Մայիսի 23-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
2017թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվություններ են ներկայացրել Արցախի Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի աշխատակազմերի ղեկավարները, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետը, ինչպես նաև Գերագույն դատարանի նախագահը, Գլխավոր դատախազը, Արդարադատության նախարարը, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը, Քաղծառայության խորհրդի նախագահն ու Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարը:
Նախագահի աշխատակազմի 2017թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացնելով՝ Մարատ Մուսայելյանը նշել է, որ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը հոգալու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 461մլն 447հազ դրամ, կատարողականը՝ 429մլն 179հազ դրամ կամ նախատեսվածի 93%-ը:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ պետական բյուջեից աշխատակազմին հատկացված գումարը կազմել է 538մլն 30հազ դրամ, կատարողականը՝ 527մլն 137հազ դրամ կամ նախատեսվածի 98%-ը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը, ներկայացնելով հաշվետվությունը, նշել է, որ իր ղեկավարած ստորաբաժանումը ԱՀ կառավարության աշխատակազմի իրավահաջորդն է, հետևաբար, կատարված կառուցվածքային փոփոխություններից հետո ճշտվել է ստորաբաժանմանը հատկացված բյուջետային միջոցների նախահաշիվը, որը կազմել է 766մլն 620հազ, փաստացի ծախսվել է 737մլն 805հազ դրամ կամ 96, 2%-ը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի ներկայացմամբ՝ դատական համակարգին 2017թ.-ի բյուջեից հատկացվել է 558մլն 196հազ դրամ, փաստացի ծախսը՝ 520 մլն 74հազ դրամ կամ նախատեսվածի 93,2%-ը:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի հաշվետվության համաձայն՝ հաշվետու տարվա ընթացքում պետական բյուջեից դատախազությանը հատկացվել է 498մլն 761հազ դրամ, կատարողականը՝ 470մլն 945հազ դրամ կամ նախատեսվածի 94,4%-ը:
Արդարադատության նախարարությանը, ըստ նախարար Արարատ Դանիելյանի հաշվետվության, պետական բյուջեից հատկացվել է 337մլն դրամ, կատարողականը՝ 330մլն դրամ կամ նախատեսվածի 98 %-ը:
Հաշվետու տարվա ընթացքում Հաշվեքննիչ պալատի պահպանման ծախսը հոգալու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 134մլն 947հազ դրամ, որի կատարողականը, համաձայն Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի հաշվետվության, կազմել է 130մլն 672հազ դրամ կամ նախատեսվածի 96,8%-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի ներկայացմամբ՝ 2017թ.-ին գրասենյակի բյուջեի կատարողականը կազմել է 42մլն 412հազ դրամ, կամ նախատեսվածի 99,2%-ը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի հաշվետվության համաձայն՝ 2017թ.-ին խորհրդին է հատկացվել 100մլն 811հազ դրամ, կատարողականը՝ 100մլն 438հազ դրամ կամ նախատեսվածի 99.6%-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի հաշվետվությամբ՝ 2017թ.-ին հանձնաժողովի պահպանման և միջոցառումների կազմակերպման նախահաշիվը կազմել է 154մլն 270հազ դրամ, կատարողականը՝ 134մլն 863հազ դրամ կամ նախատեսվածի 87,4%-ը:

Report on the Execution of the 2017 State Budget Report Discussed in the NA Standing Committee on State and Legal Affairs
23 May 2018
May 23, a joint sitting of the Republic of Artsakh NA Standing Committees on State and Legal Issues and on Budget, Financial and Economic Management was held by Chairs of the committees Hovik Jivanyan and Ruslan Israelyan.
The annual report on the implementation of the state budget for the previous year was presented by the Republic of Artsakh Chiefs of the presidential and National Assembly staffs, the office of the President, as well as the chairman of the Supreme Court, the Prosecutor General, the Minister of Justice, the chairman of the Chamber of Auditors, the human rights defender, Council of Civil Service and chairman of the Central Election Commission.
Presenting the report on the execution of the state budget for 2017, the head of the presidential staff Marat Musaelyan noted that out of 461 million 447 thousand drams allocated for the maintenance of the system, the actual performance amounted to 429 million 179 thousand drams or 93% of the stipulated amount.
According to the report of the head of the National Assembly apparatus, Garik Zhamgaryan, 538 million 30 thousand drams were allocated from the state budget, actual performance was 527 million 137 thousand drams or 98% of the stipulated amount.
Head of the Republic of Artsakh Administration of Governmental Affairs, the first deputy head of the staff, Arayik Lazaryan, said that the unit headed by him is the legal successor of the government of the Republic of Artsakh, and consequently, after the structural changes, the estimate of budget funds allocated to the unit was specified: 766 million 620 thousand drams, the actual performance was 737 million 805 thousand drams or 96.2% of the stipulated amount.
According to the Chairman of the Supreme Court, Narine Narimanyan, in 2017, 558 million 196 thousand drams were allocated from the budget, actual expenditures amounted to 520 million 74 thousand drams or 93.2%.
Prosecutor General Artur Mosiyan noted that in the reporting year, the prosecutor's office allocated 498 million 761 thousand drams, actual execution amounted to 470 million 945 thousand drams or 94.4%.
Minister of Justice Ararat Danielyan reported that 337 million drams were allocated from the state budget to the department; the actual performance was 330 million drams or 98%.
According to the report of the chairman of the Audit Chamber Ernest Avanesyan, in 2017, 194 million 947 thousand drams were allocated from the state budget for the maintenance of the Audit Chamber, the actual performance amounted to 130 million 672 thousand drams or 96.8% of the stipulated amount.
According to Human Rights Defender Ruben Melikyan, in 2017, the performance of the state budget by the ombudsman's office amounted to 42 million 412 thousand drams or 99.2% of the stipulated amount.
According to the report of the chairman of the Civil Service Council Boris Arushanyan, in 2017 the Civil Service Council allocated 100 million 811 thousand drams, the actual performance made 100 million 438 thousand drams or 99.6%.
Chair of the Central Election Commission, Srbuhi Arzumanyan, noted that in 2017, the budget for the maintenance of the commission and organization of events amounted to 154 million 270 thousand drams, the performance was 134 million 863 thousand drams or 87.4%.
During the meeting, the deputies, according to the procedure, asked questions and received the necessary explanations.