Մայիսի 17-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտադրության ու արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
ԱՀ 2017թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, բնապահպանության բնագավառների, ինչպես նաև տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովի ու Արցախում գործող ներդրումային և գյուղատնտեսական հիմնադրամների պատասխանատուները:
Քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանի փոխանցմամբ 2017թ.-ի բյուջեից կապիտալ շինարարության համար հատկացումները կազմել են 16մլդ 398մլն դրամ: Նախարարը, բացի իրականացված ծրագրերից, ներկայացրել է նաև ընթացքի մեջ գտնվող և արդեն պլանավորած նախագծերը: Նա մասնավորապես նշել է, որ 2019թ-ին նախատեսում են ավարտել Կրկժան թաղամասում հուշահամալիրի կառուցման և Ստեփանակերտի Վաղարշ Վաղարշյան ու Բագրատ Ուլուբաբյան փողոցների միացման աշխատանքները:
Ներկայացնելով 2017թ.-ին պետական բյուջեից գյուղատնտեսության ոլորտին հատկացված գումարը՝ նախարար Ժիրայր Միրզոյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում ոլորտին հատկացվել է 3մլրդ 681մլն 224 հազ դրամ: Կյանքի է կոչվել 25 ծրագիր:
Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել նախարարի տեղակալ Տիգրան Թորոսյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2017թ.-ին ոլորտի համար նախատեսված միջոցները կազմել են 3մլրդ 296հազ դրամ:
Բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ Արթուր Գաբրիելյանի հաղորդմամբ, 2017թ.-ին պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 156մլն 520հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 93 %-ը:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի հաշվետվության համաձայն, հաշվետու տարվա ընթացքում 871մլն դրամի մուտք է ապահովել պետական բյուջե և նախահաշվի կատարողականը իրականացրել է 96%-ով:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2017թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է հիմնադրամի նախագահ Արտակ Միրզոյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2017թ. պետական բյուջեից հիմնադրամին է ուղղվել 2,5 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 100%:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Մհեր Ասրյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն, 2017թ.-ին պետական բյուջեից հատկացումները հիմնադրամին կազմել են 1մլդ 724 մլն 212,8 հազար դրամ:
Համատեղ նիստի քննարկումներին ԱԺ պատգամավորները զեկուցողներին առաջադրել են զոհված զինծառայողների ընտանիքների համար բնակարանաշինության ընթացքին, Ասկերան քաղաքում բազմաբնակարան շենքի կառուցմանը, ՓՄՁ-ներին տրվող գյուղատնտեսական վարկերին, կաթիլային և հակակարկտային համակարգերի ներդրմանը, «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության սակագներին, ժամկետանց վարկերին վերաբերող տարաբնույթ հարցեր:
Պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունների քննարկումը կշարունակվի մայիսի 18-ին՝ ԱԺ սոցիալական ու առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

17-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арпат Аванесян и Руслан Исраелян.
Отчеты об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год представили ответственные лица в сфере градостроительства, сельского хозяйства, инфраструктур и охраны природы, а также Комиссии по регулированию экономической конкуренции и действующих в Арцахе Арцахского инвестиционного фонда и Фонда содействия селу и сельскому хозяйству.
По сообщению министра градостроительства Карена Шахраманяна, в 2017 году из бюджета на капитальное строительство было выделено 16 млрд 398 млн драмов. Помимо реализованных программ, министр представил также реализуемые и запланированные проекты. Он, в частности, отметил, что в 2019 году планируется завершить строительство мемориального комплекса в жилом квартале Кркжан и работы по присоединению степанакертских улиц Вагарша Вагаршяна и Баграта Улубабяна.
Представив сумму, выделенную из госбюджета на развитие сферы сельского хозяйства, министр Жирайр Мирзоян отметил, что в течение отчетного года было выделено 3 млрд 681 млн 224 тыс драмов. Было реализовано 25 программ.
С отчетом об исполнении бюджета Министерства экономики и производственных инфраструктур выступил заместитель министра Тигран Торосян. Согласно отчету, в 2017 году на развитие сферы было выделено 3 млрд 296 тыс драмов.
Как сообщил заместитель министра охраны природы и природных ресурсов Артур Габриелян, в 2017 году из государственного бюджета было выделено 156 млн 520 тыс драмов, фактическое исполнение составило 93%.
Согласно отчету председателя Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Акопа Каграманяна, за отчетный год поступления в госбюджет составили 871 млн драмов, фактическое исполнение сметы составило 96%.
Согласно отчету председателя Арцахского инвестиционного фонда Артака Мирзояна, в 2017 году из госбюджета фонду было выделено 2,5 млрд драмов, фактическое исполнение составило 100%.
Согласно отчету заместителя председателя Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Мгера Асряна, в 2017 году из госбюджета был выделен 1 млрд 724 млн 212,8 тыс драмов.
На совместном заседании депутаты НС задали докладчикам вопросы, касающиеся хода жилищного строительства для семей погибших военнослужащих, строительства многоквартирного здания в городе Аскеране, сельскохозяйственных кредитов, выдаваемых малым и средним предприятиям, внедрения технологий капельного орошения и противоградных систем, тарифов компании "Карабах Телеком", просроченных кредитов.
Обсуждение годовых отчетов об исполнении государственного бюджета продолжатся 18-го мая на совместном заседании постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.