Մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկայացնելով կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառի 2017թ.-ի տարեկան կատարողականը՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ոլորտին հատկացվել է 14մլդ 381,1մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 13 մլդ 974,3 մլն դրամ կամ 97%-ը:
Նախարարի խոսքով բյուջեից հատկացված գումարի զգալի մասն ուղղվել է հանրակրթության ոլորտին:
Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի նախարարության 2017թ. բյուջեի տարեկան կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը: Նախարարի փոխանցմամբ ոլորտին է հատկացվել շուրջ 1մլդ 500մլն դրամ, կատարողականը՝ 96%:
Պատգամավորները ոլորտի պատասխանատուներին են առաջադրել Հայաստանի և արտասահմանյան երկրների բուհերում սովորող Արցախի ուսանողներին աշխատանքով ապահովելու, ավարտական քննությունների, Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնի՝ շրջաններում հյուրախաղերի կազմակերպման, տոնական օրերին մշակույթի ոլորտում արվող ծախսերի և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր:

2017 Budget Execution Discussions Continued in the Committees
May 21, joint sitting of the Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport and Budget, Financial and Economic Management of the Artsakh Republic took place. Chairmen of the Committees Armen Sargsyan and Ruslan Israyelyan conducted the sitting.
Presenting the annual performance of the sphere of education, science and sports in 2017, the Minister Narine Aghabalyan noted that in the reporting year 14 billion 381.1 million drams were allocated to the sphere, the performance made 13 billion 974.3 million drams or 97%.
According to the minister, a large part of the amount allocated from the budget was directed to the sphere of general education
The Minister of Culture and Youth Affairs, Sergey Shahverdyan made a report on the annual budget performance. According to the Minister, about 1 billion 500 million drams were allocated to the sphere, and the performance was 96 percent.
The MPs have asked the responsible officials of the sphere questions concerning the employment of Artsakh students studying in Armenian and foreign universities, final examinations, the organization of tours of the Stepanakert State Drama Theater in the regions, spendings in the field of culture on holidays and other topics.
The deputies asked questions concerning the employment of Artsakh students studying in Armenian and foreign universities, final examinations, the organization of tours of the Stepanakert State Drama Theater in the regions, spending in the field of culture on holidays and other topics.