Մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկայացնելով կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառի 2017թ.-ի տարեկան կատարողականը՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ոլորտին հատկացվել է 14մլդ 381,1մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 13 մլդ 974,3 մլն դրամ կամ 97%-ը:
Նախարարի խոսքով բյուջեից հատկացված գումարի զգալի մասն ուղղվել է հանրակրթության ոլորտին:
Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի նախարարության 2017թ. բյուջեի տարեկան կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը: Նախարարի փոխանցմամբ ոլորտին է հատկացվել շուրջ 1մլդ 500մլն դրամ, կատարողականը՝ 96%:
Պատգամավորները ոլորտի պատասխանատուներին են առաջադրել Հայաստանի և արտասահմանյան երկրների բուհերում սովորող Արցախի ուսանողներին աշխատանքով ապահովելու, ավարտական քննությունների, Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնի՝ շրջաններում հյուրախաղերի կազմակերպման, տոնական օրերին մշակույթի ոլորտում արվող ծախսերի և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր:

21-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Армен Саркисян и Руслан Исраелян.
Представив отчет об исполнении бюджета сфер образования, науки и спорта за 2017 год, министр Нарине Агабалян отметила, что в отчетном году на развитие сферы было выделено 14 млрд 381,1 млн драмов, фактическое исполнение составило 13 млрд 974,3 млн драмов или 97%.
По словам министра, значительная часть выделенной из бюджета суммы была направлена на сферу общего образования.
С отчетом об исполнении бюджета Министерства культуры и по делам молодежи за 2017 год выступил министр Сергей Шахвердян. По сообщению министра, на развитие сферы было выделено около 1 млрд 500 млн драмов, фактическое исполнение составило 96%.
Депутаты задали ответственным за сферы вопросы, касающиеся трудоустройства арцахских студентов, обучающихся в вузах Армении и за рубежом, выпускных экзаменов, организации гастролей Степанакертского государственного драматического театра в районах, расходов в сфере культуры в праздничные дни и других тем.