93,2%-ը:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի հաշվետվության համաձայն՝ հաշվետու տարվա ընթացքում պետական բյուջեից դատախազությանը հատկացվել է 498մլն 761հազ դրամ, կատարողականը՝ 470մլն 945հազ դրամ կամ նախատեսվածի 94,4%-ը:
Արդարադատության նախարարությանը, ըստ նախարար Արարատ Դանիելյանի հաշվետվության, պետական բյուջեից հատկացվել է 337մլն դրամ, կատարողականը՝ 330մլն դրամ կամ նախատեսվածի 98 %-ը:
Հաշվետու տարվա ընթացքում Հաշվեքննիչ պալատի պահպանման ծախսը հոգալու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 134մլն 947հազ դրամ, որի կատարողականը, համաձայն Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի հաշվետվության, կազմել է 130մլն 672հազ դրամ կամ նախատեսվածի 96,8%-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի ներկայացմամբ՝ 2017թ.-ին գրասենյակի բյուջեի կատարողականը կազմել է 42մլն 412հազ դրամ, կամ նախատեսվածի 99,2%-ը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի հաշվետվության համաձայն՝ 2017թ.-ին խորհրդին է հատկացվել 100մլն 811հազ դրամ, կատարողականը՝ 100մլն 438հազ դրամ կամ նախատեսվածի 99.6%-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի հաշվետվությամբ՝ 2017թ.-ին հանձնաժողովի պահպանման և միջոցառումների կազմակերպման նախահաշիվը կազմել է 154մլն 270հազ դրամ, կատարողականը՝ 134մլն 863հազ դրամ կամ նախատեսվածի 87,4%-ը:

Отчет об исполнении госбюджета за 2017 год обсужден в постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам
23 мая 2018
23-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян.
Годовой отчет об исполнении государственного бюджета за предыдущий год представили руководители аппаратов президента и Национального собрания Республики Арцах, начальник управления по делам правительства аппарата президента Республики Арцах, а также председатель Верховного суда, генеральный прокурор, министр юстиции, председатель Аудиторской палаты, защитник прав человека, председатель совета Гражданской службы и председатель Центральной избирательной комиссии.
Представив отчет об исполнении госбюджета за 2017 год, руководитель аппарата президента Марат Мусаелян отметил, что  из 461 млн 447 тыс драмов, выделенных на содержание аппарата, фактическое исполнение составило 429 млн 179 тыс драмов или 93% предусмотренной суммы.
Согласно отчету руководителя аппарата Национального собрания Гарика Джамгаряна, из госбюджета было выделено 538 млн 30 тыс драмов, фактическое исполнение составило 527 млн 137 тыс драмов или 98% предусмотренной суммы.
Как сообщил начальник управления по делам правительства аппарата президента Республики Арцах – первый заместитель руководителя аппарата Араик Лазарян, руководимое им подразделение является правопреемником аппарата правительства Республики Арцах, а следовательно, после проведенных структурных изменений была уточнена смета бюджетных средств, выделенных подразделению, – 766 млн 620 тыс драмов, фактическое исполнение составило 737 млн 805 тыс драмов или 96,2% предусмотренной суммы.
По сообщению председателя Верховного суда Нарине Нариманян, в 2017 году из бюджета было выделено 558 млн 196 тыс драмов, фактические расходы составили 520 млн 74 тыс драмов или 93.2%.
Генеральный прокурор Артур Мосиян отметил, что в отчетном году прокуратуре было выделено 498 млн 761 тыс драмов, фактическое исполнение составило 470 млн 945 тыс драмов или 94,4%.
Министр юстиции Арарат Даниелян сообщил, что из госбюджета ведомству было выделено 337 млн драмов, фактическое исполнение составило 330 млн драмов или 98%.
Согласно отчету председателя Аудиторской палаты Эрнеста Аванесяна, в 2017 году из госбюджета на содержание Аудиторской палаты было выделено 194 млн 947 тыс драмов, фактическое исполнение составило 130 млн 672 тыс драмов или 96,8% предусмотренной суммы.
Как сообщил Защитник прав человека Рубен Меликян, в 2017 году исполнение госбюджета офисом омбудсмена составило 42 млн 412 тыс драмов или 99.2% предусмотренной суммы.
Согласно отчету председателя совета Гражданской службы Бориса Арушаняна, в 2017 году совету Гражданской службы было выделено 100 млн 811 тыс драмов, фактическое исполнение составило 100 млн 438 тыс драмов или 99.6%.
Председатель Центральной избирательной комиссии Србуи Арзуманян отметила, что в 2017 году смета расходов на содержание комиссии и организацию мероприятий составили 154 млн 270 тыс драмов, исполнение составило 134 млн 863 тыс драмов или 87.4%.